Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

arthas48
Subiect Autor

My FIRST Leon !

27 Oct 2012, 02:42

Salut tuturor,sunt nou pe forum,ma numesc Alex sunt din Bucuresti,am 22 ani dar de ceva timp locuiesc in Anglia.In 10 zile ma intorc acasa si am nevoie sa imi cumpar o masina iar principala optiune ( si singura :D ) este un Seat Leon.
Am gasit ceva si in proportie de 90% aceasta va fi optiunea finala.Este vorba de Leon FR 2.0 TSI (sau TFSI) inca nu am reusit sa imi dau seama care cum e.
Acesta este acum la vanzare si nu am poze,decat anuntul(nu stiu daca am voie sa pun link cu anuntul,daca da,am sa pun link sa vedeti)iar alte poze vor mai fi dupa ce il achizitionez :D.
Aparent are 60000 km (nu stiu daca reali,exista carte cu istoricul masini dar nu stiu cat de adevarata e)din Germania,an 2008 si am vazut ca are mai tot in afara de scaune incalzite si navi.Au fost parintii mei cu un mecanic si au verificat-o si pare totul in regula.

Acum as cam avea nevoie de ajutor de la voi pentru ca am o lista cu lucruri pe care vreau sa le fac.
-revizie
-distributie( daca e nevoie)
-frane (daca e nevoie)

Niste mici lucruri extra pe care vreau sa le fac ar fi:
-coborat garda la sol
-distantiere pentru un look mai agresiv

Asta e pentru inceput,vor urma si altele in timp dar aceste lucruri le vreau neaparat facute.Am citit ca gamer555 ar fi facut revizia+distributia cu 1400-1500 ron iar la altii am citit niste scoruri ft mari.

Astept raspunsuri si ideei daca se poate de la voi
Multumesc

P.S. Asta ar fi prima mea masina in tara si indiferent daca voi putea sau nu sa iau FR-ul tot leon va fi :)

GabitZZu
Gypsy

Re: My FIRST Leon !

27 Oct 2012, 10:22

Salut....de abia astept sa vad masinuta ta,nu te speria in legatura cu revizia ,mai mult de 1500 ron nu cred ca te duce, pe mine ma dus 1450 .Sa fie cu noroc alegerea !
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

arthas48
Subiect Autor

27 Oct 2012, 13:00

Multumes pt urari,si un mic update,acum in proportie de 99% va fi FR.
Uitati si linku de pe autovit
http://m.autovit.ro/anunt/C26441535

dani_stefan23

28 Oct 2012, 12:50

Daca masina e venita din Germina mi se par f putini km in 4 ani.. Acum vezi si tu, daca se prezinta in stare buna e ok.

BOGY26
Bogdan

28 Oct 2012, 12:54

Kilometri foarte putini, iar pretul foarte mic...ai mare grija si bafta!

arthas48
Subiect Autor

28 Oct 2012, 14:44

De asta sunt sigur,km au fost dati inapoi,acum cu cat nu stiu,cum as putea afla,masina se prezinta ft bine oricum dar as vrea ss aflu cati km are sa stiu ce piese trebuiesc schimbate.Pretul este unul ok avand in vedere ca ma va costs 1500e sa o inmatriculez,ar ajunge la 9000,pretul lor pe piata din Ro.Nu ma sperie km multi,traiesc in Anglia si aici masinile au lejer peste 100k mile si merg impecabil si la 200k,englezi mergand mult pe autostrazi,de fapt numai pe autostrazi,dar masinile chiar si asa sunt intr-o conditie perfecta cu service regulat.Eu am avut 2 Bmw aici si aman2 peste 100k,un e36 coupe 325 de 144000 mile si un e46 coupe tot 325 de 132000 si nu aveau nimic in neregula,mergeam u ele zilnic in redline si nu se intampla nimic,bn,aveau full service history.Ma gandesc ca asa ar proceda si germanii.
Acum,ce imi puteti recomanda sa mai verific la masina ca sa nu am surprize,lucruri cruciale si importante care ar costa enorm de reparat.Si cum as putea sa aflu km realii ai masinii.Si daca ar avea peste 120000,dar doar in Germania,sunt prea multi pentru un leon,cat de fiabil e acest motor?

