Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 32

AlexIvan

Re: Consiliere achizitie

15 Iun 2013, 14:15

Stiu, si mie mi se pare mare pretul, dar asa sunt mare majoritate. Ca exemplu in afara discutiei, e92 cu 196.000km 16 17 mii euro. Deci, se poate si mai rau.
Comparativ cu alte exemplare e inca decent pretul pt o masina aproape noua. Preturi mai mici ar fi dar la particulari si...la cum au astia grija de masinile lor, e cam cu dus si intors.

BOGY26
Bogdan

15 Iun 2013, 15:22

Sa te interesezi si de taxa de timbru :mrgreen:

farkas_levi

15 Iun 2013, 15:38

Bestiala masina, mie unul imi place la nebunie! Vad ca si tu esti aproape decis ce iti doresti. Motorizarea si comportamentul sportiv, sunt sigur ca te vor satisface la masina asta! Daca zona rurala inseamna drum cu gropi, o sa te cam faca cu nervii si o sa-ti goleasca buzunarele :D in schimb daca ai sosele bune, te vei distra de minune in ea! La 11.000 nu cred ca a facut vreo revizie, decat cea de 5000, cand se face o inspectie mai mult vizuala din cate tin minte... Vezi sa nu fi avut vreun accident... Masina este scumpa, dar daca ai bugetul, eu zic sa o iei, lasa regretele, te vei bucura de ea multi ani de acum in colo. Parerea mea este ca un testdrive cu siguranta te-ar ajuta sa decizi, deci fuguta la cel mai apropiat dealer. :drive

AlexIvan

15 Iun 2013, 16:26

Din fericire au un asflat impecabil aici. Pana si drumurile cu gropi sunt de mii de ori mai acceptabile decat craterele de acasa. Am fost la dealer si aveau decat modelul 2013 din pacate. Am sa caut una SH cu dotari aproximative ca sa imi fac o idee. Cat despre accidentat, nu. Dau certificat pt km si ca nu a suferit accidente, chestie pentru care ii poti da in judecata dupa daca nu e conform ce zic ei. Plus garantia fiind dealeri. Cu reviziile ma pot duce la orice service autorizat, nu mai sunt obligat sa merg la reprezentanta pentru asta. Si da, pretul e mare in comparatie cu alte exemple SH de la vanzatori particulari dar... prefer sa dau bani in plus si sa fiu mai sigur pe ce cumpar.

farkas_levi

15 Iun 2013, 16:58

In acest caz, te felicit pentru noua masina, sigur nu te va dezamagi din punct de vedere performante! :drive
Propun sa faci drivetest direct cu ea! :bounce:

AlexIvan

15 Iun 2013, 17:51

Taxa de mediu momentan nu ma intereseaza ca nu vin in tara prea curand ca sa fiu nevoit sa o inscriu. Dar fiind euro 5, ar veni undeva la 200eur. Test drive evident, sa aprobe banca restul imprumutului si sa ma vad cu ea :D

farkas_levi

15 Iun 2013, 18:14

Sa revii neaparat cu impresi de la drivetest si cu poze !!! :drive

LIFEPHORM

15 Iun 2013, 19:58

Pretu este foarte bun avand in vedere kilometrajul...
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

sandman

15 Iun 2013, 21:59

o sa fi f multumit de masina, daca o cumperi. suspensia de fr este mai tare si sta f bine in curbe. motorul de 1.8 ar trebui sa te multumeasca, despre consum...depinde cum ii dai.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

AlexIvan

17 Iun 2013, 17:01

Da, exact la partea cu kilometrajul ma gandeam si eu, fata de alte masini la mana a doua si ce preturi au aici, particulari si/sau profesionali, e cam best buy. Scrisese cineva mai sus ca nu se compara cu GTI-ul. Nu am zis neaparat ca sunt rivale directe pe hartie ci numai in capul meu, cautam o masina relativ bine dotata si cu caracter sportiv. As fi preferat Cupra daca era vorba de Seat dar nu pot spune ca nu m-as multumit si cu FR-ul. Sunt circumspect doar din punctul de vedere al fiabilitatii, toti comentand ca domne Seat e un VW mai slab si mai ieftin. Totusi cred ca pot fi si doar mituri unele afirmatii de genul orice masina are hibele ei si poate sa pice si un BMW sau Lexus la fel ca o Dacie sau un Opel daca nu e intretinuta corespunzator.
M-am ferit de Leon pentru ca am eu un fix cu consola centrala, mi se pare ciudat desenata + faptul ca mi se pare cam retard sa pui navigatia jos si clima sus dar, astea presupun ca sunt mofturi de om nebun. Dar, repet pentru banii si km masinii, cred ca e mai convingator asa decat altceva mai "bine vazut" dar cu infinit mai multi km si uzura, plus ca nu vad sa gasesc alta masina cu mai toate dotarile pe care le are masina respectiva la banii astia, si ma uit de aproape 3 luni zilnic la toate tipurile de masini in aria asta de putere. Poate inca e nebunia aia de pusti care vrea masina care sa nu faca altceva decat sa fuga. Dar pana sa doar fuga, trebuie sa am in minte si consumul, intretinerea si x alte detalii ( ca's destui cu masini de 2 3 sute de cai si n'au bani sa le plimbe/repare ). Am condus saptamana trecut Scirocco 1.4 TSI de 122 si, fata de masina actuala se misca foarte bine, chiar si pana in 4000 de ture. Imi imaginez ca 1.8ul de 160 e mai mult decat util in conditiile date.
Orice alte pareri legate de motor, intretinere si eventuale probleme ce pot sa apara in timp sunt apreciate. Multumesc.

