Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

leoner

Re: Seat Leon 5F - test drive

11 Ian 2013, 10:06

parca 1,6 era cr asta nou e cumva tdi??
LEON 1P2007 REFERENCE 1,9TDI 105CP

cosminidis

11 Ian 2013, 10:24

Da, TDI CR, 105 CP.
Pls verficati cum sunt butoanele din bord la apasare - pe stil Seat (adica "moi", cu cursa lunga) sau pe stil Audi (cum e si la Exeo, aidca tari si cu "tzac" cand se apasa). Ar fi interesant de vazut daca partajeaza furnizorii cu Audi mai mult....
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Roger
Moderator
Subiect Autor

11 Ian 2013, 11:25

leoner scrie:
parca 1,6 era cr asta nou e cumva tdi??

Pe configuratorul belgian apare CRTDI: http://www.ccf.seat.be/ccf/CarConfigura ... F&NUTERES=
iar in prezentare TDI CR: http://belgium.seat.com/content/be/bran ... gines.html

sandman scrie:
ce m-ar interesa, cum se comporta motorul 1.4tsi de 140cp(daca il apucati), cat de confortabila e fata de 1P, si daca usile fac la fel de mult zgomot cand le inchizi.

Pe www.seat.be nu apare motorizarea asta, deci nu cred ca va fi pentru test drive.
In Germania vad ca exista.

leoner

11 Ian 2013, 11:58

am citit pe un forum din spania ca 1,6CR 105 CP nu e asa de rapid la demaraj (plecare de pe loc,ei ii zic shut in cur)cum e 1,9TDI 105CP si ziceau ca ar trebui sa scoata CR ca nu ii dau spirit de masina sport de asta intrb daca sa modificat ceva,multumesc :cheers

tytelu1

11 Ian 2013, 20:49

Sunteti de invidiat :tongue abia astept sa reveniti cu primele impresii/poze la cald.
Sa aveti un test drive cat se poate de placut :drive si cu cat mai multe impresii pozitive
Seat Exeo 1.8 TSI 120 HP

Roger
Moderator
Subiect Autor

12 Ian 2013, 16:26

Mai intai pozele si apoi impresiile :hi
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Roger
Moderator
Subiect Autor

12 Ian 2013, 16:50

Asadar am fost, am vazut si...mai vedem daca ne-a placut sau nu.
In showroom aveau un FR rosu cu motor 1.4 TSI de 122 CP si inca doua echiparea Style diesel 1.6 TDI CR de 105 CP - alb si negru.
Masina de test a fost tot un diesel de 105 CP, cel gri.
O sa incerc sa raspund pe rand celor care au postat aici:
@mususk266: e o poza cu o medie de 6.7/100 km, insa nu e resetat de noi si include ce au mers si altii inaintea noastra. Finisajele mi se par mai bune decat pe 1P.
@andrei.toledo: nu am putut sa o testam la limita din cauza timpului scurt, dar fata de 1M e cam la fel. In spate parca nu e atat de confortabila si pare mai rigida la gropi.
@Cosmin: vezi pozele. Sunt de calitate buna plasticele si butoanele.
@Matrixu: da, ajunge caldura pe la picioare, nu ingheti. In plus mai are si 2 guri de ventilatie la capatul tunelului central. Ating, cu piciorul de consola, dar nu e ceva deranjant. Eu nu am simtit vreun disconfort la treaba asta.
@boditza: are, vezi poza
@cosminidis: am fost si la Audi si pare aceeasi calitate la materiale.
@leoner: mie unul mi se pare cam lenes si anemic motorul de 105 CP.

Gamer, tu ce zici?

Alexandrel

12 Ian 2013, 17:19

Au stricat traditia . Fr cu 122 de cai ?! De ce nu au pastrat aceasta denumire pentru atunci cand va aparea varianta sport.

ravemstr
Mediatorul

12 Ian 2013, 17:30

Si? Impresiile la cald care sunt? Cum se simte masina?

1P-ul era diferit fata de Golf VI cand le-am testat in paralel, parea mai... nu stiu, ieftin. Golful avea un aer mai... up-scale sa zicem, decat el.
Asta cum se simte fata de Golful VII? Desi durata testului a fost scurta, cum ai/ati aprecia viata la bordul lui?
Sau viata cu el in general, chestii normale, mers la magazin, parcat pe stradute aglomerate, mers pe autostrada, la plaja etc.

