Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 32

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

16 Feb 2015, 23:33

Ambele motoare 1.4 si 1.8 tsi sunt fiabile din cate stiu, ar trebui sa gasesti ceva ok in banii aia. 1.8 tsi iti ofera posibilitatea sa urci cu soft la peste 210 cai ;)

alecsutzyu

10 Mar 2015, 11:31

sebica scrie:
Va salut, vreau sa-mi achizionez un leon SH, e masina visurilor mele de mic buget 7k Euro.
M-am gandit ca nu are rost sa-mi iau diesel pentru ca o voi folosi pentru drumurile mele la facultate, asa ca m-am gandit la motorul de 1.4 FSI sau 1.8 FSI din cate imi aduc eu aminte. Intrebarea mea este, cat imi consuma, ofera senzatii aceste motoare, sunt fiabile, consumabile ieftine ?

sterge din mesajele din inbox
ti-am trimis pm
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

turcu radu

02 Mai 2015, 18:29

o parere despre acest 1P ?http://olx.ro/oferta/vand-seat-leon-2006-taxa-0-170-cp-variante-ID3OdXu.html#abbe3c727c;promoted jantele sunt originale?in poza cu consola apare o chestie cu 3 butoane abc ...?despre pret?va multumesc.
Ibiza 1,2 2006 Black

ClotzA

02 Mai 2015, 21:06

Jantele sunt de defapt capace :D deci sunt de tabla..
Avand in vedere ca anuntul spune ca masina are 170cp desi ea e un SportUp (stock are 140 cp) as tinde sa cred ca acea chestie cu ABC e un powerbox.
Ce nu-mi place mie din in anunt:
- Consum 7 la suta de km oras. * ma indoiesc ca are consumul asta in bucuresti. Mai degraba 8.
~ Scaune sport - Cupra * nu sunt de cupra. Sunt sport si atat
~ Volan sport/piele - multifunctional * din poze se vede ca nu are comenzi pe volan
~ PROIECTOARE DE CEATA - HALOGENE * ilegal ?

turcu radu

02 Mai 2015, 21:34

multumesc :cheers
Ibiza 1,2 2006 Black

Iacobo

27 Mai 2015, 01:17

Salutare tuturor!
Apelez la bunavointa si experienta voastra pentru a ma ajuta in a-mi da seama daca este in neregura ceva cu aceasta masinuta:

http://ww3.autoscout24.de/classified/26 ... erlayer=st

Ceea ce mi se pare mie ciudat este ca nu are comenzi pe volan intrucat din cate am mai citit si m-am mai interesat acest model ar fi trebuit sa le aiba din dotarea standard. Poate gresesc, sunt inca nou pe acest forum si totodata interesul pentru Seat Leon este relativ nou intrucat de curand am reusit sa strang niste banuti pentru a putea sa imi permit o astfel de masina, asa ca va rog nu ma certati prea tare daca am spus ceva gresit. Chiar imi doresc sa invat cat mai multe pentru ca imi doresc foarte mult sa imi cumpar acest model sau ceva asemanator.

Cu aceasta ocazie imi puteti spune mai multe despre acest model : SEAT Leon 1.9 TDI DPF Ecomotive Reference ? Este fiabil? Are mai multe probleme decat modelul precedent?

As mai avea o ultima intrebare si cu asta am incheiat. Credeti ca cu un buget de 5500 euro as putea gasi un Seat Leon fabricat dupa 2007 bun (incluzand si varianta in care l-as aduce din Germania si l-as inmatricula in tara)?

Astept cu mult interes raspunsurile voastre.

O seara buna in continuare sa aveti!

Cosmin
Admin

27 Mai 2015, 17:49

Strict la masina din anunt, pe scurt:

- Nu e echipare ecomotive de fabrica. Nu are grila radiatorului plina si nu are logo Ecomotive. Sunt sanse mari sa fie doar un 1.9 TDI PD obisnuit.

- E destul de slab echipat. In afara de computer de bord si climatronic, nu are nimic (ma rog, are cd player si geamuri electrice fata / oglinzi electrice)

- Daca nu te deranjeaza dotarile minime si masina are istoric real, e ok.

Chestia cu masina buna e o utopie. Ce inseamna bun pentru tine e o chestiune subiectiva. Poti gasi masina care sa functioneze bine, cu dotari medii si, daca ai noroc, poate ca nici nu o sa crape in 2-3 ani. Cum la fel poti lua o masina care sa-si dea duhul in 3 zile.

