Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

yony_lzr

Re: resetare martor airbag

02 Ian 2009, 15:45

BALTAZAR2003 scrie:
Se poate, trebuie doar dezactivat acel airbag, sa nu il mai verifice, cu ajutorul unei interfete vag-com.

chiar ma bucur sa aud asta, ca acolo unde am fost(un service mare...), a pus testerul si mi-a spus ca nu poate sa faca nimic, decat dupa ce schimb airbagul. :roll:
atunci trebuie sa caut pe altcineva care se pricepe mai bine :)
multumesc mult :P
Seat Toledo, 1.6 AKL. 2001
VS 26 VYO

dany19940
Moderator

Re: Senzor Airbag

06 Ian 2009, 20:42

"cand am luat masina, aveam martorul aprins, iar fostul proprietar mi-a spus ca airbagul din scaun este sarit, iar intrebarea mea era...nu se poate sterge eroarea fara a schimba airbagul?"
Scuze ca nu am citit asta mai inainte,dar daca airbagul din scaun este sarit.....asta nu sare fara incident.Si atunci ai si in calculatorul de airbag stocat "Crash data".Or eroarea asta nu se sterge cu Vag-Com.Iar restul sistemului nu mai functioneaza,chiar daca inlocuiesti airbagul.Trebuie rescrisa informatia "curata",fara crash data in calculator si abia apoi poti sterge eroarea.

catalin988

07 Mai 2011, 17:14

se poate reseta fara VAG?

dany19940
Moderator

07 Mai 2011, 18:30

Nu se poate reseta nimic la unitatea de airbag fara tester, fie VAG-Com, fie VAS (scula originala de diagnoza VW), fie altele asemanatoare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

BOGY26
Bogdan

08 Mai 2011, 02:16

Se poate rescrie la orice reprezentanta/dealer Seat :wink:

dany19940
Moderator

08 Mai 2011, 08:30

Reprezentantele nu "rescriu" nimic la masini, este contrar politicii firmelor. Doar reseteaza erori aparute.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

BOGY26
Bogdan

08 Mai 2011, 09:22

dany19940 scrie:
Reprezentantele nu "rescriu" nimic la masini, este contrar politicii firmelor. Doar reseteaza erori aparute.

rescriu :!: ..mie mi-au rescris centralina de airbaguri, prin aceasta metoda stergandu-mi si eroarea de airbaguri sarite...am avut de ales sa imi instaleze noua centralina sau sa mi-o rescrie pe cea veche(fiindca imbecilii de la un service au considerat ca este ok sa imi comande o noua centralina cu circa 3000 ron, in loc sa se intereseze daca se poate rescrie cea veche)..si asa m-am ales cu cea veche rescrisa si una noua cu, care nu am ce face....
Este foarte posibil sa nu vor sa rescrie fiindca asa mai vand si ei o piesa pe acre chiar nu esti nevoit sa o cumperi..Rrumania...

dany19940
Moderator

08 Mai 2011, 14:01

Ti-a rescris tie reprezentanta modulul de airbag? Daca se afla mai sus, e de rau pentru ei. De acord ca se pot rescrie/reseta erorile de airbag sarit, chiar si cele de crash, dar din cauza ca este un sistem de safety, nu fac reprezentantele asa ceva. Doar centralele de generatie mai noua se pot reseta direct cu Vag-Com/VAS, fara sa rescrii nimic in ele. Cele mai vechi, cu senzor inertial...nici producatorii nu recomanda asta, din cauza posibilei decalibrari al acelui senzor in momentul impactului, deci la un nou impact poate nu va mai reactiona. E ca la ruleta ruseasca - nu stii cand iese plumbul pe teava. N-am zis ca nu se pot rescrie, doar ca reprezentantele nu fac asa ceva (sau n-ar trebui sa incurajeze asa ceva). Sunt destui in tara care rescriu centrale de airbag, dar ramai cu un semn de intrebare "dupa": va merge la fel cu cel nou sau nu?

BOGY26
Bogdan

08 Mai 2011, 15:30

Cred ca m-am exprimat gresit: au resetat centralina...nu au rescris nimic..stiu doar ca au citit un cod si apoi l-au bagat iara..ceva de genul asta...cum s-o numi aceasta operatiune: resetare sau rescriere.. :idea: