Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

arthas48
Subiect Autor

Re: My FIRST Leon !

09 Noi 2012, 01:20

Nici nu vreau vre-o racheta pe 4 roti,dar un pic de extra power in conditii in care nu imi afecteaza motorul si rste safe ma incanta,insusi Rbn mi-a spus la tel ca nu imi recomanda nici makr stage2 pt romania daca vreau sa si folosesc masina zilnic,a zis:"motorul este cunoscut a fi unul sensibil iar un stage 2 ar insemna sa modific admisia si evacuare ceea ce ar aduce la depunerea de praf pe supape din cauza admisiei sport",a zis ca se poate face dar nu recomanda,in fine,maine daca imi da dyno graph am sa il postez sa vedeti.

In legatura cu bara,aleg asta pt ca asta e bugetul actual si prefer sa dau banii pe alte chestii,acum intreb,este cumva vre-o diferenta intre cea de fr si cea normala in afara faptului ca are acea parte neagra cea de fr?

gamer555
ClubSEAT Admin

09 Noi 2012, 02:10

sunt diferente, nu radicale, dar exista. forma e un pic diferita daca te uiti din lateralul masinii (ca si linii), bara de fr/cupra are acel difuzor de plastic negru central, iar catadioptrii sunt diferiti (mai scurti si mai grosi la bara de FR fata de cea normala).

LIFEPHORM

09 Noi 2012, 05:16

In plus de ceea ce a spus colegul Gamer, bara de FR este compusa din doua parti distincte, deflector si bara in sine. Partea neagra este dintr-un plastic rugos care nu se vopseste, si este detasabila... Aspectul sportiv este mai accentuat decat la bara normala.
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

arthas48
Subiect Autor

09 Noi 2012, 11:34

Eu vreau sa fac asa pt ca am vazut la alti colegi si nu se vede rau,asta e optiunea mea acum,pe viitor masina va primi un kit aero :),sa vedem cim stam cu banutii :),dar mai tarziu sau mai devreme va primi acel aero :)

TIBI

09 Noi 2012, 13:40

Ai mare grija la kitul aero.Pe piata sunt multe replici si,chiar daca arata identic cu una originala ai toate sansele sa ai lufturi(deci imbinari proaste).In caz de accident/tamponare nicio firma de asigurari nu-ti va da o alta bara aero,tocmai din motiv ca e scumpa(reper separat ajunge la 3000lei).
In opinia mea bara de fr/cupra arata cel mai bine pe un leon 1p,iar numarul mare al colegilor care au optat pt asta,iti poate confirma ce am afirmat.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Geo_DMG

09 Noi 2012, 16:19

si eu te sfatuiesc sa colantezi bara spate, pentru ca e mult mai ieftin si diferenta de aspect nu e mare. poti vedea cateva poze si pe topicul meu, iar referitor la kit si eu sunt de parere ca cel de FR/Cupra este cel mai potrivit pentru Leon 1P.
bafta in alegere!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

arthas48
Subiect Autor

09 Noi 2012, 18:57

Multumesc colegilor,azi am alergat toata ziua cu masina pt inmatriculare si am iesit si pe centura unde am avut ocazia sa merg mai tare si pot sa zic ca masina e super,cei 160cp ii simti din plin.Intr-un final pe la 2:30 am ajuns si la RBN si masina a primit un plus de putere,undeva la 200cp spune Rbn,nu avea stickere mici si sunt ofticat da mi-a spus ca imi aduce luni :P,nu am apucat sa fac test drive advarat inca .El spune ca acum e mai rapid decat un FR,nu stiu ce sa zic,el stie mai bine(no offence pt posesorii de acest model).Am incercat sa gasesc cva disponibil pt colantare toata ziua,nu am gasit asa ca ma duc luni.Si da,vor fi noi poze,promit
Ultima oară modificat 09 Noi 2012, 20:37 de către gamer555, modificat 1 dată în total.
Motiv: ti-am editat. fara postari despre "eroisme" in oras !

