Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

eugenBV
Subiect Autor

Re: se ineaca in mers

04 Feb 2013, 19:25

am mai facut ieri un drum de vreo 20 de km si sub 4000-5000 de ture nu am lasat-o. a mers fara nici o problema,am oprit-o si pe loc, am stat si vreo 10 minute pe loc si a mers bine.poate distanta a fost prea mica pentru a fi ceva concludent.
da,asa mi-a dat si pe tester: sonda 2 nu este in parametrii. maine ar trebui sa vina piesa sa o schimb. mai vedem dupa cum se mai comporta.

eugenBV
Subiect Autor

06 Feb 2013, 22:37

intre timp pana sa vina sonda am schimbat benzina am bagat de 99,am inceput naveta cu ea azi si pana la predeal ,serpentine si urcare a mers bine.pana acum trebuia sa se aprinda check engine,dar nu s-a aprins. a zis mecanicul sa mai aman schimbarea sondei ca poate era de la benzina si sa nu investesc inca banii in sonda. asa ca mai vedem pe parcurs.

Bamse
Moderator

06 Feb 2013, 22:49

stai putin treaba asta cu benzina nu ai facut-o?
ia pune-ti ambitia si cu bezina cu cea mai mare cifra octanica scoate un consum de 17 !!!! poate isi revine!
eu am reusit cu un 1.2/ 70 cp sa scot aprox 20.....nu stiu cum pt ca nu am avut acest tel :)) dar mai stiu ca am testat si viteza maxima.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

eugenBV
Subiect Autor

13 Feb 2013, 17:41

acum face mai des in a 2-a dar dupa ce se incalzeste motorul...spre predeal face numai la urcare,la coborare nu face.a nins si nu puteam sa ii dau blana ca ma fura. am schimbat si benzina de cateva zile numai 99 bag.

eugenBV
Subiect Autor

05 Mar 2013, 23:02

la un alt mecanic am verificat cu testerul si mi-au iesit in ordine:
-catalist bank 1
-senzor acceleratie
-senzor presiune(schimbat acum 2 luni)
-senzor axa cu came
s-au sters erorile si la urmatorul control a iesit doar catalist bank 1.
schimbat sonda lambda 2 de dupa catalizator cu una universala din lipsa de fonduri ,check engine tot se aprinde si mersul in suturi persista dar numai dupa ce se incalzeste motorul si opresc.

eugenBV
Subiect Autor

11 Apr 2013, 13:35

in continuare acelasi mers ciudat al masinii. problema persista numai ca acum se manifesta in alt mod: la plecarea de pe loc trebuie sa o accelerez mult peste normal, eu o turez pana pe la 5000 ca sa pot pleca de pe loc timp in care tin si din ambreiaj.daca incerca sa plec de pe loc normal ori moare motorul osciland turometrul spre 0 turatii sau daca calc-eliberez ambreiajul in timp ce continui sa accelerez masina pleaca dar are momente cand desi apas acceleratia nu raspunde la accelerare si da sa moara,scade in turatii.parca nu prinde acceleratia,scapa.dupa ce bag a 2 incep smuciturile care persista numai in turatii joase 2500-3500 cat schimb vitezele,dupa care accelerez mai tare si motorul trage bine pana bag a 3 si povestea se repeta cu smuciturile.la mers intins merge bine avand probleme in momentul in care vreau sa accelerez mai brusc intervenind smuciturile, uneori moare motorul si in timpul mersului la mers constant.am schimbat service-ul si spre norocul meu par mai interesati de rezolvarea problemei. acum am schimbat senzor axa cu came fara rezultat(trimis inapoi), am mai schimbat senzor acceleratie fara rezultat(trimis inapoi),reverificat distribuitie,compresie,...la toate astea nu am fost nevoit sa platesc decat pedala la care nu se poate face retur.maine merg sa curat/verific injectoarele si vad ce se mai intampla. o problema asemanatoare a mai avut alt user alin frujina.astept un mesaj de la el sa vad cum a rezolvat. am si eu fluctuatii de lumina la faruri la rotirea volanului dar nu cat sa imi moara motorul.
la tester imi ies aceleasi erori enumerate mai inainte .

eugenBV
Subiect Autor

12 Apr 2013, 13:20

am curatat verificat injectoarele (200 ron)desi nu prea era cazul, insa fara rezultat. pentru injectoare am fost la alt sediu al aceluiasi service si printre alte verificari(EGR,senzori,testere) am gasit mufa care intra in snezorul de presiune( sarcina) cu urechile de prindere rupte si mufa se cam juca pe acolo.a zis nenea de acolo ca are un rol important senzorul si l-am prins cu un bandoid momentan.a iesit la o proba si masina mergea mult mai bine(socuri mai rare si mai slabe in intensitate) si la plecarea de pe loc si la drum. am plecat de acolo cu bine numai ca pe drum iar a inceput circul,pana acasa mi-a mai murit motorul de vreo 6-7 ori la plecarea de pe loc(trepta1 si 2). o sa caut pe undeva poate gasesc mufa sa o pot inlocui pe cea rupta ca nu imi place ideea cu bandoid si asa a trebuit sa prinda si firele mufei si probabil una nu sta cum trebuie. a ramas ca pe luni sa ma duc sa verifice nu stiu ce cu oscilocopulsi sa intoarca masina pe dos sa vada ce e cu ea.oricum a zis ca neaparat o sa ii dea de cap.in rest doar sper sa o rezolv odata.

eugenBV
Subiect Autor

15 Apr 2013, 19:31

azi am fost din nou la service si...problema rezolvata! exact cum am zis la inceput o sa fie ceva marunt, dar care mi-a dat mult de furca. rezolvarea a fost mufa cu pricina care a trebuit schimbata. a mers nenea la dezmembrari a luat de acolo mufa si a inlocuit-o,inlocuind-o si pe cea de la senzorul de batai. dar pana sa ajunga sa le depisteze a umblat putin prin ea cu osciloscopul.bine macar ca am scapat de problema...

danutu84

17 Apr 2013, 09:50

Salut, ne poti arata unde e localizata aceasta mufa sa o verific si eu ?

Bamse
Moderator

17 Apr 2013, 14:21

Sincer ma bucur enorm ca ai reusit sa iti faci masinuta!!! In sfarsit!!
Felicitari si sa nu mai ai probleme!!!!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

eugenBV
Subiect Autor

18 Apr 2013, 13:21

ms de felicitari! o sa fac o poza sa vezi exact @danutu84 unde se localizeaza senzorul cu mufa respectiva.poate daca ai un cunoscator poate sa iti arate pana postez eu poza.este vb despre senzorul de presiune de pe galeria de admisie si este localizat cum privesti la motor din fata in partea stanga a motorului dar trebuie sa privesti din lateralul mainii sa il vezieste chiar pe langa curele.
o poza cu senzorul respectiv:
http://www.pieseauto.ro/poze/senzor-pre ... 1-95-1.jpg

danutu84

19 Apr 2013, 09:08

Multumesc o sa verific integritatea acestui senzor deoarece in lunile calduroare imi moare motorul la semafor plus ca imi smuceste in mers. Am curatat clapeta acceleratie, egr, cu toate ca nu imi da nici o eroare pe vag-com.

eugenBV
Subiect Autor

02 Mar 2014, 12:54

de cand am rezolvat problema totul decurge normal fara probleme. facut schimbul ulei + filtre saptamana trecuta. in rest sanatate si km buni.