Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 32

cezar_1985

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

17 Apr 2013, 13:58

cred ca din cauza timbrului de mediu are pretul asta. oricum km nu cred ca sunt reali, nu as mai lua masina fara test la "sange".

cezar_1985

18 Apr 2013, 09:51

inca ceva, la benzina exista acea problema ca la diesel cu volanta care se deformeaza?

boditza

18 Apr 2013, 15:56

Volanta cu probleme e si la benzina la modelele cu cai multi in general... 2.0tfsi cum e cel din anuntul tau are volanta cu masa dubla deci se "deformeaza" :)

cezar_1985

20 Apr 2013, 16:39

am fost azi si am aruncat o privire prin targ, era si fr-ul expus. la prima vedere pielea crapata si imbatranita pe marginile scaunelor, cauciucurile imbatranite, vopseaua sarita pe capota si bara fata si corectata superficial cu creion cu vopsea. la prima cheie cu motorul rece se simtea un balans lin al intregii masini, a disparut cum a scazut relantiul. in targ pretul era 7400 si a zis ca mai negociaza putin. baietii care o vand sunt samsari ca au mai multe masini.

gamer555
ClubSEAT Admin

20 Apr 2013, 18:12

mi se pare pret de ARL 1M, sincer, nu de FR 1P TDI.... in fine, ori a luat-o lumea razna si eu nu mai sunt la curent cu preturile :)

cezar_1985

20 Apr 2013, 22:24

asta din vitan e tfsi nu tdi.

Toparceanul

Sfat achizitie Leon 2.0 TDI

02 Mai 2013, 14:30

Salutari!

Vreau sa achizitionez un Leon 2.0 TDI 140 CP din 2008, aprox 150k km.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi legate de achizitie. La ce trebuie sa fiu atent?
O sa o duc la un service dar nu strica sa stiu si eu cateva chestii

Care sunt punctele slabe ale masinii?
La 150k ar fi trebuit sa fie schimbata distributia? ( tipul care o vinde sustine ca nu stie dc trebuie - probabil nu a schimbat-o)
Volanta trebuie schimbata la cati km? cat costa?

Stiti un service bun in CJ? sa duc masina la verificat + ce alte lucrari mai trebuie.

Multumesc anticipat! Sper sa apar in 2 saptamani cu poze ale Leonului aici

T.

Imagine
Who dares wins!
B 747 WUM cu

TIBI

Re: Sfat achizitie Leon 2.0 TDI

02 Mai 2013, 15:34

Distributia se schimba fie la 5ani fie la 120 mii km. El ar fi trebuit sa o inlocuiasca la nr de km.
In ~5 ani de cand am masina am inlocuit clapeta de acceleratie si un injector. Cred ca ar fi mers si curatat insa nu stiu cat m-ar fi tinut.
Pe drumurile noastre sa te astepti sa-ti pice bucsile bascula.Eu sunt la al treilea rand.
In rest ulei,filtre si motorina :tongue .
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

dave-mike

Sfat achizitie

13 Iun 2013, 16:41

Salutare. E posibil sa primesc 6000€(maxim) pt cumpararea unei masini. Sunt un fan nu mare , ci FOARTE MARE al seatului leon 1p, in special varianta fr.
As vrea ca masina sa fie cel putin din 2006 si as vrea, daca se poate 2.0 140/170. As lua in consideratie si 1.9 105 doar pt ca poate as lua una cu km mai putini? Ceea ce am vazut este ca in banii astia masinile sunt destul de rulate maj 100.000+ , fr urile se invart pe la 125-130.000.
As vrea sa stiu:
- se pot verifica km reali? Unde sa verific masina de km si alte bube( poate stiti voi vreo locatie unde v-ati dus cu o masina si v-au spus ce si cum)? Sunt din Bucuresti
-sunt rezistente leonurile astea?1p?(motoare motorina, materiale, suspensii etc)
-la ce sa fiu atent/ce sa intreb
-oare sa contactez un expert de pe aut.oro sa vina cu mine sa o evalueze?
-unde sa caut masini mai ieftine? Dar nu sa imi iau teapa gen targu vitan
Accept orice alte sfaturi mai aveti sa imi dati in legatura cu cumpararea asta.
A se lua in considerare ca as vrea sa stin masina cativa ani si cateva zeci de mii de km probabil.
Multumesc.

muscailie

Re: Sfat achizitie

13 Iun 2013, 16:51

dave-mike scrie:
[..] E posibil sa primesc 6000€(maxim) pt cumpararea unei masini [..]

deci ai luat bac-ul si iti da tata bani?

