Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Paul.cj
Subiect Autor

Sfaturi Rodaj Seat Leon 1.2 tsi

02 Noi 2012, 18:48

Vroiam niste sfaturi despre cum trebuie exploatata masina in primii km si cum trebuie efectuat rodajul unui Seat Leon 1.2 tsi.

In manualul de utilizare scrie doar general:

motorul trebuie rodat pe parcursul primilor 1500km.

Primii 1000 de kilometri:
-nu conduceti la viteze mai mari de 2/3 din viteza maxima.
-nu accelerati intens.
-evitati turatiile mari ale motorului.
-nu tractati remorci.

Intre 1000 si 1500 de km
-viteleze de deplasare pot fi crescute treptat pana la viteza maxima a automobilului sau pana la turatia maxima a motorului (rot/min)

E suficient doar 1500 de km rodajul?
Deoarece este prima masina cu turbina pe care detin, as dori cateva sfaturi mai specifice motorului tsi in rodaj, si dupa terminarea rodajului.

Multumesc.

Cr1st14n0

Re: Sfaturi Rodaj Seat Leon 1.2 tsi

02 Noi 2012, 19:10

din experienta vorbesc acum:
cei de la seat, cand am luat masina, mi-au zis ca pot sa merg mai 'relaxat' cu masina ca are un fel de rodaj facut din fabrica!
pt impacarea ta sufleteasca, ar fi recomandat macar primii 1000 de Km sa mergi frumos cu masina...sa n-o turezi excesiv.
la mine dupa primii 2mii de Km am observat cum masina pleaca mai bine din 1500-1800 de ture fata de cand am luat-o!
in concluzie....mergi acesti 1000-1500 de km lejer...o poti tura ca na...tre sa faci si tu o depasire...dar nu excesiv si totul va fi oke. oricum vei observa schimbari de comportament ale motorului pe zi ce trece...eu ma apropii de 9000Km si observ cum se micsoreaza consumul....daca la inceput cu un rezervor faceam 400-450Km ...acum am facut si 650.
numai bine si drumuri bune!
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR11 Wheels/Dunlop Sport Maxx RT Tyres, V-Maxx Coilover Kit

Paul.cj
Subiect Autor

Re: Sfaturi Rodaj Seat Leon 1.2 tsi

02 Noi 2012, 20:30

Pana acum nu am turat-o mai mult de 3200 rpm, problema nu e ca m-as duce cu ea turata, eu sper sa nu ma duc cu ea subturat. Uneori mai schimb vitezele cand imi indica computerul de bord, dar ajunge sa scada turatia sub zona de cuplu (1550rpm) si nu stiu daca afecteaza cu ceva motorul sau rodajul masinii.