Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Rogero
Subiect Autor

Caseta directie

29 Dec 2012, 23:34

Am un seat cordoba 1.9 TDI an 2006 , am de cateva zile o mare problema , pierd ulei de servo pe la caseta de directie se prelinge in partea dreapta pe la burduful bieletei....intrebarea mea este , o pot repara cumva ma gandesc ca este semeringul spart sau ceva , pot lua un kit de reparatie pentru caseta? sau ce as putea sa fac sa nu fiu nevoit sa cumpar alta caseta de directie. va rog sa mi da-ti niste raspunsuri daca stiti ....orice sfat este bine primit ...

cornelius

Re: Caseta directie

30 Dec 2012, 22:02

Bun venit in clubul casetelor de directie cu probleme. :hi
Din pacate nu exista kit de reparatie, solutia este schimbarea casetei de directie in mometul in care lichidul servo se va prelinge de tot.
Daca pierzi 100ml la una,doua luni stai bine si poti sa mai tragi de ea. Momentul in care va ceda de tot, il vei simti in volan si il vei vedea insirat pe asfalt (lichidul servo).
Exista o firma la Targoviste, se numeste TRAMI si se ocupa cu reconditionarea casetelor de directie. Costul este undeva pe la 1.200 de lei cu tot cu montaj si efectuarea geometriei + garantie 6 luni (sper sa nu gresesc).
Eu personal am optat pentru inlocuirea casestei cu una noua. Lucrul nou e lucru nou (bine tot reconditionat, insa de fabrica) si mi s-a parut mai buna aceasta varianta.
Ca idee, nu incerca sa afli pretul la reprezentata fiindca o sa iti vina sa plangi, caseta este produsa de TRW si aftermarket este de doua ori mai ieftina, undeva pe la 1.700-1.800 lei.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine