Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

popescu gheorghe
Subiect Autor

robinet aprins in bord

20 Noi 2012, 17:35

de cv vreme e aprins,dar se mai si stinge,am fost la service si a zis k e sonda lamda,si apoi a mai aparut in loc de kilometraj si <service>dar i-am schimbat placutele de frana k erau duse,sa fie din aceasta cauza

horea.gruita

Re: robinet aprins in bord

20 Noi 2012, 18:07

Nu sunt vreun expert...dar din ce zici tu eu cred ca e Sonda Lambda...eu am avut destul de multe probleme pe un Golf IV cu motor 1.4 benzina...adica cam odata pe an trebuia schimbata...din ce stiu eu sunt 2 modele de sonda lambda...1 cu 5 fire care nu se gaseste numai ca si piesa originala...si exista si un model cu 4 fire care se gaseste si ca si model universal...bineinteles prima varianta e mult mai scumpa decat a doua...prima varianta costa undeva la 500-600 RON si cea de-a doua 150-200 RON. Oricum daca e sonda lambda eu iti recomand sa o schimbi ca nu e ok sa mergi cu ea stricata nici pentru motor nici pentru consum.

ovydyu4all

Re: robinet aprins in bord

20 Noi 2012, 18:21

1. martorul "robinet" din bord, de fapt e un motor nu un robinet :) se aprinde de la mai multe cauze nu neaparat sonda lambda, trebuie verificat ce erori mai da.
2. "service" in locul kilometrajului e doar un reminder ca trebuie sa schimbi consumabilele la un anumit numar de km. Probabil cand ai facut schimburile nu a stat nimeni sa-l reseteze. Procedura de resetare e explicata in imaginea de mai jos.

Imagine