Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

MadalinaMDY
Subiect Autor

Hellp :((( 16804 Eficienta Catalizator

18 Dec 2012, 14:35

De mai bine de 3 luni de zile ma chinui cu aceasta problema matorul de la motor aprins -tester: 16804 Eficienta Catalizator sub limita Permanent SEAT IBITZA 2004 , 1.2 benzinar , am incercat cam totul
- am fost la pitesti la reprezentanta Audi "Seat" au zis ca trebuie sa ii fac resoftare computer bord ...am facut o,nimic rezolvat
- am mers la un alt service ,am schimbat buji, am schimbat peco, am curatat clapeta de acceleratie .....nimic nu am rezolvat... s-a aprins din nou la bord
- intr o alta zi ....am mers din nou la service ...a umblat.. ceva de genul senzorul cititor ...imi cer scuze nu stiu exact cum ii spune...nimic rezolvat
- tin sa va spun ca masina merge foarte bine....trage..consuma putin... totul e ok....insa nu pare sa fie ok daca acel martor se tot aprinde
- sonda lambda e ok spune testerul ...masina trage ...deci catalizatorul nu are cum sa fie din spusele celor de la service...

Eroarea cica nu are arderyle bune ....Ce fac hellp me va rog :((

catalinutzu

Re: Hellp :((( 16804 Eficienta Catalizator

18 Dec 2012, 15:01

mergi sub turata cu ea?incearca sa o duci de cateva ori in turatii pe rosu ,sterge eroarea si apoi vezi daca se mai aprinde
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

MadalinaMDY
Subiect Autor

18 Dec 2012, 15:09

catalinutzu scrie:
mergi sub turata cu ea?incearca sa o duci de cateva ori in turatii pe rosu ,sterge eroarea si apoi vezi daca se mai aprinde

sincera sa fiu da am mers acum ceva timp...insa ce pot face acum...poi si nu se sparge motorul?....observ ca daca ii dau tare....de cele mai multe ori atunci mi s a aprins:(

bgd_b92
Bogdan

18 Dec 2012, 15:49

Inseamna ca ai o problema cu noxele...din cate stiu a fost un lot de ibiza care au avut probleme cu catalizatoarele. din pacate costa destul de mult unul nou....unii au remediat pe garantie...iar altii pe banii lor...cam asta a fost singura lor problema de fabricatie

catalinutzu

18 Dec 2012, 15:55

MadalinaMDY scrie:
catalinutzu scrie:

sincera sa fiu da am mers acum ceva timp...insa ce pot face acum...poi si nu se sparge motorul?....observ ca daca ii dau tare....de cele mai multe ori atunci mi s a aprins:(

Sa spargi motorul ?nici gand ,turatia motorului este limitata tocmai din cauza a nu avea repercursiuni negative asupra motorului,el oricum este limitat cam la 75% din capacitatea lui maxima
Si Bogdan are dreptate aici ,iar daca se stie de problema asta de fabrica si se aplica si in cazut tau se va remedia chiar daca masina numai este in garantie ,dar asta ramane la aprecierea dealerului
Imagine

MadalinaMDY
Subiect Autor

18 Dec 2012, 16:03

catalinutzu scrie:
MadalinaMDY scrie:
catalinutzu scrie:

Sa spargi motorul ?nici gand ,turatia motorului este limitata tocmai din cauza a nu avea repercursiuni negative asupra motorului,el oricum este limitat cam la 75% din capacitatea lui maxima
Si Bogdan are dreptate aici ,iar daca se stie de problema asta de fabrica si se aplica si in cazut tau se va remedia chiar daca masina numai este in garantie ,dar asta ramane la aprecierea dealerului

Masina am luat o din germania la mana a 2:( deci eu suport totul...:(

ionutbest2008

18 Dec 2012, 16:14

de unde esti madalina? la ce service-uri ai mai fost? martorul acela sta aprins sau se aprinde intermitent?

MadalinaMDY
Subiect Autor

18 Dec 2012, 16:27

ionutbest2008 scrie:
de unde esti madalina? la ce service-uri ai mai fost? martorul acela sta aprins sau se aprinde intermitent?

