Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 32

oLandeZu
RedLine

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

11 Iun 2014, 09:13

e inexplicabil de ieftina aia visinie . Nu inteleg de ce ...
<3 my REDLEON : 2.0 TDI BKD

Ciosmi

11 Iun 2014, 09:49

Daca iei si taxa in calcul,fiind recuperata,nu mai e asa OK pretul.

bgd_b92
Bogdan

11 Iun 2014, 11:27

Frumoasa cea visinie ; merita vazuta. Pretul pare ok, probabil o mai lasa 2-300€ si ii faci si o revizie in banii astia ( 6000€) ; cat despre pret..masinile deja au ajuns la un pret de nimic..nu te grabi sa dai prea mult pe una..eu personal vad masini de 3-4-5 luni care stau la vanzare..chiar la preturi ok ; nu e problema ta cat a costat de noua sau cat pierde / castiga vanzatorul ; daca ai ocazia sa o iei cat ma ieftin de ce nu?

jkrfcf

12 Iun 2014, 11:35

http://www.autovit.ro/seat-leon-C33203610.html

De asta ce ziceti ? Incerc sa adun cat mai multe variante.

gamer555
ClubSEAT Admin

12 Iun 2014, 11:52

imi pare rau, dar am cateva lucruri de comentat pentru ca imi miroase rau a cocalar in anuntul respectiv:
- "comanda speciala,Full": masina e un style chel. pana la FULL mai exista o pagina de optiuni
- "bord CUPRA": LOL ?
- "volan sport": vrea sa spuna de FR
- "sistem multimedia si navigatie cu IGO,dublu": asemenea gunoi chinezesc nu am vazut pana acum pe vreun leon. putea macar sa il puna centrat. rama e facuta de el la traforaj.
- "Pretul de nou al masinii a fost de 17200 euro,spre deosebire de modelele " coaja " care se vindeau cu 9800 euro": cand am spus cocalar, nu am gresit cu nimic. diferenta de la cel mai "coaja" leon pana la al lui nu e chiar atat de mare cum crede el.
- "Foarte curat si bine intretinut": din poze arata ca o troaca exterior iar presurile alea sunt de prin real/cora/vitan (tipic cocalar).
- bara fata nu e aliniata, a fost pocnita (nu stiu cat de tare). daca iau in calcul si "bordul cupra" si "volanul sport" m-as putea gandi la cine stie ce accident mai nasol.
- bara spate e schimbata iar portbagajul nu e aliniat deloc, numarul indoit => accident si din spate.

oare cineva care isi ia masina fullean, nu coaja, nu isi permitea si altceva decat un radio cu care sa faca poze ? despre stickerul cu iepurasul playboy si "moartea la 5 lei" (blocat centura) nu mai zic nimic, deja imi vine sa vomit. COCALAR

jkrfcf

12 Iun 2014, 12:30

Ma bucur ca pot sa va cer parerea :)) dupa parerea ta se taie de pe lista mea si asa restransa :D

bgd_b92
Bogdan

12 Iun 2014, 13:00

Sustin spusele lui gmr ; taran obosit..probabil nici nu e el proprietarul

George.

17 Iun 2014, 18:29

Bună!
M-am hotărât (într-un final) să îmi achiziționez un Seat Leon.
Bugetul meu ar fi de maxim 6000 Euro.
Am de gând să-l folosesc în oraș în timpul săptămânii și pentru a merge acasă, o dată la 2 săptămâni (asta înseamnă 160 de km dus, pe drumurile noastre cele de toate zilele). M-aș orienta spre un 1.4 TSI.
Vă rog să-mi spuneți dacă ar fi bună alegerea mea sau, în caz contrar, alte păreri cu argumentele de rigoare.
Mulțumesc anticipat!

bgd_b92
Bogdan

17 Iun 2014, 19:25

Pai..intre diesel si benzina nu prea mai e o diferenta semnificativa de economie ; depinde ce iti place..benzina turbo sau diesel turbo..benzina va consuma o idee mai mult insa este mai silentioasa, mai potrivita pt oras, taxe mai mici, etc etc, vechile comentarii ; dieselul iti ofera un cuplu mult mai bun de la turatie mai joasa ; atat 1.4 TSI cat si 2.0 TDI au fost motorase cu probleme ; poti cauta pe forum sa stii de ce sa te feresti ; eu personal as alege benzina, mai ales ca o folosesti si in oras, si cu o resoftare cred ca vei fi foarte multumit :hi

93luc

20 Iun 2014, 11:21

Salut. Am un Leon 1,9 TDI./2007. Pana acum o saptamana aveam consum in oras intre 7-8% in oras. Am schimbat filtrul de aer si de motorina si mi-a crescut consumul la 10%. Tot ce am schimbat sunt luate dupa cod talon. Mentionez ca are si filtru de particule, dar senzorul nu seseizeaza ca ar fi infundat.

cris7y_pui

21 Iun 2014, 21:18

Sal.numele meu este cristi nu am avut pana acum leon si ma aflu in germania si am gasit pe mobile un leon din luna a 9 anu 2009 la un pret bunicel 7000 euro motor 2000 tdi 140 cp cutie dsg, km 175000 astia nu conteaza prea mult dar nu stiu imi este frica sa nu aiba ceva nu stiu cum sunt cutiile astea am auzit ca sunt sensibile si au probleme.va rog sa ma lamuriti si pe mine cine are leon dasta.multumesc anticipat

gamer555
ClubSEAT Admin

21 Iun 2014, 21:53

cauta pe aria "leonul meu" la 1P si o sa gasesti masini chiar cu motorul si cutia asta. nu tin minte sa fie reportate probleme pe forumul nostru cu DSG pe masini mai noi (cum e si asta din 2009).