Cand alegi masina, ia cu tine pe cineva care se pricepe. E cel mai sigur.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

toffefe

04 Mai 2016, 09:30

Salutare,

Bine v-am gasit! Mi-am facut cont pe acest forum deoarce sunt in cautarea unui Seat Leon 1P. Nu am mai avut deloc tangenta cu aceasta marca, dar imi place designul. Atentia mi-a fost atrasa de urmatoarele doua anunturi:

http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ii-ID ... 68c3b622ba VIN: VSSZZZ1PZBR007475

Sta la vanzare de ceva vreme, mai precis din februarie, asa ca ma tem sa nu fie ceva in neregula cu ea. Nu pare prea dotata, dar e ok in caz ca acei KM sunt reali.

http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ID4pc ... 68c3b622ba VIN: VSSZZZ1PZBR023177

Din poze pare mai uzata decat prima, si e ciudat ca ultima intrare in cartea service e din 2014 la 55km, masina avand acum 59km.

Imi puteti spune, va rog, parerea voastra despre aceste doua masini? Planuiesc sa plec dupa prima, din Iasi...8 ore de mers. Chiar daca o voi verifica la dealer, nu as vrea sa am surprize la fata locului.
Poate vreun coleg amabil cu posibilitati sa le verifice dupa VIN? M-ar interesa KM si incidentele :)

Va multumesc anticipat!

Vlad.

08 Mai 2016, 14:26

Niciun scaun textil, nici macar ala de Dacie, la 44.000 nu face cute. La masina din anuntul tau, se vad clar cutele.
Cat despre vanzatorul ala, aduce in mare parte doar Leon 1p si 1p1, cu an bun la pret mic. Nu stiu ce sa zic.

Al doilea anunt nu mai e valabil.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

bgd_b92
Bogdan

08 Mai 2016, 17:02

Treaba cu km e relativa Vlad si cu uzura la fel..volanul la opelul meu luat de nou e cojit ( si am luat optional volan + schimbator imbracat in piele ), scaunul e cutat..la majoritatea masinilor pica turbina in jur de ~ 100+ k km..ca mai zisesei tu intr-un pot ca la tine a fost schimbata la 2-300 k..nu prea le poti baga pe toate in aceeasi oala..cupra mea are 140k km reali si avea rugina, s-a schimbat turbina, ambreiajul, + modificarile ce le-a mai facut luci..scaunele erau nasoale rau..si da..tine si de intretinere dar am vazut si eu multe masini cu km reali ( spre exemplu majoritatea vecinilor mei sunt batrani si isi iau masini sa le tina 10 ani de noi..gen passat b6, jetta , astra J, etc..fac 40 k in 8 ani, cum are si opelul meu..are 60k km si face 9 ani peste cateva luni si este o masina foarte intretinuta care nu a facut nici macar o problema..insa daca o pui langa una din DE cu 250-300.000 km, sa zicem un audi b8 din 2013, cu siguranta audiul sar putea sa arate mai bine..samsarii stiu spre ce sa se orienteze..stiu ce se vinde si ce cauta lumea..iar km numai sunt relevanti..important este sa nu necesite investitii majore si sa nu fi fost afectata srructura masinii..iar masini ieftine se gasesc afara, da, mai ieftine decat pe siteuri gen mobile / autoscout..insa nu are oricine acces la licitatii si un cumparator de rand nu achizitioneaza 10-20 masini de la dealeri. Profitul pt o masina de 5-6000 euro este de ~ 600-800€…

Seaturile sunt masini ok cu un raport f ok calitate / pret, insa ca orice masina au plusuri si minusuri si defecte de fabricatie in functie de motorizarea aleasa ; 1.2 tsi erau problematice cu distributia care era pe lant. + ca realitate difera mult de poze..majoritatea ascund defectele iar daca iti bate volanta sau are probleme cu rugina pe la pasaje aripi sa zici sau orice altceva o trantesc imediat cu vorbe de genul " ce vrei domne nu e noua "..dar la telefon nu iti spun despre ce e vorba..

Vlad.

10 Mai 2016, 01:37

Masina aia din anuntul postat de el este o masina de 5 ani vechime, deci o masina noua pentru noi romanii si o masina relativ noua pentru cei din vest (nu mai umbla cainii cu covrigi in coada nici pe acolo).
Primul proprietar a luat-o, i-a mai pus si optionale de vreo 1000 euro si a dat pe ea undeva la 20-22k euro, ceva pe acolo. A folosit-o 40k km si a vandut-o cu 5800-5900? 4-500 euro profitul samsarului, 3-400 euro drumul si numerele si 200 euro mai negociaza la ea. O fi Seatul o masina care se cam devalorizeaza, dar nici chiar asa. Iar faptul ca nu exista niciuna pe afara cu 44k km, din 2011 si "impecabila, ca noua", lasa-ma sa nu cred ca samsarii nostri fac acte de caritate. Eu am dat pe a mea peste pretul pietei din Ro, dar sub media din Germania si tot la media din Germania am ajuns la nici o luna dupa ce am luat-o.
Fiecare face ce vrea cu banii lui dar eu garantez pe orice ca masina adusa de afara cu km putini, an bun, dotari de bun simt si fara sa fi fost impachetata nu exista, cel putin nu la pret sub cele pe care le gasesti acolo pe site-urile de profil.
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

