Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

TIBI

Re: Seat Leon 5F - test drive

01 Mar 2013, 15:55

Azi am facut un mic test drive in curtea dealerului.
Leonul era cu motor 1.2tsi slab dotata.Plastic mult ca si la modelul anterior.
Am vazut si unul mai dotat,inclusiv cu faimoasele faruri cu led.Arata brici.

ImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 09 Mar 2013, 22:03 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare imagini pe orizontala
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cipper

04 Mar 2013, 10:41

Salut!

Sambata am mers impreuna cu un prieten interesat de achizitionarea unui Leon nou la Alto Syncro in Pantelimon. Aveau 3 masini noi, din cate am vazut. Un Style argintiu 1.6 TDI in showroom, un Style alb 1.6 TDi cu care am facut test drive si un Reference alb 1.2 TSI care inca nu era inca inmatriculat. Luandu-le pe toate la rand am putut sa trag niste concluzii, din partea unui posesor de Leon 1p dar fara a avea pretentia de mare cunoscator.

Pe scurt cateva idei. Sunt extrem de surprins si in acelasi timp dezamagit de diferentele intre pachetele de dotari. E prima oara cand vad la o masina diferente la materialele folosite intre doua clase de dotari. La Reference si plasticul este mai putin calitativ si la fel mi s-au parut si tapiteria precum si fetele usilor. De asemnea "golul" acela din consola de sub comenzile pentru ventilatie arata urat.
Ca o comparatie cu vechiul model. scaunele de pe cel nou nu mai sunt la fel de sportive, dar nici rele nu mi s-au parut. Pedala de acceleratie este standard, am inteles ca ar fi venit clienti cu probleme din cauza ca se strangea gunoi sub cea clasica de pana acum. Ciudat oricum..
In continuare mi se par mult mai interesante ceasurile de pe 1p, acestea de pe noul Leon fiind destul de clasice.
Ca avantaje: portbagaj ceva mai mare, plasticele de pe exteriorul usilor vopsite, parca dau mai bine, gemuletul din spate nu mai e de plastic deci e usor de foliat, dar in acelasi timp a disparut deschiderea ascunsa de pe 1p care ii dadea Leonului un ceva aparte. Nu mai exista nici gemuletele triunghiulare din fata, stalpul fiind desenat altfel si avand o mai buna vizibilitate datorita unui unghi mort mai mic. Desi din poze mi se parea tare ciudat locul in care a fost montat sistemul audio (navigatia pentru dotari superioare) trebuie sa recunosc ca live mi s-a parut foarte ok si la indemana. Mai ales ca din cate stiu toate variantele de dotari au comenzi pe volan. Torpedoul este mult mai mare deci mult mai practic, in stanga volanului sub panoul de comanda pentru lumini a aparut un sertaras (am si pe octavia la fel) care mi se pare fate util pentru acte. Pe Style exista sertare de depozitare si sub scaune, precum si in usile din spate.
Ca aspect exterior mie mi-a placut fara sa ma dea pe spate totusi, din nou preferand 1p fara dubii. Farurile cu led sunt obligatorii facand diferenta. Din pacate partea frontala seamana prea tare cu Ibiza, dar asa e trendul la gigantii auto din cate se pare.
De test drive doar pe scurt pentru ca desi sunt mare fan diesel la cati kilometri fac anual nu imi voi mai cumpara curand o masina pe motorina. 1.6-le condus mi-a placut, preferand totusi 1.9 TDI-ul vechi pe care il am pe Octavia. Probabil diferenta apare din cutie si injectoare (e prima data cand merg cu un CR), acesta avand plaje mai lungi pe trepte, mie placandu-mi totusi nervozitatea mai mare de pe 1.9 tdi PD.