cris7y_pui

22 Iun 2014, 12:13

Multumesc pentru sfat.in ce priveste pretu?cum este?nu ma pricep la preturi....mie unu sincer mi se par cam mari preturile din germania fata de la noi chiar daca unii spun ca este mai convenabil sa iei masina de aici mam uitat la mai multe marci dar nu te poti atinge.sincer vreau sa achizitionez masina disel deoarece sunt venit pt munca si masina mea este in tara si ma gandesc sa fac drumu germania-bucuresti in vacanta si trebuie sa consume mai putin:(

gamer555
ClubSEAT Admin

22 Iun 2014, 12:25

fa o medie pe mobile.de la motorizare, an, kilometri etc si vezi cum stai. eu zic ca e foarte ok pretul (depinde si ce dotari are masina, dar banuiesc ca e un style cel putin).
nu compara cu preturile de romania, aici se aduc joarse cu kilometrajul dat peste cap sau cu probleme cosmetizate si apoi vandute de bune pe sume de nimic.

cum se poate ca o masina din acelasi an, cu acelasi nr de km (sau mai putini in RO), acelasi motor etc, in romania e mai ieftina decat in germania, desi masina e adusa din germania :) samsarii nostri fac imposibilul sa fie posibil, sunt magicieni sau buni samariteni care pierd cate 2-3 mii euro la fiecare afacere :roll:

* pt mine samsarul este cea mai urata specie, cam la fel cu valutistii din anii 90 care iti puneau hartii in teanc sau te pacaleau la numaratoare. sunt niste gunoaie care te fura pe fata si cu zambetul pe buze !

bgd_b92
Bogdan

22 Iun 2014, 15:15

gamer555 scrie:

1.cum se poate ca o masina din acelasi an, cu acelasi nr de km (sau mai putini in RO), acelasi motor etc, in romania e mai ieftina decat in germania, desi masina e adusa din germania :) samsarii nostri fac imposibilul sa fie posibil, sunt magicieni sau buni samariteni care pierd cate 2-3 mii euro la fiecare afacere :roll:

* 2.pt mine samsarul este cea mai urata specie, cam la fel cu valutistii din anii 90 care iti puneau hartii in teanc sau te pacaleau la numaratoare. sunt niste gunoaie care te fura pe fata si cu zambetul pe buze !

replica 1 a fost spusa pe forumul asta de zeci de ori, dar unii tot nu inteleg..chiar daca e la mintea cocosului :roll: eu unul as cumpara masina din Gemania de la proprietar doar daca are pana in 150.000 km rulati si este intretinuta exemplar ; o astfel de masina este destul de scumpa si este posibil sa o gasesti mult mai ok la pret in Romania DAR cu singura conditie sa fie CUMPARATA RO, si maxim 2 proprietari pe carte ;

GMR are foarte mare dreptate...multi samsari sunt niste imbecili, niste cioare borate care nu stiu decat mangleala si vrajeala...pe ei daca ii intrebi ce face ESP-ul habar nu au..dar ce sa faca un taran fara scoala ? vinde si el masini in speranta ca pacaleste romanii; si le merge foarte bine pt ca romaniii VOR SA FIE PACALITI ! dar, eu am intalnit si samsari ok ; uite gmr, spre exemplu, tipul de la care am luat opelul este samsar ; este un baiat la vreo 24 ani, care are un seat leon FR super misto ( am inteles ca are / a avut cont pe forum dar nu activeaza ) ...este baiatul de la Custom Garage ( garajul lui ) si printre altele se ocupa si cu vanzari de auto ; stiu ca el a cumparat masina asta cu 2300 euro si mi-a dat-o mie cu 2800 ; pe net pretul era de 3100 fix si m-am inteles cu el la fata locului fara tiganeli sau alte chestii ; baiatul a fost de nota 10, mi-a asigurat suport toata ziua, mi-a platit actele la ghiseu ( 50 lei ) , mi-a facut ITP-ul gratis ( 150 lei ) ca aveam parbrizul crapat si expira peste 2 luni, asigurarea valabila 11 luni, mi-a dat cadou niste fete de usi cu manere cromate, asta dupa ce am cumparat masina a venit vorba, s.a.m.d ; si am mai cumparat inca o masina buna tot de la un samsar, dar ala era un nene mai in varsta si pana la urma i-am dat fix banii cu care a cumparat-o el :yh eu fiind foarte multumit, masinile neavand nicio problema ; cu opelul chiar nu am nici cea mai mica problema, pretul a fost sub cel al pietei, km reali, am luat-o cu schimburile facute si pana acum nu am bagat decat benzina ; cel mai bine mergi si vezi masina in cauza, apoi te lamuresti ; important este in ce stare este masina..pt ca fostul proprietar este posibil sa fi tinut de ea, sa o fi intreinut, iar samsarul sa lase o impresie proasta insa masina sa merite cumparata;
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 32