Cosmin
Admin

12 Mai 2016, 17:24

Baieti, scuze ca va sparg balonu', da' chestia cu samsaru' nu prea mai e valabil. Acu' masinile se iau la licitatii din Olanda / Belgia / Germania, pe firme fantoma inscrise in registrul comunitar al platitorilor de TVA. Se achizitioneaza fara TVA si acolo e castigul. Exista mari firme de leasing operational care trebuie sa-si reinnoiasca flota la fiecare 3-4 ani si trebuie sa scape de "vechituri". Aici se fac bani, nu de la diversi handleri turci, rusi si polnezi care dau si ei cateva sute de mii de km inapoi si ciupesc o mie de euro. Samasari care sa bata Germania la pas pentru rable si numere de zoll nu prea mai sunt. Sau daca sunt, nu prea mai fac bani din asta.

Cea mai buna chestie (ma rog, in context), e sa iei o masina cumparata de noua din Romania, care a trecut pe la 1-2 proprietari maxim. Sau sa o iei din europa de vest, insa doar daca ai rezidenta acolo (sau stii pe cineva cu rezidenta care e dispus sa o cumpere pentru tine). Dupa cum probabil stiti, in Germania nu se ofera nici un fel de garantie la masinile de "export". Mai mult decat atat, unele sunt "export only", adica handlerul nu ti le vinde daca vrei sa le reinmatriculezi in Germania.

SAU mai e varianta sa nu iei masina de toti banii. Adica sa ai pregatiti vreo 2 - 3 mii de euro in caz ca crapa ceva complicat sau scump de inlocuit.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Roger
Moderator

12 Mai 2016, 17:28

Bine zici Cosmine! Un exemplu de site cu licitatii este aici: https://www.carxp.be/

Vlad.

12 Mai 2016, 19:10

Masinile de flota nu fac 8000 de km pe an nici macar in Romania, daramite in Germania. Si repet, nici in vest nu mai umbla cainii cu covrigi in coada cum era mai demult. Nu mai arunca nici ei masinile cum se intampla mai demult. Chiar recent am dat o fuga si am vazut suficiente masini de 5-10 ani pe autostrada inscriptionate cu diverse firme, inclusiv Golf 5, care deja e o masina suficient de expirata daca e s-o luam asa. Iar eu n-as cumpara niciodata o masina adusa din Germania unde apare o firma in dreptul romanasului nostru. Nu ca as avea filme proaste cum ca mi-or confisca-o astia de pe la noi sau ceva, dar pur si simplu nu vreau batai de cap daca va incepe candva o nebunie cu asta cu TVA-ul neplatit cum a fost "killing streak-ul" Codrutei Kovesi printre politicieni. :) Proprietar in brief e sfant.
Iar rable, samsari si numere de zoll exista berechet, pentru ca suntem un popor sarac. Hai sa fim seriosi, cate masini sunt scumpeturi si cate sunt la vanzare sub 5000 euro?

Eu merg in continuare pe principiul meu. Masina gata adusa (astea ce si-au facut veacul pe la noi mare parte din ele au tot ce inseamna articulatii terminate si bat din toate incheieturile + ca in 99% din cazuri n-ai sa vezi masina umblata pe aici in care s-au bagat piese originale si dupa expirarea garantiei, ci numai ciurucuri turcesti si Starline si alte asemenea), situata cat mai aproape de dosul personal, model mai vechi cu an mai bun si o suma pastrata de rezerva. Ca de cerut, oricum va cere bani. Oricare.

CorbyS

19 Mai 2016, 19:08

Salut,

De ceva timp tot ma tot invart si eu pe internet cu speranta ca o sa reusesc sa imi achizitionez un seat leon 2. Motiv-ul pentru care mi-am facut un cont aici este pentru ca din analiza proprie am ajuns sa fiu putin bulversat. Am incercat sa compar masinile date spre vanzare pe site-urile romanesti vs site-uri din afara (de exemplu mobile.de) si nu par sa fie mari diferente de pret.
Ce ma intereseaza este sa fie un Seat Leon 1.9 TDI care sa se incadreze in 5000E. Nu stiu foarte multe despre masini pentru ca nu am avut si am nevoie de cateva sfaturi.

Merci,
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 32