Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bluestyle
Subiect Autor

Problema spritiera spate

21 Ian 2013, 21:42

Salut. Am facut o prostie, m-a prins frigul cu lichid de vara in instalatie, a inghetat si pana mi-am dat seama de acest lucru am apasat de 3-4 ori pe maneta sa ud parbrizul din spate. Am schimbat lichidul, insa acum cand vreau sa ud in spate, tasneste doar 1-2 cm apa, iar restul imi picura prin plasticul din spate in portbagaj. Trag concluzia ca ori a iesit furtunul din spate ori s-a spart... nu pot sti pana nu defac, insa adevarata problema o reprezinta desfacutul acelui panou din portbagaj.

A facut cineva aceasta "operatie"? Eu am scos suruburile, am tras la simt de el, dar nu am reusit nimic. M-am uitat cu lanterna si am vazut niste cleme ciudate pe acolo, la care nu ajung cu mana si momentan am renuntat, de teama sa nu le rup si mai mult sa stric decat sa repar.
Cum imi recomandati sa scot acel panou?

andrei.27kim

Re: Problema spritiera spate

21 Ian 2013, 21:50

Am patit exact acelasi lucru la Ibiza mea, de 2 ori :yh .Ai 3 suruburi de desfacut dupa care trage cu simt de raspundere de panoul acela de plastic. Daca iei e frica sa tragi prea tare de el, incearca cu o surubelnita foarte lunga sa iti faci o parghie si declipsezi panoul din aproape in aproape. Dar eu iti recomand prima varianta, e mai fun :yah
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

bluestyle
Subiect Autor

21 Ian 2013, 22:12

Nu se rup clemele alea? Daca se rup e mare problema? Am inteles ca dupaia tot scoate zgomote panoul ala "greierasi"...

Ce ti s-a intamplat la spritiera? A iesit conducta aia?

andrei.27kim

21 Ian 2013, 22:15

Clemele nu se pot rupe pentru ca sunt metalice...daca tragi perpendicular nu o sa se rupa nici urechile care tin acele cleme.
Cel mai probabil, daca spui ca iti stropeste, dar foarte putin ti-a iesit furtunul dintr-un clips. Asa am patit si eu in ambele cazuri.

George24

22 Ian 2013, 10:28

Salutare,

Si eu am aceasi problema, la inceput sare 1-2 cm asa apoi numai tasneste putin.
Am incercat in trecut sa trag de capacul ala de plastic dar la fel imi era frica sa nu rup clemele, am inteles ca acele cleme de plastic de la capac se rup in momentul in care tragi de ele.
Asta ar insemna ca in momentul in care il pun la loc sa numai stea fix capacul + zgomot nu?

Salutare

andrei.27kim

22 Ian 2013, 14:28

Ai citit ce am scris in postul anterior? Cleme sunt metalice, asadar nu se pot rupe. Urechile care sustin acele cleme are avea unele sanse sa se rupa dar daca nu tragi cu toata foarte de panou, nu o sa aiba nimic.
Am sa fac zilele viitoare un DIY pentru ca aceeasi problema se manifesta si la mine acum.
Stay tuned :shock:

George24

22 Ian 2013, 15:56

Salutare,

Da am citit, din cate stiu eu clema de pe partea metalica a ''usii' este ok dar capacul acela de plastic are o clema(prindere) din plastic si atunci daca se rupe aceea mai mult ca sigur nu o sa stea fix, zic eu.

Asteptam filmuletul sau pozele.

Salutare,

floz76

22 Ian 2013, 19:09

Salut,

Poate va ajuta link-ul urmator :drive

http://www.seat-ibiza-mk4.co.uk/ibiza_b ... emoval.htm

Si pe mine m-a prins cu lichid de vara si nu mai stropeste, dar e recomandat sa demontez cand e mai cald afara. E mai maleabil plasticul.
Seat Ibiza 2005, 1,4 - 75hp

edw586

11 Apr 2013, 21:09

eu am scos plasticu fortat si mia ramas clemele de metal in tabla , acum se aude greierasi.. trebuie sa schimb platicul .. nu recomand scos cu forta,

bluestyle
Subiect Autor

16 Apr 2013, 16:39

edw586 scrie:
eu am scos plasticu fortat si mia ramas clemele de metal in tabla , acum se aude greierasi.. trebuie sa schimb platicul .. nu recomand scos cu forta,

Alta varianta decat sa-l scoti cu forta n-ai. Si la mine s-a rupt suportul unei cleme iar acum nu se mai prinde bine... Dar n-am de gand sa schimb panoul cu totul de fiecare data cand imi iese furtunul de la spitiera.

luci&dana
VIP

06 Iul 2013, 23:18

cred ca am facut operatiunea asta de vreo 2 ori la mine si de vreo 10 de ori la alte masini. nu se rupe nimic :))...baga mare
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

bAm__

11 Aug 2013, 18:23

si eu am avut probleme cu spritiera spate, si cum am tot citit pe forum, am crezut ca s-a desfacut vreun furtunas din spate . am demontat tot portbagajul, toate erau la locul lor. in schimb, am aceeasi problema, cateva cleme au s-au desfacut din capacul de plastic si au ramas prinse in portiera. vreo idee cum as putea scoate clemele ramase in tabla portbagajului ? pana la urma problema era din fata, furtunasul desfacut era chiar sub filtrul de aer . desfacut, pus tot la loc, acum merge perfect :D insa capacul de la portbagaj a ramas desprins in partea de sus. fara greierasi insa.
Seat Ibiza 1.9 TDI