Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dadoshel
Subiect Autor

troncanit pe partea stanga

16 Oct 2008, 22:28

Sper sa nu fie din ciclul "asa face toate", mai ales ca am ridicat-o de doar 2 zile.Sa expun mai pe larg motivele mele de neliniste sau paranoia :) .La trecerea peste o groapa sau denivelare este totul ok,nici un zgomot.Am prins insa o portiune cu ceva piatra cubica si putin denivelata sau cateva
denivelari consecutive si pe partea stanga fata s-a auzit un troncanit metalic puternic.Singura asociere a sunetului o pot face cu un telescop busit, desi nu prea are cum sa fie asa ceva.Am fost si la dealer inapoi,au fost foarte draguti, saritori, au ridicat-o pe elevator si au verificat toate surubaraiele pe partea respectiva dar cica n-ar nimic.Aveti vreo idee sau experienta similara?
P.S. nu e de la a.b.s. ca nu am franat :)
multumesc pentru rabdare

bedazzledhouse
Constanta RDZ

31 Oct 2008, 00:11

si la mine se aude un zgomot ca te tabla care vibreaza, dar are 6 ani masinuta. si nu am reusit sa imi dau seama de unde e. telescoapele sunt ok, bujiile la fel. ramane o enigma
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine

razmih

31 Oct 2008, 11:06

Nu ai franat, dar ai accelerat ceva mai tare? E posibil sa fi intrat ESP si face destul de urat uneori. Mie de doua ori mi-a facut de m-am speriat. Odata pe ploaie si asfalt, odata pe piatra cubica uscata, de fiecare data dupa accelerare puternica.

The teacher
Profesoru

01 Noi 2008, 14:09

razmih scrie:
Nu ai franat, dar ai accelerat ceva mai tare? E posibil sa fi intrat ESP si face destul de urat uneori. Mie de doua ori mi-a facut de m-am speriat. Odata pe ploaie si asfalt, odata pe piatra cubica uscata, de fiecare data dupa accelerare puternica.

Si eu cred ca din cauza denivelarilor , a intrat ori ESP , ori TCS , depince ce are omul , si face de zici ca se rupe masina in doua ..........

Danutz

Re: troncanit pe partea stanga

28 Noi 2008, 17:09

Salve,

Cred ca am si eu aceeasi poblema, numai ca la mine se aude un troncanit cind dau in gauri, si numai la temperaturi de la 0-2 grade in jos.Ai rezolvat ceva, ai aflat ceva? Anunta-ma si pe mine

michee

23 Feb 2009, 21:13

un troncanit de asta de zici ca se rupe masina in 2 am patit si eu ceva mai devreme.....Doar ca eu faceam o parcare laterala cu spatele si urcasem cu 2 roti pe bordura si 2 eram pe asfalt....In momentul cand roteam de volan pe loc sa indrept rotile se auzea cel mai rau....deci nu cred ca poate fi vorba de ESP sau TCS.....ah si la mine se aude pe dreapta spate.

cry_wum

24 Feb 2009, 07:42

michee scrie:
un troncanit de asta de zici ca se rupe masina in 2 am patit si eu ceva mai devreme.....Doar ca eu faceam o parcare laterala cu spatele si urcasem cu 2 roti pe bordura si 2 eram pe asfalt....In momentul cand roteam de volan pe loc sa indrept rotile se auzea cel mai rau....deci nu cred ca poate fi vorba de ESP sau TCS.....ah si la mine se aude pe dreapta spate.

si la mine e la fel si explicatia e simpla. incearca sa iti aduci aminte daca in momentul in care faceai manevra si roteai rotile pe loc, avea si frana calcata. si eu am facut cateva "experimnente" pana mi-am dat seama ce troncane, si am obs ca daca eliberez frana se opreste troncanitul ala cand iau de volan. e normal sa troncane, tu tii rotile si masina imobilizata si cu toate astea rotesti de volan, ea se inclina putin, se "reaseaza" pe roti, tu le tii blocate...e firesc..incearca si o sa vezi ca asa e, nici eu nu am crezut ca de la frana poate fi.. :)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

michee

25 Feb 2009, 22:01

nope, nu e de la frana:(....