Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

andistirbu
Subiect Autor

Re: Buccsa de la electromotor

11 Ian 2013, 20:01

acul a coborat dar baga tot aer cald. nu indica temperatura dar daca dau la 2 sau 3 baga caldura normal.
Seat Leon 1M AZD

ex. VW Golf III 1,4 Benzin+GPL

HUNTER
HUNTER

12 Ian 2013, 09:44

mai fratilor,caraitul acela poate aparea din 3 cauze:bucsile uzate,lipsa vaselina si ramane bendixul blocat sau sunt uzate periile.
si astea se pot vedea doar daca se da jos electromotorul.
de ce sa nu te sinchisesti sa-l duci la desfacut/remediat daca tot te streseaza problema?adica,iti poti permite sa gripezi electromotorul?si atunci sa vezi distractie:alt stator,alte perii,alte bucsi.nu mai conducem batrana dacie,la care daca se bloca bendixul ii dadeam 3 ciocane si gata,rezolvam treaba.avem masini bune,sa nu ne batem joc de ele.
cat despre curatat:electromotorul nu se curata.se desface si daca periile si bucsile sunt bune,se greseaza si se monteaza la loc.atunci acel carait va disparea.sau,se schimba periile si buscile daca sunt uzate.oricare ar fi cauza caraitului,cu 200 de leimaxim,,piese+manopera+demontat/montat ai rezolvat cazul.
la mine doar caraia,a fost dat jos,periile si bucsile bune,a fost gresat,ca nu mai avea vaselina deloc,pus la loc si de un an nu mai am probleme.
daca cel ce se ocupa o face cu simt de raspundere,nu vei avea probleme,si te va tine mult si bine.
bafta.

cosminlzr

04 Feb 2013, 01:16

Si la mine caraia electromotorul. Am mers la service, mi-au dat electromotorul jos, l-au desfacut si au vazut ca bucsa din capac era uzata. Am inlocuit bucsa. Cu ocazia asta am observat ca, carbunii (scuzati cacofonia) aveau o uzura de 75-80% si i-am inlocuit si pe acestia cu tot cu palier. Piesele m-au costat aproximativ 100 lei, iar monopera 100 lei. De atunci nu mai am probleme cu electromotorul.
Leon 2003, 1.6 16V, 105CP

just

05 Feb 2013, 11:26

Confirm si eu acelasi lucru spus de colegi. Electromotor dat jos schimbat bucsa si zgomotul a disparut. Ca interventii pe viitor mi-au spus ca uzura carbunilor este undeva intre 60-70%.