Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Razzzvan321
Subiect Autor

1M: Apa in spate, sub scaun - [SOLVED] montaj filtru polen

10 Dec 2012, 16:59

Salut. Problema este legata de un Seat Toledo 2004.
Dupa cum spune si titlul, am gasit apa in masina in spate sub scaunul pasagerului. Prima data cand am gasit apa am crezut ca am lasat usa intredeschisa si a plouat inauntru sau a intrat la spalatorie. Au trecut vreo 2 saptamani pana la urmatoarea ploaie si am gasit iar apa. De data aceasta eram sigur ca n-am lasat usa deschisa. Mocheta nu era uda in laterale deci nu a intrat pe la usi.
Cand am tras scaunul de tot in fata am observat ca sub acesta exista o "conducta" care sunt destul de sigur ca aceasta este cauza pentru care a intrat apa. Ma poate lamuri cineva care-i treaba cu conducta aia sau din ce alta parte mai poate ajunge apa acolo?

p.s. Am dat un search pe forum pentru aceasta problema dar am gasit discutii doar despre problema cu apa care intra pe sub usi. Si la mine mai intra putin pe la usile din fata, dar aici in spate se face baltoaca.
Seat Toledo II 2004 1.9 TDI ASV

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Apa in spate sub scaunul pasagerului.

10 Dec 2012, 17:46

ESte tubulatura pentru climatizare.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

dany19940
Moderator

10 Dec 2012, 18:30

Mai curata frunzele de sub parbriz, de sub aparatoarea aia de la stergatoare. In amble laterale sunt niste gauri de scurgere a apei de ploaie. Daca sunt infundate, se aduna apa si trece de marginea filtrului de polen si, prin tubulatula, o ia pe unde vrea ea si iese tot unde vrea ea.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Razzzvan321
Subiect Autor

11 Dec 2012, 13:05

gamer555 scrie:
s-a lucrat la filtrul de polen in ultima vreme ?

L-am schimbat pe la sfarsitul verii. Nu tin sa mai fi fost vreo ploaie puternica de atunci.

dany19940 scrie:
Mai curata frunzele de sub parbriz, de sub aparatoarea aia de la stergatoare. In amble laterale sunt niste gauri de scurgere a apei de ploaie. Daca sunt infundate, se aduna apa si trece de marginea filtrului de polen si, prin tubulatula, o ia pe unde vrea ea si iese tot unde vrea ea.

Am gasit cateva frunze mai mari pe acolo dar nu pareau sa obstructioneze nimic. Am scos garnitura aia de cauciuc si am curatat pe acolo dar nu prea am avut ce.
La ce aparatoare de stergatoare te referi? Grilajul ala de plastic care traverseaza baza parbrizului? Nu stiu daca-l pot scoate pe ala.

Razzzvan321
Subiect Autor

11 Dec 2012, 13:20

Am fost si am mai aruncat o privire pe-acolo. Am scos garnitura aia de cauciuc si am ridicat putin de grilajul ala de plastic. Intr-adevar, pe partea soferului, pare sa fie infundata gura aia de scurgere caci sunt numai frunze si alte prostii pe acolo.
Eu le-as curata daca as reusi sa scot grilajul ala. Bratul de la stergator trece exact prin grilaj si nu vad cum as putea da jos grilajul fara sa demontez bratul, iar astfel de probleme ma depasesc.

ciprian83
Zorro

11 Dec 2012, 13:23

Trebuie sa dai jos bratele de la stergatoare.
Au niste dopuri,scoti dopurile dupa care cu o tubulara de 8 sau de 10 nu mai tin minte desfaci piulitele si tragi de ele in sus si le scoti afara.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

Razzzvan321
Subiect Autor

11 Dec 2012, 13:45

Va multumesc pentru ajutor.

dany19940
Moderator

11 Dec 2012, 20:41

Contacteaza-l pe Nicola sa-ti arate cum sa scoti acea grila fara s-o rupi. Tot esti din Constanta...

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ciprian83
Zorro

11 Dec 2012, 20:48

E simplu Dany,in momentul in care a dat jos bratele la stergatoare,pur si simplu trage de el si iese afara.
Si eu k-am desfacut intr-o vara sa curat canalele de scurgere pentru ca am auzit tot felul de cazur ca le intra apa in masina din cauza acelor canale infundate.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

dany19940
Moderator

11 Dec 2012, 20:50

N-am zis ca nu e simplu. Dar daca nu sti cum sa tragi de acea grila o rupi fara doar si poate. Mai ales fiind IARNA. Vara e floare la ureche...

Razzzvan321
Subiect Autor

12 Dec 2012, 08:35

Am sa rog pe cineva sa ma ajute pana la urma. Mersi.

Costinel

12 Dec 2012, 10:45

Salut, am avut problema asemanatoare in fata dreapta si nu erau infundate scurgerile de la stergatoare. In usa ai o granitura care s-a "mancat" si trebuie schimbata cu una noua sau inlocuita cu silicon ceva. Este garnitura dintre usa si tabla pe care sta macaraua.
Bafta, asteptam rezolvarea.
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp

nmihai67
Michel-Angelo

12 Dec 2012, 10:59

asa mi-au spus si mie, sa trag de ea :) , dar nu prea au spus in ce directie.
Fi atent: parbrizul are jos, acolo sub stergatoare, putin mai jos - sub acel plastic, un canal subtire. Acolo intra plasticul acela si face priza prin presare cu parbrizul. Prin urmare, tragi in directia si unghiul spre fata masinii. Vine cam fata sus acel unghiu. Incepi ori pe stanga ori pe dreapta. Baga ceva subtire din lemn sau plastic , care nu se rupe, si care te lasa sa ridici usor spre cer acel plastic. Odata ce a inceput sa se desprinda din acel canal , plasticul poate fi pas cu pas ridicat cu acea unealta. Pusul la loc e mai usor, deoarece vezi acel canal turnat in parbriz.
Cel mai simplu ar fi sa vezi la un parbriz scos acel kanal unde se infinge plasticul acela, apoi e simplu sa stii cum sa tragi.
Bafta.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

12 Dec 2012, 18:34

Daca face prima data treaba asta...mai bine lasa pe altul priceput care a mai facut asa ceva. Asa de usor crapi parbrizul daca nu sti pana unde sa bagi scula ajutatoare...Daca bagi ceva gen surubelnita pana in acel canal metalic lipit de muchia de jos a geamului, risti sa ridici chiar acea margine si sa cauzezi fisurarea lui.