Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Andrei AXN
Subiect Autor

SEAT Ibiza 6L 1.4 TDI

25 Noi 2012, 14:29

Prezint si eu ultima "creatie" cu care circul in perioada asta: SEAT Ibiza. Va zic pe scurt cum a ajuns in posesia mea.

Incepand din 2006 pana in 2011 am avut 2 VW Golf 5, un 1.6 si apoi un 1.9 TDI.

Dupa ce am vandut Golf-ul 5 1.9 TDI, cu gandul de a-mi cumpara altceva, am cumparat un teren la pret foarte bun si m-am apucat de o constructie...nu era chiar planificat ceva de amploare, dar a devenit odata cu stabilirea proiectului.

Asadar, imi trebuia o masina sa ma deplasez si doream ceva mic si care sa-mi placa: mi-am adus din Germania un Smart Fortwo din 2009 super bine dotat (pt un Smart) pe care l-am tinut pana in vara. Mi-a placut foarte mult dar era destul de incomod la cat merg eu (cam 80-100 km pe zi, atat urban cat si extraurban).

Dupa ce am vandut Smart-ul, am zis sa iau o masina cu 4 locuri, pe la 5-6 mii de EURO si am vazut cateva masini care nu mi-au placut.

Am gasit Ibiza asta, recuperata de la impuls Leasing, am testat-o putin si am cumparat-o. Arata foarte bine, mergea bine, avea aprox 36.500 km cand am luat-o, masina statuse din 2010 pana cand am luat-o eu.

Masina este SEAT Ibiza 6L din 2008, motor 1.4 TDI / 70 CP, culoare argintiu metalizat, absolut cheala: are doar aer conditionat, servodirectie, 2 airbaguri, jante de aliaj si radio CD + 4 difuzoare pe fata.

Bineinteles, cum am cumparat-o a intrat in service sa mai pun una alta la punct.

Asadar:
- revizie completa, ulei Motul Specific 505.01 + toate filtrele
- distributie + pompa de apa
- am schimbat aeroterma ca facea figuri ( a fost nevoie sa dam bordul jos)
- cate ceva pe la suspensie (niste bucse pe fata, etc)
- stergatoare fata Valeo noi + stergator spate (erau terminate ale ei)
- anvelope de vara noi Bridgestone Turanza ER300 195/55 R15 (mergeau si ale ei dar am eu obsesie pentru anvelopele noi)

Au urmat si cateva lucururi pentru a o face cat de cat acceptabila:
- montat un modul de inchidere centralizata + cele aferente pt a incuia/descuia usile din telecomanda
- o unitate Pioneer MVH 1400 UB (reda muzica de pe stick, iPhone si este destul de destept)
- difuzoare fata Hertz Dieci DCX 165.3 cu 60 W RMS
- insonorizare partiala usi fata cu Dynamat Extreme
- resoftare de la Chipfactory Austria, in jur de 90 CP si 210 Nm conform specificatiilor date de ei.

Pe parcurs au mai fost cateva lucruri:
- schimbat discuri si placute fata cu discuri ATE si placute ATE noi (erau ovalizate discurile originale)
- anvelope de iarna noi Semperit Speedgrip 2 195/55/15 + indreptat jantele de aliaj

In momentul de fata masina are aprox. 47.500 km, se comporta foarte bine, imi fac treaba cu ea si cred ca o sa o pastrez chiar daca o sa cumpar altceva. Este o masina simpla si din cate am auzit 1.4 TDI este foarte fiabil.

Imagine Imagine

Revin cu inca un post :D
Ex: 2006 Golf 5 1.6 | 2008 Golf 5 1.9 TDI | 2009 Smart Fortwo 1.0 | 2008 SEAT Ibiza 1.4 TDI | 2006 Renault Megane Coupe Cabriolet 1.6 | 2013 SEAT Ibiza 1.6 TDI

Andrei AXN
Subiect Autor

Re: SEAT Ibiza 6L 1.4 TDI

25 Noi 2012, 15:41

Acum vreo 2 saptamani am vazut in trafic o Cordoba cu faruri cu Xenon OEM si mi s-a pus pata pe ele.

M-am interesat in cateva locuri de preturi pt faruri noi si ce implica instalarea lor (extrem de scumpe dupa cum ma asteptam), apoi am inceput cautarile pe net. Am avut noroc si am gasit la colegul Fl0ris exact ce cautam, duminica trecuta am facut schimbul.

Asadar, am faruri xenon OEM cu instalatie aftermarket, becuri D1S de 6000k, le pot regla din interior si lumineaza foarte bine. Pe viitor o sa cumpar 2 becuri D1S, 4300k, sa fie totul ca la carte. Le-am si reglat in service si bat cum trebuie.

