Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

seat ibiza 1.4 an 97
Subiect Autor

probleme cutie viteze

02 Dec 2012, 19:22

buna sper sa nu se supere nimeni de topicul meu
am un seat ibiza din 97,motor 1.4 benzina recent a aparut un suierat ciudat de la cutia de viteze zic eu cand depasesc 80 km la ora in viteza a 5 a.am incercat si in viteza a patra sa vad daca face la fel si am mers cu motorul turat pana am depasit 80 km si acelasi suierat.de auzit se aude parca ar veni suieratul de undeva din partea dreapta .am fost la diferiti mecanici pe care i-am plimbat cu mine ca sa auda si ei acel suierat. mi-au zis ba sa schimb uleiul, ba suportul de la cutie ,ba placa de ambreiaj,am schimbat uleiul pana in prezent nu stiu exact de care a nu am fost de fata.am lasat masina la mecanic si am mers dupa ea seara.dimineata sau cand e rece uleiul pana a se incalzi nu se aude nimik .dar dupa ce se incalzeste are acel suierat care este cam strident si nu prea pot sal trec cu vederea.daca mai este cineva care a patit la fel sau eventuale sfaturi va sunt recunoscator.as inerca cu un ulei u o densitate mai mare asa ma sfatuit cineva dar nu stiu exact ce sa folosesc. :drive

cristi_mky
Inginer

Re: probleme cutie viteze

20 Ian 2013, 15:12

De unde esti?
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY