Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Florin Bota
Subiect Autor

problema cu martor aprins usa sofer-seat cordoba

10 Ian 2013, 21:05

Buna,

am o problema cu lumina martor(cea rosie) de pe usa soferului care ramane permanent aprinsa,indiferent daca masina este descuiata sau incuiata;Inchiderea centralizata functioneaza din telecomanda.Ce-i de facut,cum remediez aspectul?Masina este seat Cordoba 2005.Ma intreb daca o sa se consume acumulatorul peste noapte?

dany19940
Moderator

Re: problema cu martor aprins usa sofer-seat cordoba

10 Ian 2013, 23:25

Asigura-te sa ai plafoniera si lampa din usa stinse. La Lampa din usa e mai usor sa-i scoti becul. Dar a doua zi trebuie sa rezolvi problema cu switch-ul din broasca usii respective, e dus si trebuie inlocuit.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

doryn

10 Feb 2013, 17:55

Si eu am observat de cca o saptamana ca nu ma mai avertizeaza de lumini uitate aprinse atunci cand deschid usa.Se poate schimba usor acel switch din broasca usii ?

corina.gavrilescu

12 Feb 2013, 00:56

Un tutorial de ajutor pt schimbarea switch-ului am găsit pe site la seatcupra.net:
http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=285371

Dacă faci asta pt prima dată, ar fi bine să mai ai prin preajmă o pereche de mâini "ajutătoare" pt susținerea geamului. Spor!

corina.gavrilescu

12 Feb 2013, 09:04

Rog un admin să șteargă postarea anterioară, că n-am reușit să încarc jpegurile pe care le doream. Mea culpa!

Cele bune sunt astea:

Imagine

Imagine

Imagine

doryn

12 Feb 2013, 20:13

In mod sigur am switchul defect deoarece buzzerul functioneaza cand plec cu frana de mana trasa ori sunt cu benzina pe rosu.Multumesc pentru fotografii (sunt de la o masina cu volan pe dreapta) dar stiam sa demontez tapiteria si macaraua de la usi deoarece in urma cu un an si ceva mi-am schimbat acele cleme de plastic ce sunt prinse pe cablurile de la macaraua electrica si ridica sau coboara geamurile de la portiere (cca 50 lei setul m-au costat).Pana la primavara voi fi atent sa nu uit luminile aprinse deoarece nu am chef de mecanica pe frig. :cheers