Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

silviu_yoo
Subiect Autor

Problema HAYON (Portbagaj)

26 Dec 2012, 16:38

Am si eu o mare problema nu mi se mai deschide hayonul la masina. Am banuit prima dat ca poate fi de la inghet. Prima data cand a fost vreo minus 10 grade nu l-am putut deschide ... apoi au fost zile cu grade pe plus s-a deschis... Acum iar au fost zile cu grade in minus si astazi cand au fost +10 grade nu se mai deschide ! Ce e de facut e foarte nasol sa nu poti deschide portbagajul... Centralizata merge pentru ca se aude. Ce e de facut ?
Multumesc!

Geo_DMG

Re: Problema HAYON (Portbagaj)

26 Dec 2012, 20:29

pai s-a ars motorasul care dadea impulsul "carligului"...este doar o problema electrica, pentru ca daca incerci sa deschizi hayonul mecanic va merge (partea din plastic care acopera hayonul prin interior are o fanta pe mijloc, iar pe acolo daca bagi o surubelnita vei da de o "maneta". actionata inspre stanga aceasta maneta, iti deschide portbagajul). Rabateaza scaunele spate ca sa ai acces in portbagaj si baga o surubelnita subtire prin locasul ala lasat gol.

Aceeasi problema o am si eu si costa cam 300 lei partea de jos, cea care tine hayonul blocat de masina :((
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603