Valcea ...am fost la reprezentanta audi valcea care au cumparat si seatul...dupa ...am fost la reprezentanta audi pitesti care si ei au cumparat seatul...dupa am fost pe aici la nu stiu cate service-uri mi s-a luat .....se aprinde la o anumita perioada de exemplu cand am schimbat bujiile s-a aprins dupa o luna de zile ....in rest ....la cate o saptamana cam asa

ionutbest2008

18 Dec 2012, 16:38

16804/P0420/001056 - Catalyst System; Bank 1: Efficiency Below Threshold

Possible Causes
Leakage in Intake and/or Exhaust System
Catalyst faulty
Oxygen Sensor(s) faulty
Oxygen Sensor(s) Control faulty

Possible Solutions
Check Intake and Exhaust System for Leaks
Check Catalyst
Check Oxygen Sensor(s)
Check Oxygen Sensor(s) Control Perform Oxygen Sensor(s) Aging Check

ni general,cand problema este constanta, acel martor se aprinde imediat.ma refer la o zi poate chiar mai repede dupa stergerea lui. sa speram ca dintre cei care citest acest topic a mai avut cineva aceasta problema si gasim rezolvarea. asa cum a zic colegul bgd_b92 e posibil sa fie un lot cu probleme.mergi din nou la reprezentanta si cere-le sa verifice daca masina ta se incadreaza in acel lot :)

MadalinaMDY
Subiect Autor

18 Dec 2012, 16:45

ionutbest2008 scrie:
16804/P0420/001056 - Catalyst System; Bank 1: Efficiency Below Threshold

Possible Causes
Leakage in Intake and/or Exhaust System
Catalyst faulty
Oxygen Sensor(s) faulty
Oxygen Sensor(s) Control faulty

Possible Solutions
Check Intake and Exhaust System for Leaks
Check Catalyst
Check Oxygen Sensor(s)
Check Oxygen Sensor(s) Control Perform Oxygen Sensor(s) Aging Check

ni general,cand problema este constanta, acel martor se aprinde imediat.ma refer la o zi poate chiar mai repede dupa stergerea lui. sa speram ca dintre cei care citest acest topic a mai avut cineva aceasta problema si gasim rezolvarea. asa cum a zic colegul bgd_b92 e posibil sa fie un lot cu probleme.mergi din nou la reprezentanta si cere-le sa verifice daca masina ta se incadreaza in acel lot :)

:(( si eu sper :-s chiar sunt curioasa....nu nu se aprinde imediat o anumita perioada ceva de genu cateva zile...o saptamana

catalinutzu

18 Dec 2012, 16:52

Nu stiu ce sa zic dar eu nici nu am vazut vrodata aprins acel martor la mine,am 85 000 km ,bujii din fabrica,clapeta nu am curatato niciodata,benzina bag de oriunde,merg mult pe rosu de adun toate gunoaiele din rezervor,bine la filtre si schimburi de ulei sunt punctual,bine eu o cam ard pe rosu la turatii uneori,probabil din cauza asta,am injectoarele mai desfundate :))))da - o pe mana mea 2 zile :))))))))))
Imagine

MadalinaMDY
Subiect Autor

18 Dec 2012, 16:54

catalinutzu scrie:
Nu stiu ce sa zic dar eu nici nu am vazut vrodata aprins acel martor la mine,am 85 000 km ,bujii din fabrica,clapeta nu am curatato niciodata,benzina bag de oriunde,merg mult pe rosu de adun toate gunoaiele din rezervor,bine la filtre si schimburi de ulei sunt punctual,bine eu o cam ard pe rosu la turatii uneori,probabil din cauza asta,am injectoarele mai desfundate :))))da - o pe mana mea 2 zile :))))))))))

:)))))))))

ionutbest2008

18 Dec 2012, 16:55

nu prea le am eu cu mecanica,dar sunt de parere ca e sonda lambda...

MadalinaMDY
Subiect Autor

18 Dec 2012, 17:20

ionutbest2008 scrie:
nu prea le am eu cu mecanica,dar sunt de parere ca e sonda lambda...

testerul nu indica nimic la ea...:-s apropo cum fac si eu sa nu mai primesc notificari pe mail?

sika22

18 Dec 2012, 18:37

Same here!!! mie mi s a aprins pe drumul spre Italia, m am oprit in service curatat sonda, stearsa eroare si toate cele. La 500 km s a aprins iar. Cand am venit iin tara am sters iar, dupa 100 km s a aprins iar, si am renuntat. Eu am un seat 1,2 din 2006 asa ca nu e din acelasi lot clar. Eu am renuntat sincer....masina merge parca consuma o idee mai mult prin oras dar ce pot sa fac? Daca afli ceva anunta ma si pe mine :D