Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Attractive
Marius
Subiect Autor

De ce se aburesc farurile

20 Iun 2008, 08:10

Am si eu o nelamurire asa ca rog pe toti cunoscatorii in domeniu sa ma lamureasca si pe mine.
De ce se aburesc farurile si mai ales cum putem rezolva/preveni acest disconfort.

Daca tot am postat acest topic, am sa va zic si motivul.
De mai bine de 1 an am pe masina farurile originale, care fie vremea calda/ploioasa/friguroasa/inghetzata nu am sesizat nici cea mai mica urma de abureala in interiorul farului. Dupa ce le`am dat jos luna trecuta, le`am tinut in casa vreo 2 saptamani apoi le`am pus pe masina, brusc la prima ploaie erau aburite.
Nu am umblat la garnituri, nu am decupat geamul sau alte nebunii. Pur si simplu le`am depozitat in casa.
Intrebarea de baza este: pentru a nu se aburi farurile, ele trebuie sa fie perfect etanse (si cand zic asta ma refer si la astuparea aerisirilor) ? Sau practic ce rol joaca acele aerisiri?
Seat Leon 1.9 TDI 1M <- VÂND -> http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=13822
POWERED BY ASPAD - 140 CP, 300NM
Imagine

Bamse
Moderator

20 Iun 2008, 10:33

pai aerisirile sunt pt a impiedica condensul....am observat chestia asta la cateva seat-uri...destul de putine ce e drept......

nu stiu asa se aburesc farurile.....nu sunt defecte
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Attractive
Marius
Subiect Autor

20 Iun 2008, 10:41

Si totusi nu este normal... sigur exista o solutie ptr a impiedica formarea condensului numai k inca nu o stiu :study:
Seat Leon 1.9 TDI 1M <- VÂND -> http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=13822
Imagine

Bamse
Moderator

20 Iun 2008, 10:45

nici eu ....sa nu mai fie schimbari bruste de temperatura!

Soche
E L F

20 Iun 2008, 13:27

mie mi se aburesc stopurile spate la ibiza dar doar pe margine putin la locul de etansare... Oricum e nesemnificativ.
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0

Attractive
Marius
Subiect Autor

20 Iun 2008, 15:38

bamse scrie:
nici eu ....sa nu mai fie schimbari bruste de temperatura!

Farurile care le am acum pe masina le`am montat acum aprox 2 luni. Ieri m`am jucat mai mult cu furtunul pe masina si cand sa o sterg, farul din stanga era cam 60% aburit. M`au apucat dracii, am scos capacelele alea de aerisire, kipurile sa dispara condensul, si l`am lasat fara peste noapte. Azi cand sa ma urc in masina, in far era deja roua... aburit 90% cred. E o problema care ma dispera... cred k il etansez peste tot cu silicon k alta solutie nu`mi vine in minte. Stau si ma intreb daca se face sa conduc noaptea la drum lung si incepe ploaia si se abureste ala de tot ce draq fac :cussing: :mumum: :banghead: :angry4:
Imagine

Joko

20 Iun 2008, 15:52

cand aprinzi farurile normal ar trebui sa se usuce condensu ala din cazua caldurii degajate de bec.... :wink:
Seat Leon FR

Attractive
Marius
Subiect Autor

22 Iun 2008, 16:47

Se usuca daca nu mai ploua... cam intr`un sfer de zi... daca ploua, nicio sansa kiar daca tin farurile aprinse.
M`am interesat si mi s`a zis k nu ar fi farul etans, asta ar fi cauza aburirii lui. O sa mi`l dau jos si am sa imi aplic un rand de silicon de jur-imprejur sa vedem daca da rezultate.
Imagine

ace117
Membru Fondator

Faruri aburite

09 Oct 2008, 15:35

De la o vreme mi se aburesc farurile cand spal masina sau cand ploua pe afara , mai ales cea de pe partea stanga ... :?
Mentionez ca nu au fost niciodata desfacute.
Cum pot rezolva aceasta problema?
Sfaturi, idei?
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

09 Oct 2008, 15:51

Salut.
In mod normal nu trebuie sa intre apa in ele, cand aud de faruri aburite am in fata imaginea la daciile alea triste cu 4 faruri, care erau mereu pline pana la jumatate cu apa!. :shock:
Eu inca nu am probleme la cordoba dar ma astept si prima masura va fi siliconarea.
Cred ca daca dai jos farurile si desfaci plasticul din fata, le usuci bine, aplici un strat subtire de silicon transparent AUTO! si le asamblezi la loc, nu o sa mai ai probleme. Eu asa am facut la mai multe faruri si nu mai intra apa.
Asta eset dezavantajul farurilor cu fata de plastic, se defoermeaza usor si pierd etanseitatea.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

baiatubaiatu
B 36 LRN

09 Oct 2008, 16:27

la fel a patit un prieten la um BMW, dar la el nu era prins bine geamul ala...
incearca sa desfaci un pic clemele, dai pe faza lunga ca sa se incalzeasca bine si in timpul asta pui si un prosop pe far ca sa nu se piarda caldura. in felul asta, teoretic se evapora apa si ar trebui sa scapi de aburul ala... dar trebuie sa ai rabdare, sa le lasi cateva minute bune, 10-15 macar...
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

Cosmin
Admin

09 Oct 2008, 18:52

Ace, verifica foarte atent sa nu fie crapate. Am patit si eu chestia asta la Leon si ma tot intrebam pe unde intra apa. Pentru ca intra, din moment ce se face condens. La mine a fost o crapatura minuscula, (la service au zis ca trantesc prea tare capota :shock: si de-aia mi s-a crapat microscopic farul pe mijloc :shock: ), si in momentul cand baietii de la spalatorie dadeau cu jetul cu presiune, apa se infiltra.
Nu recomand sa desfaci farurile (cred ca pe Leon sunt Valeo), pentru ca cu toate adezivele si silicoanele din lume n-o sa la mai poti face ca din fabrica.
Incearca sa depistezi exact daca e vreo neetanseitate.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

BALTAZAR2003
Moderator

09 Oct 2008, 19:48

Poate sa le desfaca fara probleme, au cateva urechi de prindere care tot acolo vor ramane, daca le ridica usor.
La asamblare pune putin silicon pe marginea farului si preseaza la loc plasticul din fata, care se va fixa in urechile de prindere.
Daca este crapat pe undeva se vede dupa ce il demonteaza cu ajutorul unei lanterne cu led pozitionata in acelasi plan cu fata transparenta. unde este intrerupt plasticul va apare un fascicol luminos. :D
parerea mea :shock:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Bamse
Moderator

09 Oct 2008, 20:07

e ok.......nu ti se intampla nimik
am mai intalnit treaba asta....nu se stie din ce cauz!

ace117
Membru Fondator

09 Oct 2008, 20:43

Mersi pt raspunsuri si sfaturi!
Am facut o programare la mecanicii mei pe 15 octombrie (miercuri).
O sa revin cu rezultatul.
Multumesc inca o data si mai astept si alte pareri sau sfaturi de rezolvare! :)
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine