Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

flofloryn

Re: suierat turbina ?

31 Dec 2014, 09:26

Scanarea consta in a pune un tester pe masina?! Problema e ca nu am unde zilele astea...pana o sa rezolv treaba cu un tester mai astept ajutor din partea baietilor...se poate intampla ceva daca mergi mult in limp mode??! Va multumesc!

ClotzA

31 Dec 2014, 12:03

Da, scanarea se face cu testerul.

Ce ai patit tu a fost o eroare de overboost. Daca ti-a revenit masina la normal dupa incident, nu e cazul sa te panichezi. Astfel de erori mai apar la masinile 'menajate' prea mult (adica mers subturat mare parte din timp).

N-ar trebui sa se intample nimic daca mergi in limp mode, doar ca nu prea poti sa mai faci depasiri :tongue

alextaba

20 Apr 2015, 08:57

Salut, aceeasi problema cu suieratul o am si eu. Suieratul a aparut dupa ce am curatat turbina si am schimbat valva EGR(cea veche era uzata si se fisurase). Mentionez ca suieratul apare doar in timpul accelerarii masinii peste 2100 turatii. Masina trage, nu se plafoneaza, doar ca suieratul e foarte deranjant. Ce e de facut? :shock: :?:
Seat Leon 1P1, 2006, 2.0 TDI 140cp (BKD)

panteraroz

31 Mai 2015, 22:57

alextaba scrie:
Salut, aceeasi problema cu suieratul o am si eu. Suieratul a aparut dupa ce am curatat turbina si am schimbat valva EGR(cea veche era uzata si se fisurase). Mentionez ca suieratul apare doar in timpul accelerarii masinii peste 2100 turatii. Masina trage, nu se plafoneaza, doar ca suieratul e foarte deranjant. Ce e de facut? :shock: :?:

Poate s-a intamplat ceva in timpul curatarii, montarii, demontarii...
De ce ai curatat-o in primul rand?
A mea fluiera discret de multa vreme (nici nu mai stiu cum se auzea cand am cumparat-o, daca fluiera sau nu, poate o fi o stare de normalitate la varsta ei), iar luna asta si-a luat un limp mode. A 2-a zi a si aterizat in service unde au gasit inregistrat un episod de overboost in ECU, dar i-au facut loguri in mers 2 zile si n-au identificat nimic anormal in regimul presional al turbinei sau in comportamentul masinii si nici nu au reusit sa obtina alt limp mode oricat au forjat-o. Limp mode-ul a fost unic si a survenit dupa o depasire brutala si lunga (pedala la fund cu a 4-a > 4000 rpm) in conditiile in care o buna bucata de vreme (luni) a mers cumintel prin oras. Mecanicul a spus ca nu este nimic de desfacut si curatat atata timp cat functioneaza normal si presiunile sunt OK.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

alextaba

03 Iun 2015, 15:34

Am curatat-o pentru ca am pus-o pe tester si mi-a dat ceva probleme la supapa EGR si turbina, doar ca la turbina cred ca mi-a dat din cauza supapei EGR care era fisurata. Mi-a verificat-o mecanicul din nou si originea suieratului e din cauza ca turbina nu etanseaza total pe canal. Urmeaza sa ma duc din nou pentru rezolvare si revin cu alte detalii.

alextaba

22 Iun 2015, 09:38

Am rezolvat, la mine problema suieratului a aparut se pare in urma curatarii turbinei. Cand a fost montata nu etansa total pe canal si pierdea presiune, acum totul este in regula. A revenit sunetul frumos al motorului :cheers :drive :bounce: