Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

madalin 74
Subiect Autor

Ingheata usile si ne se mai deschid

09 Ian 2013, 08:40

Buna.Am o problema destul de deranjanta cand este cu - temperatura ingheta ialele din usi si nu se mai deschid ( toate cele 4 usi ) de curand mai bine zis ieri n-am mai rezistat si dupa vreo juma de ceas de stat cu feonul pe usa am reusit si am deschiso , am dat jos fata de usa ( st fata ) binenteles ca am rupt doua clipsuri, am dar jos iala din usa care este formata din daua parti, o parte metalica si una de plastic detasabila din niste cleme si care protejeaza partea metalica cu toate ansamblele dinnauntru am pus intr-o galetusa niste benzina si leam curatat ( scufundat ) cu benzina si cu o pensula mai ingusta , le-am suflat cu aer dupa care am uns tot cu WD 40. Pana acum totul este ok intrebarea mea este unde pot gasi clipsuri in timisoara si daca este deajuns ca am dat cu WD 40, oare nu trebuie sa pun acolo si vaselina si daca da de care. Multumesc si cand o da desfac si usa dr fata fac si poze, clipsurile sunt astea
Imagine

Imagine

TIBI

Re: Ingheata usile si ne se mai deschid

09 Ian 2013, 09:31

Clipsuri gasesti in dezmembrari sau la dealer.
Iarna e bine sa gresezi chederele si sa ai spray pt iale cu degivrant(e special pt masini).
Pt gresat chedere folosesc ceva de wurth si se comporta excelent.Nu e scump,20-25lei un flacon
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Razvan V.

09 Ian 2013, 23:16

Nu imi dau seama prea bine cum arata clipsurile alea, dar cred ca seamana cu ale mele. Eu am gasit la piese auto. Nu sunt exact ca alea de pe masina, dar tin foarte bine. 50 de bani bucata.
Eu am dat la inceputu iernii chederele cu lichid de frana, ca altceva nu aveam atunci la indemana, ialele le-am curatat cu WD-40 si gresat, si am bagat dupa ce o dat frigu nitel antigel la manerele usilor. Nu am mai avut probleme

grimarius

10 Ian 2013, 19:53

Eu am dat iarna trecuta cu un spray cu vaselina lichida prin locasul unde se baga cheia si prin locasul care se vede dupa ce iei capacul de plastic (dupa ce deschizi portiera undeva pe lateral) si nu au inghetat toata iarna. Anul asta m-a prins nepregatit si mi-a inghetat. Am reimprumutat spray-ul si am dat iarasi si de atunci nu am probleme (au fost si -20C). La mine doar cele din fata imi fac asemenea probleme si inghetatul chederului mi le fac toate (prind si eu de sus portiera si trag putin sa le dau drumul si apoi trag de clanta).
Cordoba 2002, motor AUA, 1,4 16v