Cum se simt materialele? Ai un V tu, cum iti pare asta pe langa el? Mai Golf-like sau mai Kia-like?
Nu exagerez cu nimic, chiar sunt curios...
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

gamer555
ClubSEAT Admin

12 Ian 2013, 18:41

noi am fost la prima ora la dealer la seat, am analizat cat s-a putut masinile, apoi am avut test driveul destul de scurt. apoi am fost la alt dealer seat in speranta unui test drive cu un FR. nu am reusit, dar am putut analiza si noul Toledo si o Ibiza FR noua. apoi am fugit si la vw sa vedem golf 7 si alte modele expuse. si dupa asta, o fuga la audi pentru masinile "premium".

parerile mele:
noul leon nu m-a dezamagit. mie unul nu mi s-a parut lenes cel putin la viteze de ora (0-60). mai departe pe autostrada nu puteam fi surprins ca nu are vlaga (totusi un 1.6...) mie nu mi s-a parut foarte rigida (nu mai exista suspensie diferentiata ca la 1P - normala, sport, FR, etc). acum exista doar "normal" pe reference si style, si sport pe FR. in schimb, cu jantele de 16 din dotare e cu siguranta mai silentioasa peste denivelari decat leonul meu 1P cu jante pe 16 de iarna (momentan). adica al meu ma zdruncina mai tare pe mici gauri de oras, si e cu siguranta mai zgomotos. deci plus pentru 5F aici (luand in calcul ca a mea are si suspensia sport, nu cea normala).

ce a fost interesant, la un moment dat unii intr-o masina se holbau lung la noi, semn ca farurile LED chiar atrag. din pacate am mers pe zi si le-am folosit doar la fitze, sunt curios in practica ce lumina scot.

avem si lumina in torpedo (care mi se pare mai mare si mai ok decat la 1P), aer conditionat pt pasagerii din spate (de la style in sus). nu am fost atent la suport de ochelari pe centru, caci la toledo avea si mi s-a parut foarte ok. in schimb, versiune cu trapa panoramica abia din martie pot vedea (iarasi un plus al modelului nou, zic eu).

mi-a placut calculatorul de bord, cu culori si grafica avansata, mare pas peste maxi - dot (si nici macar maxi dot nu am pe 1P al meu, mi se parea smecherie). dar e adevarat ca mai tarziu am fost la golf 7 si ala are o generatie si mai noua cu rezolutie mai buna si cu imagini mai "3d"... oricum, e un plus. oricum si pe leon avea un scroll 3D intre functii, simpatic, ceva gen smartphone style. si doua chestii interesante : temp lichid racire si temp ulei afisate pe langa chestiile uzuale...

apoi sistemul media - pana si pe reference ai touchscreen monocrom, pe style ai color si e arata cat de cat mai high tech. cu playerul 1P antic nu se poate compara, bineinteles. in schimb, din nou am fost in golf 7 si am vazut ecran mai mare si rezolutie mai buna. e adevarat, intr-o masina cu 10.000 euro mai scumpa full de optionale, dar totusi arata ca e o diferenta intre ce poate oferi maxim un leon si un golf de ultima generatie.

in rest, ma interesau finisajele bordului si la usi (partea de sus). sunt facute dintr-un material oricum mai moale, nu plastic rigid ca la 1P. deci un plus (nu mare, dar exista).

sistemul de 6 boxe (sau 8 ?) nu l-am putut testa calumea, eram pe radio si la volum mare distorsiona foarte putin. nu mi s-a parut ceva high end, dar nici prost (roger avea alta parere din ce tin minte). as fi vrut sa testez "SEAT SOUND SYSTEM" cu 10 boxe, subwoofer, etc - cel cu care era echipat FRul din showroom...

pozitia la volan : bineinteles, reglabil totul (manual), dar linia geamului e cu siguranta mai jos fata de 1P. sporeste vizibilitatea, mai ales in combinatie cu oglinzile noi. dar personal prefer pozitia din 1P lasat maxim in jos, cu geamurile cat mai sus, o senzatie de "sportivitate", "stabilitate" pe care o am.

scaunele sport - mi se par mai frumoase si cu suport lateral mai bun la 1P (sport up FR etc, de cupra nu vorbim ca nu avem modelul nou) comparand cu scaunele sport noi.

