Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

forbs
Subiect Autor

EGR, planetara, clapeta admisie aer, cateva probleme

19 Noi 2012, 15:40

Salut,

La ultima diagnoza am gasit urmatoarele probleme.
Masina: Leon 1P Referance 2.0 TDI 103kW BKD.
As vrea sa ma ajutati cu ceva idei, preturi, locuri unde as putea rezolva din problemele astea rezonabil.

1. Planetara stanga, din cutie se vad urme de ulei curs, capul planetarei il "aud" de mai multa vreme. Deci, am trecut peste schimbat doar capul planetarei, acum cred ca trebuie schimbata toata din cutie. Sau merge reconditionata planetara si "etansarea" si de schimbat doar capul planetarei? Idei de ceva preturi si locuri de procurat se gasesc? Voi cere si la reprezentanta oferta insa sa am cu ce compara.

2. Cine mi-a facut diagnoza stia pentru climatronic de existenta a 5 motorase le-a numit el, eu le-as zice clapete, insa a gasit 6, una din ele da eroare, cea de admisie aer proaspat de afara care e blocata intr-o pozitie intermediara, cu reset nu si-a revenit.
Intrebarea este, cu siguranta pentru asta e nevoie de piesa de origine, insa de schimbat/reparat va fi nevoie de demontat intreaga plansa de bord? Cam unde e situata asta? Probabil jos in dreapta in zona filtrului de polen, dar de unde isi ia aer instalatia? La alte masini se vede in dreapta o grila in plasticul de sub parbriz afara pe unde ar trebui sa intre aer, nu cred ca isi ia din compartimentul motor si nici cele cateva gauri de pe mijlocul plasticului de sub parbriz n-ar fi suficiente.
Mai concret imi e frica de o demontare a bordului cu d-alde Dorel de la noi. Ce solutii as avea?

3. Prin vara mi s-a aprins martorul Emission Workshop. La diagnoza cauza - EGR. Pus gura la furtun, membrana rupta, nu ca e necuratat. Nu i-am scos furtun, l-am lasat efectiv asa cum e si cu eroarea in bord. Pana acum nu mi s-a modificat sesizabil mers motor si nici consum. Stiu, 350 - 500 Ron o valva noua, schimbata si gata.

Cum insa exista probleme de buget intotdeauna, eu as pune ordinea 1. 3. 2. de rezolvare.

Va rog, opinii, sfaturi, costuri estimative. Vreau sa plec pregatit la remediat.

bgd_b92
Bogdan

Re: EGR, planetara, clapeta admisie aer, cateva probleme

03 Dec 2012, 21:29

Rezolva 1 si cat mai repede ca sa nu fie cazul sa iti schimbe si diferentialul de la cutie !!! Si ai grija sa nu ramai fara ulei la cutie ca e de rau...

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: EGR, planetara, clapeta admisie aer, cateva probleme

03 Dec 2012, 22:49

sustin si eu 1 pe primul loc. apoi pentru celelalte, ar fi bine sa postezi erorile ca sa intelegem mai bine despre ce e vorba. cand am citit clapeta aer m-am gandit la clapeta de shut-off care are corpul lipit de EGR, si care are obiceiul prost de a se strica la BKD.