Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

spiri
Subiect Autor

...un leon nou in club

02 Noi 2012, 16:39

buna...am vazut ca toti pe aici isi prezinta masinile si asa ca m-am hotarat si eu sa imi prezint companionul de plimbare...un leon tdi 140...il am de ceva timp si nu ma lasat niciodata la greu nici macar pe un afon la masini cum sunt eu...are dotari senzori lumini, parcare, pneuri, ploaie, prezenta ...am bec in spate am citit cum cineva spunea ca nu are....dotari in plus...xenon..cotiera oem...si niste jante pe 18 :P plus o liniuta trasa de un binevoitar pe o portiera...si un colt zgariat in spate...am auzit legende cum ca exista un creion minune la culoarea masinii care acopera aceste dungi..exista sau sunt doar fictiune...? sunt in iasi acum..miar placea sa stiu daca se intalnesc cei ce detin cate un seat pe aici..
Imagine Imagine Imagine
-
Ultima oară modificat 02 Noi 2012, 16:44 de către mususk266, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare poze

mususk266

Re: ...un leon nou in club

02 Noi 2012, 16:48

Bine ai venit, creion există însă nu știu câte minuni poate face, până una-alta ai casco? Și eu m-am trezit cu o dungă pe mașină acum vreo 3 ani și casco a fost minunea mea.
Mașina ta văd că este destul dotată :wink:
Numai bine.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

BOGY26
Bogdan

02 Noi 2012, 17:13

Bine ai vebit in CS..acel creion minune exista doar sa fie cumparat, dar nu ai ce face cu el...

Dragos_is

02 Noi 2012, 18:10

Bine ai venit in club. Arata bine leul si are ceva dotari. Daca esti disponibil eu la ora 19 sunt in parcare la Carrefour Felicia undeva spre iesire :hi
Seat Leon Style 1.4 TSI Cupra R face
Imagine
viewtopic.php?f=5&t=11951

spiri
Subiect Autor

02 Noi 2012, 20:06

multumesc ptr raspunsuri...da e si casco...dar nu as face doar ptr atat..2 raspunsuri negative ptr creionul fermecat nici unul pozitiv cam asta e ...

dani_stefan23

02 Noi 2012, 21:00

bine ai venit. cred ca jantele sunt pe 17 modelul de pe sport-up daca nu ma insel...Sa o alergi cat mai multi km

gamer555
ClubSEAT Admin

04 Noi 2012, 01:34

bine ai venit in clubseat ! masina este echipare sport-up, an <2008 cred (dupa modelul de jante, care sunt pe 17)
din lista de dotari, eu nu am mai vazut senzor de lumina pe faruri halogen la 1P. daca poti pune o poza cu busonul de la blocul de lumini, ne lamurim 100%. si nici senzorul de ploaie nu il vad prea bine in poza, din cauza foliilor de pe geamuri, e prea intunecat interiorul :)

si da, fiind sport-up ar trebui sa ai lumini si deasupra banchetei spate (sport-up e de fapt un stylance cu ceva chestii in plus)

iti dau un like in mod special pt maxi-dot, cotiera oem, navigatie (OEM ?) :glasses

despre creionul minune, de fapt eu nu stiu de asa ceva, ci de kit reparatie original seat. eu am cumparat un astfel de kit, se comanda dupa culoarea masinii, vine un tub cu vopsea si unul cu lac intaritor. bineinteles ca nu face minuni si nu o sa arate reparatia ca din fabrica, dar macar nu se vad cine stie ce urme si protejezi impotriva ruginii daca e adanca zgarietura.

Andrei_Nick

04 Noi 2012, 02:08

@GMR: eu am avut faruri cu halogen si aveam senzor de lumina si de ploaie.

gamer555
ClubSEAT Admin

04 Noi 2012, 03:23

nu am zis ca nu exista, doar ca nu am vazut eu, sau nu stiam cum sa-l identific. cumva senzorul de lumina este in oglinda retrovizoare, in partea dreapta cum te uiti din botul masinii ? iar senzorul de ploaie ar trebui sa fie vizibil in partea stanga a parbrizului, sus. la colegul spiri nu e cea mai clara poza ca sa spun sigur ca e acolo :)

boditza

04 Noi 2012, 10:50

gamer555 scrie:
nu am zis ca nu exista, doar ca nu am vazut eu, sau nu stiam cum sa-l identific. cumva senzorul de lumina este in oglinda retrovizoare, in partea dreapta cum te uiti din botul masinii ? iar senzorul de ploaie ar trebui sa fie vizibil in partea stanga a parbrizului, sus. la colegul spiri nu e cea mai clara poza ca sa spun sigur ca e acolo :)

Senzorul de lumina si de ploaie se afla in coltul parbrizului pe partea pasagerului... se observa in poza asta cu masina mea ceva alb acolo:
http://postimage.org/image/gjv8z2gez/
Ala de pe oglinda e senzorul de lumina separat al oglinzii, ca sa stie cand e negura afara si iti bate unu cu gzenoane in ceafa :P

daca vrei iti fac poza si cu blocul de lumini dar nu e nimic special.. 0-auto-pozitii-faza scurta.

