Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Florin&David
JAF
Subiect Autor

Noi (soferii) si ... necuvantatoarele

16 Oct 2008, 22:10

Incep acest TOPIC printr-o scurta povestioara.
La inceputurile mele ca sofer, venind de la bunici am lovit un catel, speriat se pare de un TIR-ist care se distra de minune cu goarnele din dotare, chiar pe pod la MURFATLAR.
Imediat ce am putut sa opresc am facut-o si am mers la el. Saracu' nu a supravietuit impactului mai ales ca trecusem, cred, si cu roata spate peste el.
L-am luat si l-am lasat la iesirea din localitate in iarba ne lasandu-l acolo sa il ia si alti-n roti.
In tot aceasta perioada m-i se mai intampla sa dau de catei loviti pe strada si opresc sa ii iau de acolo spre disperarea sotiei.
Ce parere aveti de asta? Este normal sa ii lasam pe strada? Chiar nu ne mai pasa catusi de putin?
Este adevarat a fost din vina "lui" dar totusi ... putem sa-i mai facem un favor. Unul mic.
Nu ma refer numai la catei. Si pisicutele sunt saracele facute harcea parcea de cate unii.
Sunt sigur ca unii gasesc chiar distractiv asta. Tin o evidenta prin care se dau mari si tari.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

eddy_wtx
LowRider

16 Oct 2008, 23:02

Foarte frumos cum procedezi, Florine!
Insa, eu unul, nu am stomac destul de puternic, nici macar sa`i vad, daramite sa`i mai si ridic de acolo. Mi`ar fi greata toata ziua cred.
Insa niciodata nu am trecut si nu am sa trec cu roata peste vreunul facut praf. Saracii, e si nu e vina lor...pana la urma, sunt animale, de unde sa stie ei ca masina calca? :(

Testosul

16 Oct 2008, 23:08

Bravo Florin.Putin sunt cei care fac astfel de gesturi.

razmih

16 Oct 2008, 23:22

Am oprit odata pe la paralela 45. In mijlocul drumului zacea un catelus de vreo 2 luni, statea in fund si nu misca. Am pus o mare frana si am bagat un slalom in fuga printre masinile ce veneau. L-am luat de acolo, saracul era in soc si parca intrase in rigor mortis, desi era viu. Pana la urma am ajuns cu el pe acasa (nu cea din Bucuresti) unde si-a revenit si a disparut.
Am mai oprit, in Bucuresti, dupa o pisica lovita de masina din fata mea, dar din pacate prea tarziu.
Pana acum m-a ferit Dumnezeu sa am vreun eveniment cu un animal. E ceva, o chimie, ii simt si ii vad. Nu mi-ar placea sa lovesc vreun animal, mai ales ca am unele prin casa.

a_ionut

17 Oct 2008, 07:41

Nici eu nu dau peste animale dar rar mi s-a intamplat sa gasesc unul ranit in mijlocul strazii.
Si mentionez ca fiind ranit nu m-as apropia de el dat fiind ca am avut antecedente.
Dar mergand mult prin tara noaptea, chiar la ultimul drum de vreo 400 km am vazut cel putin 10 "cadavre" de caini si pisici.
Si mi-am spus ca voi lua o pereche de manusi la mine pentru a ridica corpul si a il duce in afara carosabilului.
Seat Leon 1p

F33lings

17 Oct 2008, 08:01

din nefericire .. am avut un astfel de eveniment..
un catel.. a "zburat" peste sosea.. si nu am mai apicat sa il evit..
l-am lovit cu bara. apoi cred ca am si trecut peste el..
mi-a parut rau de el...
dar si de proiectorul meu ca i s-au rupt urechile..

Gabyucl
zuly

17 Oct 2008, 09:00

din fericire nu am avut parte de astfel de moment...insa am vazut deseori pe strazi caini loviti de masini...mi se rupe inima cand ii vad...saracii nu au nici o vina...de vina tot noi oamenii suntem,care i am aruncat in strada,s au inmultit si incearca sa supravietuiasca...
acum ne am trezit in situatia cand sunt mult prea multi,nu avem de unde atatea adaposturi pt ei si nici sa ii omoram nu putem...
saracii ajung sa sfarseasca calcati de masini...
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".

