Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 32

almilitaru

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

19 Feb 2014, 22:06

bgd_b92 scrie:
Cea mai proasta intrebare ever mi se pare sa intrebi pe cineva : " da tu de ce vinzi masina ? " sincer la asa intrebare personal raspund ca nu am bani de lemne :yh motive sunt multe..important e sa fie masina buna :hi

Uneori intrebarea aia proasta are raspunsuri neasteptate si te poate ajuta in decizie..Am mai intrebat si un raspuns balbait sau ezitant m-a ajutat sa iau o decizie :)

Insa ai dreptate si am testat masina cat am putut...Pare in regula si mi-a placut overall.

VewDo

13 Mar 2014, 19:22

Salutare!
Stiu ca nu am mai spus ce am rezolvat, dar am trecut printr-o perioada grea din punctul de vedere al deciziilor.
Desi vroiam 1P, mi-au placut ofertele la 5F, dar dupa multe-multe-multe calcule, am renuntat la idee. Nu vroiam sa ajung sa muncesc pentru o masina.
Recent s-a ivit ocazia sa cumpar masina prietenei mele, un Eos din 2008, macar pentru o perioada de timp, pana reusesc sa strang bani pentru 5F. Evident, pretul cu care o achizitionez este sub cel al pietei, iar un mare avantaj, pe langa cel financiar, este cel al cunoasterii masinii. Stiu cum si cat s-a mers cu masina, mai ales ca de multe ori chiar eu am condus-o.
Sunt vreo 2 chestii care nu imi plac totusi. Nu are pilot automat si nici bluetooth sau cel putin nu am stiut/reusit eu sa activez functia asta.
Playerul este RCD 310 si desi functia de bluetooth apare si poate fi activata/dezactivata, telefonul nu gaseste masina.
As vrea sa il schimb cu un RCD 510 (imi place mai mult cum arata) si evident sa ii pun Bluetooth.
Are cineva vreo idee cum pot afla/vedea daca masina are microfon sau bluetooth?
In cazul in care nu are, am citit ca se pot pune chestiile acestea. Cam care ar fi un pret al manoperei? RCD-ul si Bluetooth-ul am gasit second-hand pe diverse site-uri.
Stiu ca nu e o masina Seat, dar sincer sa fiu, am citit aproape din scoarta in scoarta acest forum si m-am cam atasat, iar cel dedicat VW nu imi surade. Pana la urma, e acelasi grup :D deci nu ma goniti!
Multumesc anticipat.
Seat Leon SC FR - 1.4 TSI ACT - My 2016

bgd_b92
Bogdan

13 Mar 2014, 20:16

Parerea mea este ca lipsurile astea nu sunt relevante in achizitionarea unui auto. Playerul se schimba, rcd 510 parca are si navigatie si bluetooth. Tempomatul la fel, iti trebuie maneta tempomat si activarea din soft ( mai mult ca sigur legaturile le ai ). Go for it daca e ok masina :wink:

Boga94

13 Mar 2014, 20:27

Salut, Am achizitionat si eu de curand acest model. Eu l-am luat cu 33000 de km reali( verificati), deci e plauzibil.
Ca sa dormi linsitit, te sfatuiesc sa schimbi toate filtrele si kiturile de distributie si transmisie.
Este o masina superba din punct de vedere al designului, ce te va dezamagi probabil este consumul cam mare pentru oras 11-12% , este un motor bun, silentios si ieftin ( din experienta persoanla) de intretinut. Puterea eu zic ca este necesara, desi la acest consum ar putea sa fuga ceva mai tare..

Daca mai ai ceva intrebari, iti raspund cu placere aici sau pe privat :)
"The real victories are those of peace and not of war"
-Ralph Waldo Emerson-

bgd_b92
Bogdan

13 Mar 2014, 21:12

Niciunul dintre voi nu spune ce motorizare are. Imi scapa mie ceva? :D

VewDo

13 Mar 2014, 21:39

Scuze, masina in cauza are 1.4 TSI 122 de cai. Da, consumul se invarte in jurul de 10% in oras. E multicel, dar nu mi se pare exagerat.
Optiunile astea sunt fixurile mele si chiar vreau sa le rezolv. Intr-adevar, masina e frumoasa, iar asta are suspensii sport si jante de 17, iar stabilitatea este fenomenala. Sper doar sa rezolv "mofturile" mele.
Am citit si despre pilotul automat, dar v-as ruga sa imi faceti niste sugestii de oameni care se pricep la asa ceva, pentru ca eu nu am nici cea mai vaga idee. Nu lucrez in domeniu si nu am nici o treaba :)
Am gasit si alte cateva playere compatibile VW, cu bluetooth inclus, dar nu stiu sigur daca vor mai merge comenzile de pe volan. Nu pun link momentan, sa nu se considere reclama pentru site-ul respectiv.
Seat Leon SC FR - 1.4 TSI ACT - My 2016

iulianDAM

25 Apr 2014, 17:22

Salutare! Ca sa nu mai deschid un nou topic , intreb aici.

Doresc sa achizitionez un Seat Leon 2006 2.0 TFSI 185 cp.
Masina are 163.000 km ,este varianta sport up si va fi cumparata de la un dealer (nu locuiesc in ro).
Am facut un test drive,este senzationala , imi place foarte mult.

Dilema - ventilatorul de aer se aude cam ciudat (gen ca la vw dar mai tare)
- fiind sport up , are suspensie sport ? Lasata nu e , dar se simte putin rigida.

Va rog daca imi mai puteti spune cam ce plusuri si ce minusuri are aceasta varianta de Leon.
Mentionez faptu ca eu mai mult de 15000 km pe an nu fac.

gamer555
ClubSEAT Admin

25 Apr 2014, 20:06

Acest Sport Up e de fapt FRul care a aparut mai tarziu, dupa ce s-a lansat GTIul, nu putea Seat sa ia fata VW. Motorul e un 2.0 tfsi 200 cai un pic mai gatuit. Scaunele sunt identice cu alea de FR dar in alta culoare, suspensia e sport.
Sunt rare 185urile, un exemplu e 'rosioara turbo' (cauta pe forum). Stiu ca au fost ceva greutati la incercarile de modificare a softului, dar daca nu te intereaza tuningul la motor nu e problema.

Daca masina e in stare buna ti-o recomand ;)

*Despre sunetul la ventilator, nu stiu ce sa zic, nu stiu cum se manifesta.

iulianDAM

26 Apr 2014, 13:18

Are spoilere stock,doar interioru e de FR .
Si inca ceva, mi s-a parut ca se aud cam tare injectoarele, din cate stiu un benzinar abia ar trebui sa il auzi. Sau e ceva normal pentru acest 2.0 TFSI?

Cat despre tuning,cand merg in tara clar v-a primi un alt soft pentru un consum mai scazut si vreau sa ating macar cei 200cp.
Imagine

Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

26 Apr 2014, 14:40

Asa arata si Sport Upul meu stock (jantele respective si bari normale).
Injectoarele nu stiu cum poti sa le auzi :)

Ciosmi

01 Mai 2014, 15:01

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=guUvMZ-X6dU[/youtube]

Exact asa.
Daca sunetul asta l-ai auzit...inseamna ca e in parametri =)) . E ceva normal pentru tfsi.
Succes cu softul. ECU-ul de 185 se modifica destul de greu.

iulianDAM

01 Mai 2014, 20:44

DA,ala e sunetu :))

zz_top79

09 Iun 2014, 18:10

Buna,

In curand voi cumpara un Seat Leon ce parere aveti de aceasta masina http://www.autovit.ro/seat-leon-C32911296.html singurul lucru care ma sperie este sa nu consume in oras mai mult de 10 max 11 asta in Iasi sau in Bacau, astept o parere despre masina.

O zi buna!

bgd_b92
Bogdan

09 Iun 2014, 18:21

Inseamna ca o sa cam fi speriat tot timpu ; la o masina de 6- 7000 euro si 180 cp pe benzina turbo..nu prea te mai uiti la consum ; cat o calci atat consuma ; cam sare de 11 urban ; 12-13% daca o folosesti ca atare ; daca vrei consum mic si masina de oras, cred ca e de ajuns 1.4 86 cp. sau 1.4 tsi.

jkrfcf

10 Iun 2014, 21:16

Hai salut , sunt mai vechi pe forumul asta si am mai postat in repetate randuri dar inca nu m-am ales cu un Leon . Vara asta adica in maxim 2-3 saptamani o sa-mi cumpar si eu unul si acum vin in ajutorul vostru . Bugetul ar fi cam de ~6500 de euro sa zic iar preferinte la motor nu as avea . Mentionez ca o sa fie folosita exclusiv in oras (Constanta-Bucuresti) . Pana acum mi-a atras atentia un vanzator de pe forum (vezi 1p 2.0tdi care e la vanzari , e una visinie ) . Recomandari ?
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 32