Spiri navigatia e a masinii sau ai pus-o ulterior?

Andrei_Nick

04 Noi 2012, 12:12

gamer555 scrie:

sincer, nici nu stiu unde se afla senzorul de lumina, stiu doar ca senzorul de ploaie este cum a zis boditza iar oglinda retrozivoare are doar functia anti orbire(probabil te referi deasupra ei la ceva senzor si nu am inteles eu bine)....oricum ar fi este un senzor pe undeva pus :D

Cosmin
Admin

04 Noi 2012, 13:11

Senzorul de lumina si ploaie se afla in aceeasi carcasa, in partea superioara dreapta a parbrizului, in zona parasolarului pasagerului. Indeplineste ambele functii auto: pt. faruri si stergatoare.

Cu oglinda interioara heliomata e alta poveste.. Senzorul de pe ea doar o "innegreste" cand e luminata puternic.

Navigatia e originala, MFD 1 (sau RNS 500).

Foarte frumoasa masina, sa o stapanesti cu placere si bine ai venit in club! :hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

spiri
Subiect Autor

04 Noi 2012, 13:25

senzorul de lumini...cel de ploaie...si noile mele jante, iar navigatia e oem, cotiera e pusa de mn...si sper sa nu va plictisesc cu intrebarile mele dar ...masina mea are deacum peste 160k km ar mai merge pus un chip pe ea? si daca s-ar putea cam cat ar ajunge si unde ar putea si pus aici in iasi...va multumesc
ImagineImagineImagineImagine

andrei.27kim

04 Noi 2012, 14:23

Te salut vecinu :hi
Iti admiram aseara masina si jantele. Sa ai parte de leu cat mai multi km fara probleme :cheers
Legat de resoftare, nu are importanta asa mare numarul de km cat starea tehnica a masinii. Daca ai sistemul de injectie, turbina si ambreiajul in parametri poti sa iti faci linistit un stage 1.
Poate ne vom intalni intr-o zi la o intalnire clubseat sa discutam pe tema asta si tia-s putea da vreo 2 3 sugestii despre unde sa o softezi.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

gamer555
ClubSEAT Admin

04 Noi 2012, 17:39

m-am lamurit acum si eu, multumim pt pozele suplimentare. acum se vad si jantele pe 18 de care spuneai, ne-am lasat pacaliti de primele poze cu jantele stock de Sport Up :)

despre stage 1 (soft , chip tuning) - cum spune si colegul, depinde de starea masinii.
- turbina: aici poti face loguri in mers, sa-ti faci o idee despre cum se comporta, sa urmaresti presiunea citita de MAP si cum se comporta duty cycle la talpa, cand ajunge la presiunea maxima, etc...
de asemenea, conteaza si daca "fluiera" sau prezinta vreun risc evident
- ambreiaj / volanta: aici tu trebuie sa stii in ce stare s-ar afla. si oricum, tine de tine si de cat de temperat iti va fi piciorul drept pe pedala. la plecari multe in forta le vei grabi "moartea"
- spunea andrei de injectoare. tot cu vcds-ul le poti urmari sa vezi in ce stare se afla, daca sunt in parametri sau nu. dar nu tine neaparat de un posibil soft, daca ele nu iti sunt in parametri poti avea probleme de pe acum, deci nu strica sa arunci o privire.

ca si valori - poti ajunge pana in maxim 185 cai / 400 Nm cu un soft agresiv si daca motorul e in stare foarte buna. ce-i drept, nu iti recomand sa tragi atat de mult de ea, ai fi la limita superioara.

un 170-175 cai / 370 Nm mi se pare un soft "temperat" ce nu prezinta foarte multe riscuri, iar tu cu siguranta vei simti diferenta. bineinteles, conteaza si unde il faci si cat de liniare vor fi curbele de cuplu/putere rezultate si cu ce presiune in turbina, respectiv. la stage 1 nu-ti faci probleme cu injectoarele, limita lor e mult mai sus.

* recomandare: daca te hotarasti, alege un tuner care are si dyno si nu accepta sa faci modificarile "in orb" si doar pe ce simti tu. trebuie sa stii neaparat ce valori a scos masina inainte, ce valori scoate dupa, respectiv loguri in mers inainte si dupa. pentru ca e posibil ca dupa soft, presiunea in turbina sa treaca peste 2600 (maximul citit de vcds by default), poti cere si o rescalare a MAPului ca sa stii exact presiunea maxima la care ajunge.
daca tii la masina ta, si vrei sa fii 100% sigur ca modificarile se fac cum trebuie, nu ar trebui sa ignori ce am spus. altfel exista riscul sa iti fie maltratata masina, sau sau iti fie servite gogosi cu cifre pompoase pe foaie, dar realitatea sa fie alta... sunt exemple negative destule...