Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vizyman
Subiect Autor

un sfat, parere ...

25 Noi 2012, 23:23

Salut

De maxim o luna mi-am cuparat o cordoba 1.9 SDI din 2005 si is foarte multumit de ea , de consum de mai multe :) dar ... :( ce ma deranjeaza e rigiditatea masini , simti fiecare denivelare daca ai probleme cu rinichii trebuie sa mergi cu cordoba :))) sigur iti revii :D , ce spuneti ca as putea sa-i fac sa nu mai fie asa de rigida , de schimbat am schimbat cam tot la ea , eu ma gandeam ca ar mai fi de schimbat la mine amortizoarele si arcurile, oare daca le schimb problema mea dispare ? sa pun amortizoare pe ulei ?? sau ...
astept sfaturile voastre
seat cordoba 1.9 SDI

justliv

Re: un sfat, parere ...

26 Noi 2012, 00:27

daca spui ca masina e rigida, e posibil sa ai un fel de suspenie mai sportiva care sa te ajute la condus in sensul ca are mai multa stabilitate insa uneori te va deranja la condus datorita zdruncinaturilor. poti merge undeva sa verifici daca intr-adevar este vb de o suspensie mai sportiva si daca da, si vrei sa o inlocuiesti, alta suspensie OEM pentru modelul tau. la modelul leon sport-up se gaseste o astfel de suspensie sport si intr-adevar e rigida, simti orice, dar in curbe sta foarte bine masina.ce sa-i faci, avantaje si dezavantaje

BALTAZAR2003
Moderator

26 Noi 2012, 06:43

Toate cordobele sunt la fel, daca gasesti o rezolvare sa-mi spui si mie, ca eu nu am gasit.
Nu rezolvi nimic schimband amortizoarele, trebuie schimbate intai bucsile de bascula si cele de amortizoare cu unele mai moi apoi arcurile cu unele mai moi, dar cum sunt codate in culori inca nu am gasit pe cineva care sa fie competent la acest capitol.
Posibil sa mearga arcurile de skoda, care sunt mai moi decat la cordoba.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

mususk266

26 Noi 2012, 07:42

pai nu asa sunt toate seaturile in general? mai ''sporty oriented'' facute.
poate fi o solutie daca pui jante mai mici, adica pe 14, combinat cu un cauciuc cu balon mai mare
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

vizyman
Subiect Autor

26 Noi 2012, 17:19

ms de sfaturi, probail o sa-mi pun alte amortizoare , sa incerc altceva poate poate se rezolva problema mea
intradevar e stabila in curbe, asta e un lucru bun
seat cordoba 1.9 SDI

justliv

26 Noi 2012, 17:26

ai grija cum si ce schimbi. cel mai bine ar fi sa iei un kit complet de suspensii. altfel s-ar putea sa ai probleme. sper sa nu gresesc, sau daca o fac, sa ma corecteze cineva pentru a nu da sfaturi gresite. eu m-am gandit la situatia in care tai din arcuri si se duc amortizoarele. daca schimbi doar amortizoarele... nu stiu exact ce rezultat vei avea in sensul ca va pati sau nu ceva suspensia in timp...