Am ramas uimit cat de simplu este la Ibiza, spre deosebire de Golf 5 (unde a fost chin cu montajul farurilor OEM Bi-xenon): mufele de la farurile cu xenon sunt identice cu cele de la farurile halogen, motorasele de reglaj al farurilor sunt identice. :D

Imagine Imagine Imagine

Cand am luat Ibiza am zis ca nu bag niciun ban in ea, ca doar o folosesc si o intretin corect, dar tot imi vine sa ii mai fac cate ceva.

Vreau sa ii mai fac urmatoarele, in limita timpului si a bugetului:

- bucse bascula pline de Ibiza Cupra/Audi TT - cred ca le pun saptamana asta
- vreau sa cumpar un set de boxe ovale, Hertz Dieci DCX 690.2 de 90 W RMS sa le pun pe polita spate
- covorase de cauciuc originale (am niste panarame de 2 lei)
- vreau sa imbrac volanul in piele - problema este ca trebuie trimis la Arad si dureaza vreo 5 zile toata treaba. Trebuie sa gasesc un volan de imprumut pentru cateva zile.
- sigur imi mai vin idei pe parcurs
Ex: 2006 Golf 5 1.6 | 2008 Golf 5 1.9 TDI | 2009 Smart Fortwo 1.0 | 2008 SEAT Ibiza 1.4 TDI | 2006 Renault Megane Coupe Cabriolet 1.6 | 2013 SEAT Ibiza 1.6 TDI

mususk266

25 Noi 2012, 15:57

bine ai venit. sa o stapanesti cu placere.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

catalinutzu

25 Noi 2012, 16:01

Bun venit,si sa te plimbe cu placere oriunde fara probleme
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

bgd_b92
Bogdan

25 Noi 2012, 16:03

Frumoasa masina ! Sa o stapanesti sanatos. N-ai cum sa nu te indragostesti de masinutele astea si sa vrei sa faci cate ceva pe la ele :D Am avut si eu o masina care a stat 2 ani de zile pe bara. Iti recomand sa ii cureti si clapeta acceleratie ca sigur este imbacsita, sa ii bagi un plin numai motorina de calitate si sa faci un drum intins cu ia, in care sa o tii in treapta 3 sau 4 vreo 10-20 km la 3000-4000 rpm constant. Treaba nasoala la masinile astea este ca nu au fost ingrijite deloc si asta m-a durut cel mai tare...dupa ce am rezolvat o gramada de probleme tot nu m-a multumit si am vandut-o...

Apropo, semanam la numere :D eu am XAN tu ai AXN :yh

bgd_b92
Bogdan

25 Noi 2012, 16:18

Sunt curios de pretul de achizitie daca nu e cu suparare :yh

Andrei AXN
Subiect Autor

25 Noi 2012, 16:38

Multumesc pentru urari!

Am dat 5100 EUR pe ea in iulie 2012.

Stefan

26 Noi 2012, 09:32

Welcome Andrei! Interesanta "miscarea" cu farurile....
Sa o stapanesti sanatos!
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....

ciprian83
Zorro

26 Noi 2012, 09:39

Bine ai venit si din partea mea, sa o stapanesti sanatos si bafta la urmatoarele modificari.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

silviu87

27 Noi 2012, 03:29

Andrei AXN scrie:
Acum vreo 2 saptamani am vazut in trafic o Cordoba cu faruri cu Xenon OEM si mi s-a pus pata pe ele.

M-am interesat in cateva locuri de preturi pt faruri noi si ce implica instalarea lor (extrem de scumpe dupa cum ma asteptam), apoi am inceput cautarile pe net. Am avut noroc si am gasit la colegul Fl0ris exact ce cautam, duminica trecuta am facut schimbul.

Asadar, am faruri xenon OEM cu instalatie aftermarket, becuri D1S de 6000k, le pot regla din interior si lumineaza foarte bine. Pe viitor o sa cumpar 2 becuri D1S, 4300k, sa fie totul ca la carte. Le-am si reglat in service si bat cum trebuie.

Am ramas uimit cat de simplu este la Ibiza, spre deosebire de Golf 5 (unde a fost chin cu montajul farurilor OEM Bi-xenon): mufele de la farurile cu xenon sunt identice cu cele de la farurile halogen, motorasele de reglaj al farurilor sunt identice. :D

Imagine Imagine Imagine

Cand am luat Ibiza am zis ca nu bag niciun ban in ea, ca doar o folosesc si o intretin corect, dar tot imi vine sa ii mai fac cate ceva.

