Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 32

GabitZZu
Gypsy

Re: Sfat achizitie Seat Leon.

08 Mar 2013, 10:03

bine ai venit !

In general masinile suspect de ieftine au ceva bube ,ori multi kilometri datii inapoi !
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

Catalin01

08 Mar 2013, 10:14

Omul zice ca este cumparata din Romania, are carte serice si banuiesc ca la reprezentanta ma pot lamuri in ceea ce priveste numarul de km.

M-am gandit initial ca a scazut la pret din cauza taxei de timbru si asta este alta treaba care nu o inteleg, ce treaba are el cu taxat de mediu ca din ce stiu eu se aplica masinilor inainte de 2007..........

bgd_b92
Bogdan

08 Mar 2013, 10:22

Salut, masina pare ok. Taxa de mediu, mai nou numit timbrul de mediu si aplica tuturor masinilor, chiar si euro5 ; pt cele electrice sau hibrid nu se plateste din cate stiu eu ; i-am trimis si eu de curand un mesaj cu oferta de schimb cu al meu seat dar nu a raspuns, probabil nu este interesat; treaba cu pretul este relativa...daca vrei sa ii oferi mai mult nu cred ca se supara :hi mie mi se pare un pret bun. eu am seatul meu la vanzare cu 4400 euro si credema ca nu m-a deranjat nimeni...masina e impecabila nu are nicio problema si full option...bani in piata nu prea mai sunt deci...ori rabdare multa ori pret mai mic..

TIBI

08 Mar 2013, 12:55

Kit cupra...fr poate,insa doar pe fata,pt ca bara spate are un nenorocit de autocolant.ESP mai mult ca sigur nu are,daca zice tcs il cred.
Ce-mi plac mie astia cu anunturi mincinoase.
Eu zic sa mai cauti,sunt si cateva leonuri modificate.Spun asta pt ca un prieten cauta ceva sh.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Titix88

08 Mar 2013, 13:15

Dupa ce am studiat piata(cand am cautat un seat leon) mai mult de 6 luni de zile si am vazut zeci de masini am ajuns la concluzia ca nu exista "ponturi". De ce?
1. Daca cineva vrea sa vanda o masina ieftin si repede de obicei o iau prieteni/rude. Nu apuca sa o puna pe autovit, sau sa stea mai mult de 1-2 zile de vanzare pe net.
2.La preturi mici sansele sunt foarte mari sa fie TEAPA, lovita km dati inapoi, revizii facute din ani in pasti, preparata sa arate bine si sa mearga inca 1000-2000 km cat are nevoie tipul pentru un test drive sa o vanda. Chestia ca are carte service reprezinta fix pix! S-au falsificat carti service sub nasul meu. Facuta digital, scoasa la imprimanta si mers cu ea la un prieten de la o reprezentanta pe care nu il doare mana sa treaca niste km si date plus o stampila. Deci fara o verificare temeinica cu cartea in fata si mers la reprezentanta care a pus stampila nu rezolvi nimic.

Exista o sansa sa nu fie teapa ( una mica) pentru ca este un motor pe benzina care nu are cautare.. Eu am 1.6 pe nissan primera si singurul atuu la el este ca nu se strica.. Cum este aspirat are consum maricel si puterea este una modesta ( 110 cp) care se simte doar de la 3500 rpm in sus. Eu nu am ramas niciodata in drum cu motoare pe benzina aspirate si nici nu am cunostinta de cineva. Este un motor simplu fara parti "sensibile" ca si la diesel..

Evacuare sport s-au castigat 15 cp.. CEA MAI MARE MINCIUNA!!! la un 1.6 de 102 cp cu o evacuare sport castigi 2-3 cp!! Nici cu soft nu castigi 15 cp la un motor 1.6 aspirat. Eu zic sa eviti masina din moment ce in anunt se gasesc minciuni!!
Nissan Primera Acenta 1.6i 109 cp 2007
Seat Leon 2.0 TDI 140 cp 2007

Catalin01

08 Mar 2013, 13:38

In primul rand nu vreau masina modificata, tunata, etc...............nu sunt pasionat si aici este o chestie de gust, altora le place mie nu. Totusi imi place ca este aranjata frumos, daca era stock iar nu ma deranja.........de exemplu nu imi plac jantele dar asta este un detaliu peste care pot trece.

Cu siguranta cand cumpar verific masina temeinic si nu ma bazez doar pe spusele lui si pe cartea lui service, stiu ca se pot face rost de revizii la baieti grupa mare...........

Adevarul este ca nici macar un am dat un telefon sa purtam o conversatie ca si de aici poti sa iti faci o idee dar am sa o fac din pura curiozitate.

Ma fascineaza Leonul ca masina, imi place din toate punctele de vedere, sunt constient ca are parti bune si rele ca orice masina dar ma intereseaza ca masina sa fie ok, nu imi pasa de 15 CP, toba sport si asa mai departe pe care zice el ca le are.