"locul gol din consola" - prin mutarea touchscreenului sus, a ramas acel loc mare sub climatronic, in fata schimbatorului. e de fapt un capac care mascheaza un loc de stocare. asa e si la golf 7, deci nu o fi chiar asa de rau :) la reference este acolo un simplu loc gol, la style in sus au acel capac. din nou, comparat cu golf 7 plasticul mastii si de fapt a intregii console centrale parca e un pic mai sarac, dar mai ok decat la 1P. oricum, nu pare kia-style, ati prins ideea.

jantele: minus. cred ca in toata gama sunt puse numai jante urate. doar 2 modele (dynamic 17 optional pt style si performance 18 optional pe FR sunt acceptabile, dar nu ma dau pe spate). in rest, nu imi plac deloc... si e aiurea, pt ca in fiecare gama 1M, 1P, 1P FL, seat a avut si modele foarte frumoase... poate mai tarziu dupa cativa ani sa apara modele noi odata cu Cupra si alte versiuni, SC etc... aici comparand cu GOLF 7, diferenta mare, acolo am vazut niste jante super frumoase mai ales in pachet R.

una peste alta, cum am spus si de la inceput, nu am fost dezamagit de noul leon. sunt introduse mai multe chestii mai avansate, mai "actualizate" (desi nimic state of the art poate cu exceptia LED, bineinteles). pe viitor as vrea sa caut un test drive cu un 2.0 185 cai, si sa conduc masina mea inainte / imediat dupa, ca sa imi dau seama daca e asa mare prapastie intre ele, incat sa ma faca sa imi vand masina si sa dau banii pe una noua... desi ma indoiesc ca rezultatul va fi unul neasteptat, imi place prea mult masina mea (mai ales comportamentul sportiv, sunet, looks) ca sa o schimb pt niste gadgeturi :)

preturile initial mi s-au parut uriase (un FR 185 diesel cu optionale LED, trapa panoramica, navi, etc... fara piele ar fi undeva la 31-32,000 euro). dar cand am vazut apoi scorurile la Golf (da, cu acel MIC plus de calitate, sau cel putin mic pentru mine) parca mi se parea ca SEAT face promotii. nu vreau sa incep discutii de hater anti-vw...

gamer555
ClubSEAT Admin

12 Ian 2013, 18:52

si foarte putin despre noul toledo: noi am fost trei baieti sa vedem masinile, iar in momentul in care am deschis portbagajul, am avut toti o reactie similara "oaaaau" ! si loc sa bagi doi porci "cu picioarele in sus" (dupa cum a completat roger). iar in interior, mi se pare decent, ceva gen interior audi generatia precedenta, nimic iesit din comun, dar corect (cu navi, climatronic, cotiera fata spate, etc). mi-a placut asa cum am spus suportul de ochelari de pe centru. loc in spate arhisuficient... in rest, decent, corect (si din ce stiu, cu preturi ok).

despre ibiza FR noua - nimic revolutionar... farurile noi, stopurile noi, barile un pic schimbate (sper sa nu ma insel) si volanul.

Roger
Moderator
Subiect Autor

12 Ian 2013, 21:25

Per total si mie mi-a placut noul Leon, insa parca e un pic prea scump pentru ce ofera. Intr-adevar, comparad cu Golf 7, e ok pretul.
Mi-au placut foarte mult franele, directia, pozitia de condus, vizibilitatea si mai ales oglinzile laterale. Bine ca le-au mai micsorat si au renuntat la urechile de elefant (cum sunt la Exeo). Legat de reprize, raman la ideea ca sunt dezamagit un pic. Mi s-a parut ca nu urca repede in ture, iar cand ajunge la 5000 rpm, se plafoneraza iar viteza e mica. In fine, probabil sunt prea obisnuit cu PD-ul meu cu soft la 140 cp. In seara asta am mers cu V60-ul de 115 CP si 1600 kg si-mi pare mai vioi decat 5F-ul.
Jantele sunt uratele, le prefer pe cele de pe FR. Muzica se auzea prost la radio, dar asta ramane de vazut si la altele.
Mi-a placut ca nu e zgomotoasa pe autostrada, sau poate am facut noi galagie in masina :yh
Pentru tineret e ok masina, chiar si daca mai ai un copil. E loc pentru toata lumea.

Legat de noul Toledo, modelul NH, am ramas impresionat de dimensini. Din poze si filmulele parea mai mic, dar e baban.
Poze de la celalalt dealer cu Toledo NH:

Imagine Imagine Imagine

leoner

13 Ian 2013, 09:23

mai frumos cum e 1P FR sau CUPRA body kit nu mai vedem :cry

la mine nu place acest design ,urat,urat,urat

daca vad unul pe strada nici nu ma uit la el

Roger
Moderator
Subiect Autor

13 Ian 2013, 09:35

....sau se uita el la tine si te vrajeste cu farurile full led :tongue

leoner

13 Ian 2013, 09:49

nu ca ma uit in dreapta sa nu ma vrajeasca:)))))

ce invidios sint
pe voi astia care ati fost la test drive
:tongue
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12