Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

marian_iam
V.I.P.

Re: Merita cumparat ???? TOLEDO

15 Apr 2009, 16:58

alooo
mutati discutia prin alte parti!
multumesc!
cat despre a cumpara sau nu .... fa-i o verificare inainte de a o achita!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

FlorentinPavel

29 Sep 2009, 12:13

Da, merita cumparat fiindca este in realitate un Volkswagen. Se zvonea intr-o perioada ca grupul Vag vrea se renunte la marca Seat, ceea ce inca nu s-a intamplat. Oricum, daca aveti ocazia sa cumparati un Seat, nu o sa va dea nimeni jos piesele de origine Volkswagen. De regula, multi compara Toledo cu Bora, fiind aceeasi platforma tehnica, insa eu cand l-am cumparat l-am comparat cu Passat si am ales Toledo. Nu cred ca Passat-ul merita 2000 de euro in plus. Dar, ma rog, asta nu inseamna ca nu-mi place si Passat. Daca ar fi sa fac alegerea din nou, tot spre Toledo m-as indrepta. Nu mi-au placut si nu-mi plac ornamentele din crom pe masini moderne. La masini clasice e altceva... Parerea mea, nu vreau sa supar pe nimeni.

MARCEL29

28 Mai 2010, 20:54

Seat Toledo 1.6 16V AZD, 95.000 KM reali merita cumparat? 5.500 EUR neinmatriculat. Daca poate cineva sa obtina infprmatii dupa serie sasiu as fi recunoscator. Multumesc

gamer555
ClubSEAT Admin

31 Mai 2010, 09:17

nu ai mentionat anul de fabricatie... in rest, daca motorul e scos euro 4, cred ca e ok, ba chiar mai poti negocia un pic

Roger
Moderator

31 Mai 2010, 09:26

MARCEL29 scrie:
Seat Toledo 1.6 16V AZD, 95.000 KM reali merita cumparat? 5.500 EUR neinmatriculat. Daca poate cineva sa obtina infprmatii dupa serie sasiu as fi recunoscator. Multumesc

Informatiile dupa VIN (a se citi istoric masina, in cazul tau) se dau doar proprietarului masinii, de catre reprezentante si nu pe forumuri.
In calitate de utilizatori ai acestei marci, te putem ajuta cu informatii legate de fiabilitatea masinii, motorului, probleme si rezolvari, sfaturi intretinere...etc.

andrei.toledo

31 Mai 2010, 15:41

Este o masina foarte fiabila.
Am tot un Seat Toledo din 2002 , 1.6 16v AZD.Motorizarea este VW si o mai gasesti pe Golf 4 si Bora.
In 2 ani de cand am luat-o nu am schimbat decat bujiile , filtrele si uleiul urmand in curand sa ii schimb distrbutia.
Nu am avut probleme decat cu macaralele de la geamuri , schimbandu-le pe ambele din fata.Oricum acesta nu este un detaliu relevant pentru fiabilitatea masinii.
Consumul este unul rezonabil.Iarna in oras mi-a luat 10 , iar acum de cand a dat caldura am scos si 8.5 in oras.Afara consumul este undeva in jur de 6 , 6.5 .
Chiar daca lumea nu este innebunita dupa Seat-uri eu zic ca se merita ca si masina , motor de Vw , interior de Audi A3 si aspect mai placut decat la Bora.Pretul este insa putin cam mare.Eu vreau 5000 de euro pe a mea deja inscrisa , dar depinde si de masina.
Spor in luarea unei decizii si sa ne tii la curent cu ce vei face.
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD

MARCEL29

31 Mai 2010, 19:50

masina e din 11/2003 apare 2004 in acte. Am verificat in ETKA (asta va intrebam daca stiti un site on-line) si apar toate dotarile ei (clima, 4 geamuri electrice etc) in plus spune ca cutia de viteza este sport. ce inseamna asta?
Merci

Dj_Bila

31 Mai 2010, 23:05

Aurel_ian81 scrie:
Era bine sa fi dat si eu banii astia doar pe xenoane, jante etc, numai k eu i-am dat pe fulia de la compresorul de AC, pe rulmeni, pe zenorul de temperatura etc iar acum ultima de nota 10 e k s-a " dus " compresoryul de AC :((

daca ti-a cazut compresorul de ac asta inseamna ca masina nu a fost ingrijita cum trebuie la sistemul de climatizare (Revizii anuale, completare freon si ulei in compresor) cea ce se poate intampla oricarei masini
senzorul de temperatura: cred ca ai un tdi, o problema comuna a acestor motoare al grupului vag si oricum costa 40 ron si se monteaza in 20 min
Deci sa fim obiectivi si sa ajutam omul:
@ionel@
Mergi cu masina la o verificare tester + control articulatii, suspensii, tablarie si instrumente de bord vezi daca are km reali, agata-te de ceva defecte minore si mai trage de pret si daca totul este ok ia-o ca sa poti dormi bine noaptea.
de ales alege ce-ti place tie cel mai mult ptr ca gusturile nu se discuta.
Daca te vei lua dupa pareri vor fii foarte multe si vei ramane fara masina.
BAFTA!!!
Imagine

Baiat cu benzina caut Fata cu Dacie

A sosit sfarsitul LUMII??
Nu te panica!
Vino in Romania!!!
Suntem cu 50 de ani in urma!!!!

anairam

23 Feb 2011, 12:45

In primul rand e necesar sa duci masina la un service pt verificare, stai pe langa mecanic. Am fost martor cand mecanicul a constata ca o skoda ce a costat in jur de 8000, a fost lovita puternic, fiind foarte vizibile urmarile impactului pe elementele de rezistenta ale masinii, ma refer la suruburi miscate de pozitia lor initiala, praguri sudate cu inceput de rugina.
Dupa ce te asiguri ca masina nu a fost lovita, airbaguri nesarite, unghiuri bune, te poti gandi sa negociezi pretul(nu iti fie rusine orice se negociaza).
Faptul ca masian are mici chichite nu e o problema majora, orice masina la mana a doua are cate ceva, astfel poti scadea si mai mult pretul.
Seaturile sunt masini fiabile, dovada stau proprietarii acestora in numar foarte mare.
Un alt avantaj in a avea Seat Toledo e acela ca e o masina hibrid, adica platforma Golf4, cutia Audi, motor VAG, astfel obtii o mare piata de piese.
Bafta
SEAT Toledo 1M
ASV 110 cp

0768809272

anairam

23 Feb 2011, 12:48

Dj_Bila e tare asta cu sfarsitul lumii, sper sa nu te supar, o folosesc des. :yh
Scuze de off
SEAT Toledo 1M
ASV 110 cp

0768809272