O sa vedem ce urmeaza.................daca mai aveti pareri de expus le primesc cu mare drag. :D

BOGY26
Bogdan

08 Mar 2013, 13:49

Vezi masina useruil b73buf, mi sa pare un pret foarte ok ptr. cum arata si dotari...
viewtopic.php?f=95&t=14827

TIBI

08 Mar 2013, 15:47

Catalin01 scrie:
In primul rand nu vreau masina modificata, tunata, etc...............
Ma fascineaza Leonul ca masina, imi place din toate punctele de vedere,

O sa vedem ce urmeaza.................daca mai aveti pareri de expus le primesc cu mare drag. :D

O sa te fascineze si mai mult un leon fara motor aspirat :tongue . Vezi un tsi sau un 1.9tdi sau 2.0tdi
Cu amicul meu am vazut o gramada de ciurucuri,din descrierile telefonice erau giugiuc,iar la fata locului masini reparate prost si vopsite parca cu pensula/trafaletul.
Masinile bune sunt mai scumpe si se dau repede.
Iti recomand sa te uiti si la 1m . Eu si acum regret ca nu am luat un 1m
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

gabone_leon

10 Mar 2013, 19:53

Cu seria masinii poti verifica in baza de date masina. Acolo, in general, se vede daca este "aranjata".
Daca vrei te pot ajuta cu asta.
Fiind second, regulile ar fi dupa parerea mea (cam asa mi-am cumparat eu masinile pana acum):
1. Te uiti la fata omului - fugi de oameni care par ca fac asta dintotdeauna.
2. Fugi de masinile "aranjate" "impecabil" pentru a fi vandute.
3. Ia pe cineva priceput, care stie cum arata imbinarile unei masini din fabrica (o masina reparata, nu are imbinarile facute ca de fabrica) - ma refer la masinile lovite rau sau cele cumparate pentru a fi reparate si vandute.
4. Ia pe cineva priceput, care stie sa faca un testdrive cu masina respectiva - sunt masini care au 100.000 KM in plus fata de altele, dar din punct de vedere tehnic sunt mai bune si merita mai mult cumparate (mai ales ca mai poti castiga la pret)
5. Daca masina si proprietarul au trecut toate aceste teste, mergi la o reprezentanta si fa o diagnoza, un testare acolo.

Dupa ce ai trecut de toate aceste teste, aseaza-te la masa si negociaza cu proprietarul folosind ce ai aflat despre masina in favoarea ta.

Succes!!
VW Passat Variant 2.0 TDI 136 CP
Bucuresti

The problem with the world is that intelligent people are full of doubts while the stupid ones are full of confidence

Catalin01

11 Mar 2013, 12:04

Vin-ul masinii este: VSSZZZ1PZ8R044465.

gabone_leon

11 Mar 2013, 12:26

Salut.
Am dat mai departe. Revin cu info.
Bucuresti

The problem with the world is that intelligent people are full of doubts while the stupid ones are full of confidence

gabone_leon

11 Mar 2013, 20:49

Partea proasta: masina este un puzzle (evenimente majore februarie 2012, aprilie 2012 si multe altele)
Partea buna: a fost reparata la reprezentanta (macar cele pe care le-am vazut eu)

Cred ca soferul acelei masini avea doua maini stangi sau nu a invatat inca pedalele :)
Sfat: cauta-ti alta masina!
Bucuresti

gabone_leon

11 Mar 2013, 21:28

Inca ceva. Am uitat sa-ti spun. Km cred ca sunt reali.
Nu sunt inregistrari in sistem cu nr. de km mai mari de 84.000.
Evenimentele majore din 2012 le-a avut pe la 74.000
Bucuresti

Catalin01

12 Mar 2013, 10:58

Multumesc de info, poti sa imi spui ce inseamna "majore" ?

gabone_leon

12 Mar 2013, 12:23

Salut,
Majore inseamna ca la cel din februarie s-a lucrat la:
- bara fata
- aripa stanga daca imi aduc bine aminte
- suspensie partea stanga
- plansa bord
- usa stanga fata
di ce este mai sus am dedus ca a avut un eveniment major pe partea stanga fata si lateral stanga.

In aprilie:
- bara fata
- faruri schimbate
- grile
- alte repere fata (nu imi mai aduc aminte exact acum)
- trager fata (nu mai stiu exact daca s-a schimbat si acesta)
de aici am dedus ca s-a proptit in ceva cu fata - a avut fata varza

Din pozele vazute pe Autovit, la prima vedere masina pare reparata bine (din acel motiv si pentru ca fost reparata la reprezentanta ti-am spus ca este o veste buna); este posibil ca omul pur si simplu sa fi avut doua maini stangi dar in acelasi timp sa fi avut grija de masina...
Eu am avut o astfel de masina si era impecabila desi a fost dauna totala si reparata. Totusi, cred ca aceste cazuri sunt putine (in care dupa o dauna totala masina este reparata ca la carte). De aceea ti-am spus sa cauti alta mai bine.
Pe de alta parte, trebuie sa te gandesti si la faptul ca daca nu dorea sa stii ca a fost lovita omul nu-ti spunea ca are istorie de service.
Poate ar fi bine sa te faci ca nu stii si sa-i ceri sa scoata de la reprezentanta o istorie de service si sa ti-o arate. Atunci vei vedea ce fel de om este.

Un alt sfat este sa-i verifici geometria - daca iese inseamna ca masina a fost reparata bine din punct de vedere al geometriei caroseriei. Acesta este un aspect foarte important!

Bafta!
Bucuresti

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 32