Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 32

gabone_leon

Re: Sfat achizitie Seat Leon.

17 Mar 2013, 20:19

By the way, pasionat al marcii Seat...
Multumim ca ai apelat la noi. Suntem fericiti ca ti-am putut fi de ajutor...
:?
VW Passat Variant 2.0 TDI 136 CP
Bucuresti

The problem with the world is that intelligent people are full of doubts while the stupid ones are full of confidence

Catalin01

26 Mar 2013, 11:56

Eu va multumesc pentru info. :D

adytzurulz

10 Apr 2013, 23:00

Salutare,

Am tot citit posturile voastre si m-ar interesa si pe mine niste sfaturi de la voi, deoarece doresc cam intr-o luna sa schimb 1M-ul 1.6 16V cu un 1P 2.0 TDI FR....cel de 170 de calutzi...
Am vazut ca sunt cam problematice motoarele de 1.9 si 2.0 TDI....volanta...injectoare(cele Siemens din ce am inteles)...mai ales la motoarele cu codul BMN...
Cum pot sa imi dau seama daca s-a schimbat volanta la masina? (se poate vedea la un testdrive?)
Cum pot sa verific ca injectoarele sunt bune (sau macar sa fi fost schimbate)
Alte probleme majore mai exista la 1P?

Va rog frumos sa ma ajutati

Multumesc frumos :hi

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Apr 2013, 11:46

injectoare schimbate: cere dovada de la porsche. si oricum daca nu le-a schimbat te poti duce tu sa o faci.
volanta schimbata: cere factura ceva. oricum asta o simti tu dupa test drive, cum se comporta ambreiajul, daca bate volanta. daca nu te pricepi ia pe cineva care stie.

in rest, multa bafta. felicitari pt hotararea de a face upgrade, o sa-l simti din plin. poate gasesti ceva cu maxidot, trapa, ar fi de vis :)

adytzurulz

11 Apr 2013, 12:18

Salut,

Mersi frumos gamer :hi La injectoare: Daca masina este din Germania de exemplu? Mai pot cere dovada ca s-au schimbat? Daca nu s-au schimbat....fiind din Germania....se pot schimba in Romania?
Am gasit cateva modele care imi plac.....dar trebuie sa le vad....si ar fii astea de mai jos.... :)

http://www.autovit.ro/seat-leon-C26452758.html

http://www.autovit.ro/seat-leon-C27693865.html

http://www.autovit.ro/seat-leon-C28348853.html

http://www.autovit.ro/seat-leon-C28552844.html

Ce parere ai...? Care este...sau care sunt mai ok de vazut?

Multumesc frumos :hi

gamer555 scrie:
injectoare schimbate: cere dovada de la porsche. si oricum daca nu le-a schimbat te poti duce tu sa o faci.
volanta schimbata: cere factura ceva. oricum asta o simti tu dupa test drive, cum se comporta ambreiajul, daca bate volanta. daca nu te pricepi ia pe cineva care stie.

in rest, multa bafta. felicitari pt hotararea de a face upgrade, o sa-l simti din plin. poate gasesti ceva cu maxidot, trapa, ar fi de vis :)

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Apr 2013, 15:53

http://www.autovit.ro/seat-leon-C26452758.html
arata bine pe galben. totusi acest galben nu pare chrono yellow original, dar nici nu cunosc asa bine culoarea si poate sa fie aparatul de vina. poti intreba daca e vopseapa originala... in rest arata bine, jantele optionale andromeda sunt un plus, are si maxidot. masina cu nr asta a mai fost pe autovit. nu stiu daca e un lucru rau, dar poti studia mai in detaliu... vezi dupa nr de tel daca vanzatorul e samsar, si apoi toate celelalte... uzura pe volan un pic cam multa pt anii si km ei, dar poate avea proprietarul mana mai acida :) pretul mic, foarte mic !

http://www.autovit.ro/seat-leon-C27693865.html
bara fata aero, grila custom. adica plusuri, dar si eventuale semne de intrebare. intreaba cum au ajuns pe masina si eventual facturi. nu prea se gasesc oameni sa le cumpere de noi asa ca le vine lor. poate doar pe casco in urma unui accident, deci trebuie analizat in detaliu.
trapa, navi, xenon oem : plusuri mari. fara maxidot, dar nu e capat de tara. asta sa ii zici in cazul in care iti vine cu texte "full de full". in rest, investigat cu atentie asa cum recomand la orice masina sh
nu inteleg de ce are xenon oem dar nu are spalatoare in bara. trebuie intrebat si asta... mi se mai pare ca vad si diverse nuante de culoare, dar poate ma inseala pozele, tre sa vezi singur.

