Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alifly
Subiect Autor

capac vizitare filtru polen

22 Dec 2012, 14:27

Salutare tuturor!-astazi din dorinta de a vedea pe unde se schimba filtrul de polen am mers la masina din semnatura si am gasit o imagine dezolanta sub torpedo. Nici un capac de mascare ca la celelalte serii mai vechi asadar am rugamintea ca unul din detinatorii de Seat Ibitza dupa 2010 sa-mi confirme daca la modelul lor acest capac exista sau nu.Cand vad imaginile i-mi aduc aminte de Solentza si de seriile de masini pentru piata de Europa de Est..... :shock:
Maxime!-Alin
Imagine
Imagine
SEAT IBIZA ST 1.6 TDI CR CAYB - 2011

andrei.27kim

Re: capac vizitare filtru polen

22 Dec 2012, 14:37

La care capac faci referire?....capacul care acopera fanta in care intra fltrul de polen? sau un capac care sa mascheze toate ansamblurile de sub torpedou?

Capacul filtrului de polen este acesta:
Imagine
si se indeparteaza prin culisarea celor 2 bucatele de plastic spre exteriorul capcului.(am marcat cu galben in poza)

Daca te referi la un eventual capac care sa iti acopere toata zona respectiva, eu unul nu stiu de un astfel de reper, nici la mdelul 6L si nici la 6J. De altfel eu nu ii vad rostul unui astfel de acoperitor.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

alifly
Subiect Autor

22 Dec 2012, 14:42

Salut!-capacul care sa mascheze tot ansamblul, capacul de la filtru este la locul lui, ideea este ca am vazut la alte modele cum se indeparteaza acest capac de mascare dupa care se intervine la indepartarea capacului de la filtru.
Multumesc penrtru raspuns!

alifly
Subiect Autor

23 Dec 2012, 14:56

Rezolvat. Astazi am vazut si o alta masina asemanatoare care la fel nu are capac de mascare. Parerea mea este ca seriile care vin dedicat pentru Europa de Est sunt net inferioare si cand spun asta ma refer si la calitatea plasticului de la interior bord si fete de usi care din pacate seamana izbitor cu plasticul pe care l-am avut pe Solentza.... :!:
Maxime!-Alin

Hofy_

24 Dec 2012, 05:54

Salut. Cand am cumparat masina, fostul proprietar care a adus-o din Italia, mi-a atras atentia ca nu am acel capac pentru ca l-au rupt mecanicii de la service. Probabil producatorul a luat in considerare faptul ca detaliile nu "ie" pentru noi. :lol: Nu mi-am batut capu' sa caut altul. In IT a rezistat capacu' 10 ani, la noi o luna. :lol: E ok si asa. :roll:
Nu am observat acel material alb care se vede in imagini. Ori nu il am, ori e montat mai cu simt de raspundere si nu iese in evidenta. :roll:

bgd_b92
Bogdan

24 Dec 2012, 08:59

El vorbeste de ibiza modelul nou dupa 2010 iar voi de ibiza 2002-2008. cred ca de aceea nu va intelegeti :yh :hi