bgd_b92
Bogdan

17 Iun 2013, 17:24

Audi, Vw, Skoda, Seat, sunt aceleasi masini domne :hi numai ca..audi e clasa premium, seat clasa sport, skoda low cost ; toate apartin grupului vw ( corectati-ma daca gresesc ) ; motorizarile si cutiile sunt aceleasi..totul tine de gust..daca ar fi sa o luam in ordinea calitatii, din punctul meu de vedere ar fi 1. Audi , 2. Vw, 3. Seat, 4. Skoda ; din toate , eu sincer prefer seatul pentru ca are un look sportiv ( aparte ) pe care la vw nu le intalnesti decat la masini foarte scumpe..( TT , Scirocco , GTI , etc ) ; diferenta dintre marcile de mai sus tine strict de CALITATE ( aici ma refer la materialele din interior, antifonare, etc ) si nu de FIABILITATE ! Parerea mea este ca ai face o alegere buna, masina arata super..practic este noua..si eu sunt de parere ca mai bine dai un ban in plus si stai linistit..cat despre comparatia FR vs GTI clar nu se compara..dar si preturile la GTI-uri sunt pe masura :hi

Cat despre motor, eu nu am auzit sa se fi semnalat vreo problema legata de fiabilitate..deci cum o intretii asa o ai :drive ; iar despre intretinere, este un benzinar turbo, relativ ieftin de intretinut cu un consum decent

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Iun 2013, 17:30

masina face banii, cu siguranta. la dotari vad ca sta foarte bine (inclusiv interior piele), lipseste doar trapa ca sa fie full. iar pe viitor dupa 1-2 ani te poti gandi si la un stage 1, poate o admisie, si urci foarte usurel peste 200 de cai

sper sa ne scrii pe threadul de prezentare cat mai repede :hi

AlexIvan

18 Iun 2013, 21:38

Da, la asta ma gandeam si eu. Decat o masina cu km mai multi si eventual mai putine dotari pentru categoria ei, parca as prefera mai degraba Seat-ul respectiv. Dupa trapa..nu pot spune ca plang asa mult, venind de pe un Astra F, iti dai seama ca e lux pentru mine starea in care se prezinta FR-ul respectiv. Din ce am mai citit pe net, sper sa nu gresesc, acesta ar fi FR+.
La capitolul motor, iti dai seama ca ma gandeam ca nu trece anul si ma duc la Revo in Madrid, dar intai, tre sa ma obisnuiesc cu ea asa, si sa vad cum reusesc cu consumurile. Nu neg ca atarna in balanta si partea cu TDI-ul de 170. Dar, poate sunt eu mai maniac, si prefer sa aud sunetul de benzina turbo in detrimentul celui de diesel, chiar si cu acel cuplu in plus. Plus, varianta diesel, la dealerul respectiv e cu 1500 euro mai scumpa ( ce'i drept iti scoti banii de la plin la plin ) si fara piele, dar tot in jurul acelorasi km. Probabil ca o resoftare si cateva modificari decente la partea mecanica ar insemna un 200 de cai fara a stresa motorul si turbina prea mult dar intra in discutie aici si fiabilitatea in timp.
Si eu sper acelasi lucru, sa rezolv vara asta cu banii, banca si toate cele si sa ma vad cu ea in parcare. Munca sa fie :P

zapacit

Sfat achizitie

22 Iun 2013, 18:58

Salut,

Vreau sa imi achizitionez si eu o masina, iar seat leon este una din optiunile mele. Am gasit aceasta masina: http://www.autovit.ro/seat-leon-C29339251.html . Ce parere aveti? Cum este masina? Cam cat costa reviziile periodice? Reviziile periodice? Ma intereseaza si consumul, pt ca sunt student si vreau sa ma plimb, nu sa o tin in fata blocului...

ionutblv
BLV SCENTS

Re: Sfat achizitie

22 Iun 2013, 19:07

Omu e samsar , masina din poze arata bine . :hi
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 32