Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bluestyle
Subiect Autor

Problema oprire motor in mers

27 Oct 2012, 12:10

Salut. De putin timp, de fiecare data cand am alimentat (la Lukoil si Petrom) mi s-a aprins acel robinet galben in bord. Dupa o perioada se stinge... insa in scurt timp se reaprinde. In trecut alimentam de la OMV si mi se aprindea rar. Problema ar fi ca de cateva ori, in trafic, mi s-a oprit motorul, cand masina era pe liber. Din ce cauza se intampla aceste lucruri?

ionutbest2008

Re: Problema oprire motor in mers

27 Oct 2012, 13:43

salut. la fel am patit si eu.cum alimentam cu benzina/apa de la petrom,cum se aprindea martorul acela in bord.deci pot sa iti spun clar ca ibiza mea nu suporta petrom-ul.de mai bine de 1 an bag NUMAI de la rompetrol si nu am mai vazut acel martor aprins.insa,spre deosebire de a ta,a mea nu s-a oprit in mers niciodata. pana nu ii faci o diagnoza cu vag-ul,putem doar face presupuneri si cancan-uri :P
poate ai clapeta de acceleratie super murdara,sau egr-ul infundat, etc... pune testerul pe ea si te lamuresti :hi

dany19940
Moderator

27 Oct 2012, 13:43

De ce nu faci si o diagnoza si pui rezultatul aici ca sa-ti putem da ceva lamuriri? Probabil ai ceva probleme cu noxele, ceea ce presupune ori probleme cu sonda lambda S1, EGR-ul sau chiar catalizatorul. Deci...diagnoza, apoi reteta (ca la medic)! Asta ca sa nu vorbim discutii...teoretice.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

catalinutzu

27 Oct 2012, 14:16

Nu stiu cum vi se aprinde voua martorul check engie,dar eu am alimentat de la toate statiile peco posibile,nu mi sa aprins absolut niciodata,mentionez ca eu merg cu masina un pic mai turata
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

bluestyle
Subiect Autor

28 Oct 2012, 09:34

Voi merge la un service dupa care revin cu informatii.
Voi alimenta deasemenea de la rompetrol sa vad daca sunt diferente (mi-a mai recomandat cineva rompetrol).
In oras schimb vitezele intre 2500 - 3000 turatii, niciodata mai putin. In afara trec si de 3000 in depasiri.

Bamse
Moderator

29 Oct 2012, 18:49

incearca sa folosesti masina cam pe toata plaja de turatii......nu te uita in continuu la turometru sa schimbi la 3000--2500 ture.

da-i si mai sus...da-i si in rosu.....
exact ce a spus si catalin....si eu cu diesel-ul meu la fel fac.
Majoritatea motoarelor de acest gen tremura la relanti...al meu nu, este si softat si a fost si chinuit saracu de el....dar merg mereu pe toata plaja...si incet, dar si schimb la 4500 ture
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

ciprian83
Zorro

29 Oct 2012, 18:59

Bamse scrie:
incearca sa folosesti masina cam pe toata plaja de turatii......nu te uita in continuu la turometru sa schimbi la 3000--2500 ture.

da-i si mai sus...da-i si in rosu.....
exact ce a spus si catalin....si eu cu diesel-ul meu la fel fac.
Majoritatea motoarelor de acest gen tremura la relanti...al meu nu, este si softat si a fost si chinuit saracu de el....dar merg mereu pe toata plaja...si incet, dar si schimb la 4500 ture

Ai noroc ca e diesel ca altfel aveau un consum de :shock: mai ales ca e softat. Defapt softul asta multi cred ca ii da putere,intradevar creste puerea dar si viata lui e mai scurta,ca defapt ce se intampla, creste puterea dandu-i mai mult combustibil,aia din fabrica au fost prosti ca l-au lasat la 90 cp dau exemplu. Daca vrei mai multa putere si durata lui de viata mai lunga,se desface motorul,se alezeaza blocul se baga niste pistoane mai mari etc. dar nu inecandul cu motorina si fumega ca hornul unei case iarna :yh Dar ma rog,fiecare cu parerea lui si fluturasii lui,scuze de off topic :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

Bamse
Moderator

29 Oct 2012, 19:24

:) nu ma supar de offtopic , dar imi place explicatia ta plastica despre resoftarea unui motor, si cu fumegarea ca a unui cos de casa....parca ma gandesc la iarna, si craciun si casute cu hornuri din care iese un fum alb laptos.... :))

ai un pm cu o explicatie despre soft..
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

ciprian83
Zorro

29 Oct 2012, 19:37

Da,multumesc de explicatie !
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

bluestyle
Subiect Autor

03 Noi 2012, 16:52

Am pus-o azi pe tester: senzor de axa cu cama. Din cate am inteles costa undeva la 70 lei si este usor de schimbat :D

danutu84

05 Noi 2012, 12:33

Aceeasi problema o am si eu cu senzorul de turatie dar la mine merge doar pe original celelalte fiind icompatibile pretul fiind in jur de 300 lei.

bluestyle
Subiect Autor

21 Ian 2013, 21:36

Am schimbat senzorul, a costat 150 de lei si din pacate nu mi-a rezolvat problema. Singura diferenta este ca atunci cand lasam motorul la relanti, inainte, imi oscila putin turometrul. Acum nu se mai intampla acest lucru dar motorul tot imi moare... Se aprinde EPC-ul si la primul semafor la care stau 10 secunde... buf! Acum trebuie sa ma duc iar la tester cu ea... :(

claudiu13

22 Ian 2013, 16:19

bluestyle....ai rezolvat ceva ca si la mn sunt exact aceleasi simptome si nu stiu ce sa ii mai fac ...ma omoara cu zile

bluestyle
Subiect Autor

22 Ian 2013, 16:31

Astazi la 17:30 sunt programat la service si vad ce rezolv dupa care revin cu solutii (sper). Mi-a fost recomandat sa curat EGR si clapeta de acceleratie. Sa vedem...

bluestyle
Subiect Autor

22 Ian 2013, 22:36

Salut. Am fost astazi, am pus masina pe tester si mi-a dat o eroare ceva cu insufficient flow...nu retin prea bine. Ideea este ca ar fi vreo 4 senzori responsabili pt treaba asta, desigur nu sunt probleme la toti 4, deci problemele trebuie luate pe rand pana cand se rezolva. Noi am inceput prin curatarea clapetei de acceleratie. Se strang depuneri in interiorul clapetei iar cand motorul sta la relanti, clapeta se deschide f putin din cauza ca nu are nevoie de mult oxigen. Din cauza depunerilor acumulate motorul nu se mai oxigeneaza suficient si apar probleme. Cam asta am inteles eu. Pana acum nu mi s-a mai oprit motorul,va tin la curent in zilele ce urmeaza.
Mentionez ca turometrul inca oscileaza la relanti, deci probl mea nu este complet rezolvata. Mi-a fost recomandat sa schimb bujiile deoarece nu le-am schimbat niciodata. Voi ce spuneti poate fi din cauza lor?