GabitZZu
Gypsy

09 Noi 2012, 19:24

Io sunt de parere ca kitul aero da mult mai bine decat cel fr/cupra ,e mai deosebit nu prea vezi la multi,pararea mea...Daca vrei kitul aero go4it
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

justliv

10 Noi 2012, 00:49

Dar vad ca nu stai prea mult pe ganduri, ceea ce e bine.daca cei de la RBN ti-au spus ca are undeva in jur de 200 de cai,inseamna ca asa au.plus ca un soft stage 1 cam atat poate urca,undeva la 30-35 de cai(pt diesel cel putin,ca sa nu vorbesc din ce nu stiu).oricum banuiesc ca masina zboara acum si eu te-as sfatui sa ramai la cei 200 de cai care,cu siguranta,nu sunt deloc putini,pt binele masinii.ocupa-te de aspect,de confortul din interior ca doar tu conduci si trebuie sa te simti cat mai confortabil posibil.felicitari pentru modificari!

arthas48
Subiect Autor

11 Noi 2012, 01:53

Cateva poze asa,inca nu am facut bara spate,luni o rezolv,in rest aceasi masina,doar cu chip RBN si cu foliile fata date jos,am avut probleme la RAR si le-am dat jos(stiu ca nu sunt legale,asa am luat-o).Si farurile cu xenon le-am inlocuit.

Acum o poza sa vedeti consumul meu in Bucuresti la ora de trafic bara la bara plus talpa mea grea,eu zic ca e ft bun :)

Imagine

Iar aici o ingrijeam un pic,s-a facut mizerie mare cu datul foliilor jos

Imagine

Geo_DMG

11 Noi 2012, 14:24

atat imi consuma si mie in trafic :D
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

arthas48
Subiect Autor

11 Noi 2012, 15:17

Si tu ai diesel :P,eu sunt ft fericit cu consumul asta,consider ca masina ideala asta ar fi,200cp cu motor sub 2.0l sau exact 2.0l si un consum de 10-12%.Revin cu poze maine cand sper ca voi rezolva tot ce mai am de facut.Numai bine

arthas48
Subiect Autor

13 Noi 2012, 02:00

Astazi dupa 10 ore lungi am obtinut RAR-ul,a trebuit sa ma duc pana la Pitesti sa iau un act care dovedea ca s-a schimbat blocul motor,aparent masina cand era in garantie a avut blocul motor schimbat la 38.000km din cauza unui senzor(nu stiu ce senzor),nu ar fi o problema,din contra sunt fericit ca am un bloc motor nou,baiatul care mi-a vandut-o habar nu avea de asta,el stia doar de un senzor si atat,masina fiind pe firma tatalui lui toate facturile au fost emise pe aceea firma iar el a avut alta masina de la firma aceea pe care a condus-o,habar nu avea de aceasta schimbare de bloc motor.Operatiunea fiind facuta de porsche Ro si costand 19.000 ron.
In fine,acum partea ciudata,aceasta masina a trecut pe la RAR de 2 ori din 2009 (anul in care a fost schimbat blocul)pana acum si nimeni de la RAR nu a observat acest lucru,eu nu inteleg cum e posibil,si acel baiat mi-a spus ca daca ar fi stiut l-ar fi oprit si pe el.Masina a avut in carte seria veche de cand a fost achizitionata si nimeni nu la deranjat,politie sau RAR si nici macar cand a luat ITP-ul,cum e posibil asa ceva ?

Nu ma gandesc ca fostul propietar mi-ar fi ascuns ceva sau ar fi mintit,a stat cu mine la RAR de la 8 dimineata pana la 4(timp in care am mers si pana la Pitesti)Nici macar tatal lui nu stia de asta,ma rog,nu a realizat ca a fost asa majora operatiunea,masina fiind in garantie totul a fosst facut pe garantie.

Acjm in sfarsit totul e rezolvat,maine imi iau numerele si ma opresc din injurat statul Roman,nu cred ca exista in lumea asta un sistem mai prost ca la noi,o procedura care in alte state(ex. Anglia) dureaza 10 min maxim,dezamagit si dezgustat complet.

Va salut si revin cu poze maine.

GabitZZu
Gypsy

15 Dec 2012, 23:37

Ne-ai cam uitat,asteptam pozele :D
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.