bgd_b92
Bogdan

13 Iun 2013, 17:50

Salut si bun venit. Esti chitit pe diesel ? faci mai mult de 20.000 km/an? Daca nu, gandestete si la benzinare, pentru ca sigur le gasesti cu mult mai putini km ( si mai putin manarite la kilometraj ) decat dieselurile ; plus ca la diesel este loterie mare ; Acum incerc sa iti raspund la intreabri :
- km nu se pot verifica, decat daca masina are carte servis la reprezentanta
- iti recomand sa te duci la reprezentanta seat sa o testezi cap-coada daca nu cunosti niste baieti meseriasi ( prieteni mecanici )
- sunt foarte rezistente si fiabile ca masini la toate capitolele ( motor / cutie / suspensii / electrica / etc )
- nu iti recomand sa cauti pe cineva pe care nu il cunosti sa evalueze o masina SH pentru ca nu are niciun interes sa te ajute ; poate sa zica da e ok si sa iti ia banii, masina fiind un cadavru
- anunturi cu masini de vanzare gasesti aici pe forum in sectiunea bazar, pe site-ul autovit.ro ( a nu se confunda cu incinta targului vitan unde e plin de samsari si masini neinscrise si manarite ), auto.ro ,mobile.ro ;

Un seat leon 1p cu 150.000 km si carte servis la reprezentanta care a fost intretinuta exemplar este mai ok decat una adusa de afara care are 60.000 km in bord si niciun istoric;
Iti recomand una de la 2007 in sus ca sa aiba timbrul de mediu platit ( pentru aceasta vanzatorul trebuie sa iti prezinte adeverinta de la anaf cum ca nu s-a restituit taxa ), caci altfel vei plati ~ 1300 euro cand o vei inscrie ;
Sper ca ai o situatie financiara bunicica ca sa iti cumperi un leon 1p 2.0 140 cp, caci dupa cum ti-am spus mai sus, cu masinile este loterie, si in caz ca mai cere investitii de 1000 euro sa zicem trebuie sa ii ai si sa fi dispus sa ii investesti fara sa te falimenteze ; daca iti doresti un diesel doar pentru ca ai auzit ca consuma putin si vei merge subturat cu el ca sa iti ramana bani de cico, mai bine iti cumperi un logan si stai linistit ;
Acum sa fim si optimisti..poti avea norocul sa nimeresti o masina buna si sa nu necesita nici un bec schimbat...dar e mai bine sa pui raul in fata si sa fi pregatit, mai ales ca vad ca nu ai experienta in a cumpara masini si nu sti la ce sa te uiti poti sa cazi foarte usor prada samsarilor..parerea mea este sa dai vorba prin cunostinte si sa gasesti pe cineva care se pricepe bine atunci cand mergi sa vezi masini...Bafta !

farkas_levi

13 Iun 2013, 18:35

Parerea mea personala este ca nu vei putea gasi 1P FR in conditiile si bugetul mentionat de tine. Legat de motorizarile PD ai primit un raspuns cu care sunt perfect de acord si subscriu la cele prezentate de bgd. La motorizarea pe benzina datorita bugetului existent, te poti orienta numai spre motorul 1.6 aspirat, care eu l-am simtit submotorizat la cele 1400 kg ale masinii. :oops:

In schimb ce parere ai despre o Ibiza FR sau poate chiar si Cuprita? Raportat la bugetul tau si ce-ti doresti de la masina, cred ca ar fi cea mai buna varianta. E putin mai mica masina, dar nu cred ca ar fi un mare dezavantaj...

In cazul in care nu ai mai avut masina si nu ai experienta in achizitii, apeleaza neaparat la cineva in care ai incredere si are experienta in domeniu. Chiar si asa nu vei avea nici o garantie ca vor fi depistate toate defectele masinii. Second hand e tot timpul loterie....

Sa ne pui poze cu noua achizitie. Bafta la cautat, in mare cam la asta se rezuma treaba! :drive

bgd_b92
Bogdan

13 Iun 2013, 18:46

Si eu am vrut sa ii propun o ibiza..dar daca a zis ca e mare pasionat de 1p..am tacut :mrgreen: daca o iei pentru tine si in majoritatea timpului vei merge singur..si eu iti propun o ibiza pentru inceput, apoi peste un an - doi treci la leon 1p :glasses daca mai vi si la intalniri si mai citesti si cate ceva de pe aici sigur ai sa faci o alegere buna :wink:

muscailie

13 Iun 2013, 21:56

orice masina ai lua, du-o la Autotest (http://autotest2000.ro/)

zi-le alora sa iti faca un test complet (costa 300 si ceva). nu te zgarci , dai 300 de lei , dar nu iei teapa de 6000euro

a, si daca iti da tata 6000 de euro , nu ii arunca pe toti intr-o masina. pe langa pretul masinii, te mai costa asigurare, inmatriculare, eventual schimb ulei, consumabile

eu zic sa dai maxim 5500 de euro pe masina. restul ii bagi in ceva imbunatari (boxe, jante, folii)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 32