Vreau sa ii mai fac urmatoarele, in limita timpului si a bugetului:

- bucse bascula pline de Ibiza Cupra/Audi TT - cred ca le pun saptamana asta
- vreau sa cumpar un set de boxe ovale, Hertz Dieci DCX 690.2 de 90 W RMS sa le pun pe polita spate
- covorase de cauciuc originale (am niste panarame de 2 lei)
- vreau sa imbrac volanul in piele - problema este ca trebuie trimis la Arad si dureaza vreo 5 zile toata treaba. Trebuie sa gasesc un volan de imprumut pentru cateva zile.
- sigur imi mai vin idei pe parcurs

:rr: dar ce faruri.... ce mai lufturi.... cu farurile astea a scazut consumu si fuge mai tare :cheers

bgd_b92
Bogdan

27 Noi 2012, 07:47

Care e treaba cu bucsile pline de cupra/tt :?: Daca o face sa numai fie asa rigida imi pun si eu :mrgreen: :idea:

Andrei AXN
Subiect Autor

27 Noi 2012, 10:13

Merci Silviu! Este meritul tau pentru montajul si aranjatul farurilor! :cheers
Masina fuge mai tare cu noile faruri, dar doar noaptea...cand vad mai bine. :drive

Bucsile pline de Cupra/TT sunt mai solide, mai fiabile, mai rigide, din ce am auzit nu se mai aud zgomote la denivelari. Revin cu impresii dupa ce le pun.

O sa va arat diferentele intr-un filmulet de pe youtube, dar nu pot sa il pun de la birou.

silviu87

27 Noi 2012, 11:53

Andrei AXN scrie:
Merci Silviu! Este meritul tau pentru montajul si aranjatul farurilor! :cheers
Masina fuge mai tare cu noile faruri, dar doar noaptea...cand vad mai bine. :drive

Bucsile pline de Cupra/TT sunt mai solide, mai fiabile, mai rigide, din ce am auzit nu se mai aud zgomote la denivelari. Revin cu impresii dupa ce le pun.

O sa va arat diferentele intr-un filmulet de pe youtube, dar nu pot sa il pun de la birou.

chiar daca in acest filmulet este un polo,partea de articulatie implicit aceste bucse sunt IDENTICE!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=WJaZ4yLCTeg

Bucsele pe original merg de la urmatoarele modele:
polo gti
audi a2
ibiza cupra

acestea fiind generatia ibize-i 6l

Bucsele schimba destul de mult comportamentul masinii,in bine.. franari mai precise,plecari mai bune si tinuta de drum,iar rigidizarea nu este una de luat in calcul.. avand in vedere beneficiile,despre rigidizare putem discuta cand e vorba despre arcuri si amortizoare sport,jante ''mari'' si anvelope cu talon MIC....in rest despre aceste bucse... numai de bine!

andrei.27kim

27 Noi 2012, 17:25

silviu87 scrie:
Bucsele schimba destul de mult comportamentul masinii,in bine.. franari mai precise,plecari mai bune si tinuta de drum,iar rigidizarea nu este una de luat in calcul.. avand in vedere beneficiile,despre rigidizare putem discuta cand e vorba despre arcuri si amortizoare sport,jante ''mari'' si anvelope cu talon MIC....in rest despre aceste bucse... numai de bine!

Esti atat de sigur de ceea ce spui(ca rigiditatea obtinuta prin montarea bucselor de cupra nu este de luat in calcul)? Eu am bucsele astea montate de aproximativ 1-1,5 ani si mi-au scos cateva pietre de la rinichi. Toata lumea care a mers cu masina mea mi-a reprosat rigiditatea. Dupa un drum de 150-200 km, sa nu vorbesc de 400-500, esti terminat de spate. Si nu doar soferul resimte asta ci si masina. Am ~ 30k km cu ele si imi cedeaza pivotii in perioada imediat urmatoare.
De accord cu tine la partea ca imbunatateste dinaminica si tinuta de drum a masinii dar nu fara "efecte secundare".
Vrei ceva mai bun decat cele care vin montate din fabrica(cele cu 2 lamele de cauciuc) se gasesc modele cu lamele dispuse in X . Nu avem drumuri in tara asta pentru astfel de bucse, iar eu m-am convins, am sa revin la cele OEM cat de curand.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

Andrei AXN
Subiect Autor

27 Noi 2012, 21:43

Astazi masina a intrat la o verificare in service.
De vreo 2 saptamani mi se pare ca trepideaza motorul/masina mai mult decat eram obisnuit. In plus, la plecare de pe loc, in treapta 1, avea niste vibratii care ma enervau. Am exclus ambreiajul pentru ca se comporta bine si am ramas cu gandul la vreun tampon de motor.

La verificari am constatat ca 2 tampoane de motor sunt aproximativ uzate, nu sunt praf dar se misca motorul mai mult decat trebuie.

Prin urmare, am comandat: tampoane de motor + tamponul de jos (antirasturnare), bucsile de bascule de Ibiza Cupra si inca 2 bucsi mai mici (nu stiu sa explic unde sunt situate).

Am zis ca daca tot schimb una alta, sa le fac pe toate noi. Zilele urmatoare sosesc, dar le voi monta saptamana viitoare pentru ca sunt plecat de joi incolo.

Referitor la rigiditatea bucsilor, sunt sigur ca va deveni rigida insa nu ma deranjeaza. Sunt obisnuit cu masina rigida, am avut suspensie sport reglabila si jante pe 17". :drive
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7