Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

seat ibiza 1.4 an 97
Subiect Autor

probleme frana de motor

26 Noi 2012, 19:00

masina mea este un seat ibiza an 97 1.4 benzina tip motor aex.cand intru in frana de motor masina nu se franeaza din potriva acu turometrului urca si masina se tureaza singura.sunt incepator si nu prea ma pricep.o alta problema ar fi niste zvacnituri pe care le face in mers ca si cum ar fi inecata si nu stiu ce sa fac.la mecanic am fost si a zis ca nu are filtru de benzina si mia facut o adaptare si a pus un filtru la intrarea in motor a furtunului dar tot are aceleasi zvacnituri.va rog ajutati-ma

catalinutzu

Re: probleme frana de motor

26 Noi 2012, 19:22

seat ibiza 1.4 an 97 scrie:
masina mea este un seat ibiza an 97 1.4 benzina tip motor aex.cand intru in frana de motor masina nu se franeaza din potriva acu turometrului urca si masina se tureaza singura.sunt incepator si nu prea ma pricep.o alta problema ar fi niste zvacnituri pe care le face in mers ca si cum ar fi inecata si nu stiu ce sa fac.la mecanic am fost si a zis ca nu are filtru de benzina si mia facut o adaptare si a pus un filtru la intrarea in motor a furtunului dar tot are aceleasi zvacnituri.va rog ajutati-ma

Pai si nu este normal sa se tureze motorul?pai este ca daca retrogradezi intr o treapa inferioara automat turatia motorului este mai mare nu
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

seat ibiza 1.4 an 97
Subiect Autor

Re: probleme frana de motor

29 Noi 2012, 17:22

multumesc pentru sfat asa este