kit full aero, grila linea r, evacuare dubla care pare OEM. deci plusuri mari. totusi nr zgariat si bara fata nu e aliniata, posibil incident. trebuie analizat... la interior vad maxidot, in rest pare ingrijita. nu are poze prea multe la interior... 10 airbaguri ? sa ti le arate si sa ti le numere :)

http://www.autovit.ro/seat-leon-C28552844.html
kitul aero a fost pus ulterior, si lipseste eleronul. bara fata nu e aliniata, haionul nu e aliniat. nuante diferite pe toate elementele (bara fata spate, portiere, haion, aripa). jantele de tabla cu capace = jenant :) mi se pare ca vad si uzura volan de la anii ei si km ei nu ar trebui sa fie. pe scurt, multe semne de intrebare, si in plus are numere de AG (patria manevrelor cu masini). ochii larg deschisi !

bgd_b92
Bogdan

11 Apr 2013, 17:01

Gamer deja ti le-a citit ; eu iti sugerez doar sa faci test la reprezentanta pentru ca un diesel poate sa aibe multe probleme ascunse de care tu sa nu iti dai seama in timpul unui test drive...daca au fost facute in germania nu cred ca o sa iti dai seama ca ar fi fost lovita, daca injectoarele sunt pe duca nu iti vei da seama din test drive, daca are erori ascunse , iarasi nu...

adytzurulz

11 Apr 2013, 17:15

Iti multumesc frumos pentru ajutor....sunt bun de cinste...si nu ramane doar la stadiu de vorba :cheers

Saptamana viitoare o sa incep sa ii sun sa vad masinile....partea naspa este cu masinile care nu sunt din Bucuresti...(mama lucreaza la un dealer Dacia-Renault si ma puteam duce cu masina sa o ia la puricat colegii ei....tinichigii....mecanici...) dar nu este capat de tara...o sa ma duc la o reprezentanta Seat si ii fac acolo o constatare...
Masina din Pitesti si mie mi s-a parut dubioasa...cat despre cea din Constanta....este dintr-un parc auto din ce am gasit pe net...
Sunt sigur ca toate masinile pe care ti le-am trimis sunt manarite la km....dar nu ma intereseaza asta asa de mult....ma intereseaza sa fie masina nelovita....sau daca a fost lovita sa fi fost accidente foarte usoare...si nu in ultimul rand sa fie tehnic ok....in rest micile upgrade-uri mi le mai fac eu pe parcurs... :)

Am vb cu propietarul masinii de mai sus....cica masina a fost luata de la Aviatiei in leasing si el este al 2-lea propietar....asta e un lucru bun...cica mici incidente a avut cu masina...asta pot sa verific la dealer...singura chestie cu semnul intrebarii ramane taxa auto...daca a fost sau nu platita...si asta stiu ca se poate afla de la ANAF...si ultimul lucru...ramane sa o vad live cu cineva care se pricepe si sa o duc la mama la service....singura problema este ca el deja a discutat cu un posibil client care ii da la schimb o alta masina + diferenta...cica asteapta raspuns marti... :( Nu vreau sa fiu rautacios dar sper sa nu o ia ala.... :D

bgd_b92
Bogdan

11 Apr 2013, 17:20

Belea rau asta...like

adytzurulz

11 Apr 2013, 18:37

Daaaaa...si mie imi place mult...acum sper sa nu o vanda :(
Are tot ce vrei ca sa mergi ca un adevarat boss :)))
Lasa ca ii dau acatiste maine =)))

bgd_b92 scrie:
Belea rau asta...like

cezar_1985

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

16 Apr 2013, 11:03

Salutare tuturor userilor acestui forum.
Doresc sa achizitionez un SEAT LEON, prefer varianta FR nu conteaza prea mult daca este benzina sau diesel, dar echipare FR sa fie. Momentan am un 206 1.4hdi din 2007 cumparat de nou de care sunt foarte multumit, dar doresc ceva mai puternic.
Ma tot uitam pe autovit la aceasta masina, stiu ca pretul este acela + taxa lu peste prajit

http://www.autovit.ro/seat-leon-C27723380.html

Ce parere aveti ?

dani_stefan23

16 Apr 2013, 13:02

Masinuta arata bine din poze. Imi place ca are tapiserie din piele.e destul de rara. eu zic sa o verifici foarte bine, la reprezentanta si daca totul este conform cu ce spune vanzatorul merita cumparata. :cheers

bgd_b92
Bogdan

16 Apr 2013, 16:14

Taxa ar trebui sa fie platita pt ca este adusa din Germania si inmatriculata dupa 2007

cristels

16 Apr 2013, 16:50

Are numere rosii, inseamna ca nu a fost inca inmatriculata, deci timbrul de mediu trebuie platit. :mrgreen:
Arata foarte ok masina, si eu ma uitam de curiozitate pe Autovit acum cateva zile si mi-a sarit chiar asta in ochi.
La vremuri noi, tot noi.
Leon 1M Signo 1.6 16V AUS

Ciosmi

16 Apr 2013, 17:07

Parerea mea e ca aceeasi masina acum 3 saptamani,avea 150mii km,nu 110 cum sustine respectivul.Si da,anuntul era tot pe autovit.
Cautati cu atentie,pe toate site-urile!
Si nu stiu daca iti convine sa dai 1600euro statului.....
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 32