Florin&David
JAF
Subiect Autor

17 Oct 2008, 10:06

Multumesc ca sunteti de acord cu mine. Este un lucru simplu pe care-l putem face.
Ionut eu am in dotare la masina manusi dar scopul lor principal era de a ma proteja in executarea unei pene la cauciuc sau mai stiu eu ce alta interventie la masina. Acum le folosesc cu succes in scoaterea de pe strada a bietelor animale.
Eddy, cate o data si eu ma gandesc de doua ori daca sa merg sau nu acolo vazand "spectacolul". Dar imi iau inima-n dinti si merg. Chiar daca alti clacsoneaza in batjocura spre mine. Sunt sigur ca ei nu fac asa ceva si se distreaza zicand, probabil: Uite-l si pe ala, l-a apucat simtul civic. Un dobitoc.
Cel mai sumbru m-i se pare spectacolul oferit de ciorile fericite pentru "ospatul" gratuit oferit de unul dintre "noi". Pe ele am pata. daca as lovi una nu cred ca mi-ar parea rau.

Imagine

eddy_wtx
LowRider

17 Oct 2008, 10:12

Florin&David scrie:
Sunt sigur ca ei nu fac asa ceva si se distreaza zicand, probabil: Uite-l si pe ala, l-a apucat simtul civic. Un dobitoc.

E problema lor, atata timp cat spun asta in gand, si nu tie in fata... Oricum, sunt sigur, ca din 10 perosane, una sigur va spune: " Bravo domnule, tot respectul! " :D

Florin&David
JAF
Subiect Autor

17 Oct 2008, 10:18

... si eu sper la fel. :)

Imagine

a_ionut

17 Oct 2008, 10:39

Aici e ceva de genul cum am patit eu.
Coloana pe drum judetean(o banda pe sens) ditamai bolovanul pe sensul nostru si toti asteptau semnalizau si depaseau(bolovanul)
Iar cand am ajuns si am vazut de unde e ambuteiajul m-am oprit si l-am mutat.
Nu va spun ca ma umplusem de draci pentru ca taranul din spate claxona ca idiotul ca oprisem sa dau bolovanul la o parte.
Seat Leon 1p

Florin&David
JAF
Subiect Autor

17 Oct 2008, 11:24

Un imbecil. Mai avem si tarani psintre noi, vezi carnetele de la Pitesti. cate unii sunt analfabeti dar au permis de conducere. Ei stiu cum l-au luat ... si cat au dat.
Oricum nu ma va opri nimeni sau nimic sa fac ceea ce cred eu ca este bine.

Imagine

Yuri Prime

20 Oct 2008, 21:35

Bv.Tot respectul !!!

TIBI

26 Oct 2008, 11:26

caini nu am lovit,dar pisici am ''barbierit'' :roll: .nu cu intentie.e ultimul lucru pe care l-as face... sa omor un animal.am la activ doua pisici barbierite pe spate.norocul lor a fost ca am franat si au apucat sa treaca printre roti(veneau din lateral).se alergau,erau in calduri
in retrovizoare le vedeam fugind mai departe.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Soche
E L F

26 Oct 2008, 13:17

Frumos din partea celor care fac aceste gesturi. Eu nu am avut incidente de genul desi am franat de destule ori si am facut slalom sa evit catei. Asta este, n-ai ce sa le faci, se numeste selectie naturala. Cei mai puternici si mai grijulii traiesc. Ieri cand ma plimbam cu prietena un sofer a lovit cred mortal un catel cu cateva momente inainte sa ajungem noi in acea zona, saracu mai misca din labute dar nu cred ca a supravetuit. Totusi a fost mutat de acolo de soferul in cauza pt ca la intoarcere nu l-am mai vazut. Prietena a fost foarte socata de ce a vazut, a tacut tot drumul pana acasa... E trist pt ca stiu cum este. Eu stau la 7 km de orasul Baia Mare la casa si prin fata casei mele trece un drum european. Si eu si rude de familie au pierdut catei loviti de masini. Dureros pt ca sunt prietenii nostri. Acum labradorul care il am l-am invatat cu putina cearta si cateva palme peste fund ca nu are voie sa iasa :lol: , ce e drept si-a invatat lectia. Sper sa nu-l pierd ca mi-e tare drag, e al 5-lea membru al familiei cu acte in regula :P
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0