Concluzii pe scurt, pur personale.
- nu merita varianta Reference banii. Poate doar pentru flote. Daca faci un efort financiar pentru o masina noua, mergi cu incredere pe Style.
- cred ca noi, posesorii de 1p, trebuie sa ne bucuram. Fratiorul mai mic nu e asa de spectaculos, deci valoarea SH a masinilor noastre nu va scadea prea mult.
- noul Leon se adreseaza unei piete mai largi, nemaifiind asa sportiv cum il stim indiferent de dotari. Acum, daca vrei sportivitate, te uiti la dotari incepand cu FR.
- preturile un pic cam mari, dar cum piata e cam moarta banuiesc ca va fi loc de negocieri si reduceri.
Leon Copa 1.2 TSI

sandman

05 Mar 2013, 20:45

am facut si eu astazi drive test cu noul leon. per total: imi place. arata f bine exterior. jantele alea de 17 sunt f frumoase. si ii sta bine in rosu(singura culoare cu cost 0).ce nu mi-a placut la exterior: stergatoarele(sunt clasice, si tot curge apa pe tine daca deschizi geamul), si renuntarea la manerele din spate(sau mai bine zis adaugarea manerelor pe usile din spate). la interior, e cu totul alta masina. sistem media cu touch screen, cotiera, alta pedala de acceleratie(ziceam ca o sa ma enerveze, dar e ok), ceasurile de bord sunt ok. toate comenzile sunt la indemana, aerul conditionat f bine pozitionat, si la fel mi s-a parut si cd playerul. ce nu mi-a placut la interior: scaunele(nu au sustinerea laterala ca la a mea), volanul(e mai subtire si nu simti pielea asa bine).
la condus, motorul a fost de 1.2tsi 105cp cu start &stop, mi-a placut. motorul se simtea aproape ca a mea, de 1.4tsi, masina fiind si mai usoara. doar ca la turatii pana in 2000 nu tragea ca a mea. mai confortabila ca modelul anterior, desi avea jante pe 17. la mine cu jante pe 16 ma zdruncina mai rau. per total se simtea f usoara masina, si motorul de 1.2, turat, tragea f bine.
pun si poze:

ImaginexImaginexImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 09 Mar 2013, 22:02 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

gamer555
ClubSEAT Admin

06 Mar 2013, 01:03

acum am remarcat ca se pastreaza ceasurile la toate echiparile. e funny sa ai 260 pe bord cu motor de 1.2 :))

TIBI

06 Mar 2013, 10:20

In cadere libera se poate atinge 260,poate si peste :tongue
Bine ca nu au facut economie precum la logan.Ca era diesel sau benzina,aveau acelasi turometru :roll: .

huse piele schimbator

boditza

06 Mar 2013, 19:28

Offtopic: @gamer555 ia sa arunci un ochi la clio modelul 2005...o sa ramai uimit :))

Ma bucur ca e mai coonfortabila decat 1p si a mea are suspensie standard :))

TIBI

07 Mar 2013, 12:38

Un prieten mi-a promis ca-mi lasa pt o zi noul leon,motorizare 1.6tdi.
Chiar sunt curios cum merge.
In curtea dealerului a fost insuficient.

huse piele schimbator

Matrixu

07 Mar 2013, 15:49

La fel si eu o sa cer masina pentru un weekend. Asa am luat mai multe masini si numai asa o sa imi cumpar viitoarea masina (cand or mai fi bani de aruncat intr-o alta masina). Un test de 30 de minute nu iti spune nimic. Vreau sa o conduc ca pe masina mea, sa ma duc la cumparaturi, cum merge in afara, cum sta pe curbe, cum ia gropile si denivelarile. Nu iti dai seama de asta decat dupa cateva ore de condus
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

TIBI

08 Mar 2013, 19:06

Cum mi s-a promis, am pana maine noul leon.
Motorizarea este 1.6tdi si destul de dotat.
Per total nu ma incanta,chiar e dezamagitor.Motorul e lenes ,papa destul de mult in oras in trafic decent(9,8l...mult peste leonul meu),cutia e cidat etajata, mi se pare instabila fata de 1p.
Plasticele interioare nu-mi plac, usita de sub panoul climei nu se deschide cand o apesi(se vede in poza cat s-a deschis)...jenant pt o masina noua :roll:
Imi plac farurile cum lumineaza,pare un ozn :tongue
Clar pe leon nu as mai merge,in cazul in care as vrea o compacta noua.Dar nu vreau :lol: Mai repede noul golf,octavia 3 sau o japoneza

ImaginexImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 09 Mar 2013, 22:03 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.

huse piele schimbator

doomduke

08 Mar 2013, 20:31

Seat Leon 5F

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 09 Mar 2013, 22:04 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

ll_her

08 Mar 2013, 20:38

Salut,
Referitor la usita de sub clima - la toate este la fel la inceput ... incerca sa il deschizi / inchizi de cateva ori (8-10) si isi va da drumul.
Consumul parca ar fi la 1.2 TSi - sigur nu ai acest motor :tongue (glumesc)
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow

doomduke

08 Mar 2013, 20:52

Primul contact cu noul Seat Leon 5F.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AFvHfKF3Euo[/youtube]
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

boditza

09 Mar 2013, 09:28

@TIBI poti face o comparatie la lumini? Asta care il ai tu e cu faruri LED nu?

TIBI

09 Mar 2013, 12:41

Noile faruri cu led sunt cu mult peste cele cu xenon oem. Nu orbesc,lumina e foarte clara si uniform distribuita.
Pt flash are 3 leduri,cand comuti pe faza lunga sunt folosite ledurile pt scurta,iar fascicolul luminos se ridica.
E misto ca poti pune pachetul de lumini pe orice echipare,fiind mai ieftin decat cel cu xenon adaptiv de la golf7.

Azi am facut un drum in afara orasului si la mers decent spre batraneste,am scos un consum de 5,8. Cu 1p-ul meu in alt ritm scot mai putin...si cica 1.6 tdi se vrea a fi o masina economica :shock: .
Cursele sunt prea lungi,lipseste a 6a treapta.Posibil de aici sa fie ciudata putin etajarea treptelor.
20000euro nu as da pe 1.6tdi. As prefera un 1.2tsi sau 1.4tsi .La consum e cam acolo(din spusele amicului de la dealer),dar pretul de achizitie ar fi considerabil mai mic comparat cu 1.6tdi.De diferenta iti pui dotari in plus

huse piele schimbator

ovi_ice

09 Mar 2013, 22:56

Salut. Azi am facut si eu o vizita la PBV, unde am examinat mai atent noul Leon. Aveau doar 1 masina in showroom, 1.2TSI, echipare Style standard (fara dotari extra). In mare, impresiile sunt pe aceeasi linie cu cele deja mentionate pe acest topic:
- display-ul unitatii multimedia e plasat foarte ok, toate comenzile fiind foarte la indemana.
- elementele consolei centrale sunt disproportionate: comenzile climarizarii sunt foarte mici, iar spatiul de depozitare de sub ele foarte mare.
- USB/AUX in torpedou, nu stiu la ce s-au gandit. Daca tot vroiau sa le mute, le puteau pune in cotiera.

Acum parca nu mi s-a mai parut asa mare diferenta de calitate ale plasticelor interioare comparativ cu 1P. E un oarecare plus pt 5F, dar nu enorm.

O chestie ciudata e ca aripile fata sunt "capitonate" cu polistiren extrudat, lucru vizibil cand deschizi portiera. Nu doar ca e vizibil, dar e si palpabil. Polistiren de 5 cm as putea zice :tongue . O fi bine, o fi rau ?

A, era sa uit. Am intrebat dealerul despre suspensia multilink. Se pare ca pt Seat va fi disponibila doar pt motorizari >150 CP. Cu alte cuvinte, vrei multilink spate ? Atunci te uiti doar la 1.8 TSI sau 2.0 TDI. Iar astea, daca nu ma insel, sunt doar pe echipare FR. Nu stiu cum o fi la Golf sau A3, dar cam asta e politica pt Seat.

offtopic: fain noul A3 sportback, dar cam piperat ca pret.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12