Multumesc

GabitZZu
Gypsy

28 Oct 2012, 17:56

Stiu ca este o problema cu injectoarele,eu zic sa o bagi pe tester sa nu te incurci aiurea...si daca o cumperi sa ii schimbi distributia,filtrele si uleiul din prima...pretul este mic ,la aceeasi bani am achizitionat eu un 1.9 TDI din germania unde stau de ceva timp dar eram sigur ca nu era rulat in romania si cu taxa ma dus exact 9 mi. Acum banuiesca ca Un Fr ar costa mai mult,iti dai tu seama de bube la tester :D. Bafta cu alegerea !
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

arthas48
Subiect Autor

28 Oct 2012, 18:19

Sunt probleme cu injectoarele si la cel pe benzina?din ce am citit era vb doar d cel diesrl,eu iau cel pe benzina TSI

BOGY26
Bogdan

28 Oct 2012, 18:36

GabitZZu - incurci motoarele, probleme la injectoare sunt la FR-urile diesel, la benzina nu au fost asemenea probleme, sau cel putin eu nu am auzit si nici colegii care au asa ceva, inclusiv eu, nu ne-am lovit de aceasta problema...
Arthas, incurci si tu motorizarile, tu iei 2.0 TFSI, nu 2.0 TSI ala cel cu 211 cp si care s-au pus pe facelifturi...

arthas48
Subiect Autor

29 Oct 2012, 03:08

Am si spus la inceputul postului ca nu stiu inca care cum e,daca fr pre-facelift e TSI sau TFSI nu stiu,asteptam sa ma corectati voi,ideea e ca e cel de 200cp pre facelift.Ms Bogy de raspuns,vad ca tu ai acelasi motor,ai intampinat ceva probleme cu acest motor ? Poate gresesc dar nu este acelasi motor de pe cupra ?Avand altfel de turbo?Inca odata spun,e primul meu leon.Nu stiu multe despre acest FR,doar am auzit lucruri bune despre cel pe benzina si stiu ca imi place mult aspectul,nici macar nu am condus unul dar imi place enorm aspectul masinii.

Ciosmi

29 Oct 2012, 08:19

E TFSI

arthas48
Subiect Autor

29 Oct 2012, 18:40

Deci,ce ar mai trebuii sa verific la ea?

BOGY26
Bogdan

29 Oct 2012, 21:20

Cu motorul nu am avut probleme pana acum in cei 45200 km si imi doresc asta si de acum inainte, singurele "defecte": mananca ulei si cand desfaci capacul de la ulei miroase a benzina(vapori)...dar cel mai in masura sa iti spuna despre acest motor este Marian(LIFEPHORM) :drive

arthas48
Subiect Autor

30 Oct 2012, 00:23

Am sa ii dau un pm atunci sa vad ce imi poate spune,pana atunci.numar zilele pana ajung acasa sa conduc leul :)) (mai sunt 8 )

LIFEPHORM

30 Oct 2012, 03:26

Am preferat sa iti raspund aici. Sincer, la prima vedere, pretul este extrem de mic, kilometri extremi de putini (poate ca aici nu ar trebui sa iti faci probleme, e un factor destul de rar, dar posibil)...
In al doilea rand: La momentul vanzarii acestor masini noi, in anii 2007-2008 cand au aparut, preturile erau de aproximativ 28.000 EUR pentru FR si 31.000 pentru Cupra. Deci diferente de aproximativ 3.000 EUR intre modele, bineinteles cu dotari identice, nu discutam de echipament optional! In momentul de fata, un Cupra corect utilizat, intre 50.000 si 90.000 km sa zicem se vinde undeva la 15.000 - 16.000 EUR, ca pret de piata ma refer (si ca exemple la ce s-a vandut aici pe forum si inca este la vanzare)...
Daca pastram proportiile devalorizarii unui FR si a unei Cupra, pretul corect pentru un FR la nivelul anului 2012 ar fi acum de aproximativ 12.000 EUR! Totul logic pana acum, corect?
Ok, din pretul masinii tale dispar subit ~4500 EUR (adica aproximativ 30%!). Unde se duc oare si de ce?!? Presupunem de aici doua aspecte: 1. Omul are nevoie disperata de bani sau 2. Masina a avut/are defecte ascunse, avarii, etc... Deci de aici, toata alegerea ta se transforma intr-o loterie! Aspect universal valabil pentru oricine cumpara masini fara istoric de proprietar, sau istoric real al masinii, fie ea la pret corect (de piata) sau la super-ocazie (cazul tau). Diferenta dintre acei "oricine" si tu, este acum ca avand in vedere datele problemei, tu esti in dezavantaj!
Orice masina noua are nevoie de revizie, indiferent daca vanzatorul spune ca "a facut-o acum o luna". Distributia banuiesc ca nu a fost schimbata, anii sunt la limita, trebuie sa faci si asta, e chiar esential!
Frane cum ai spus si tu, daca e nevoie... Necesita neaparat control minutios la compartimentul motor pentru eventuale daune frontale reparate...
Probleme specifice nu sunt, poate usor temeri la compresorul de A/C, pompa de benzina de inalta presiune si bobine... Din pacate nu ai cum sa le verifici, daca pica, pica si pre-verificate...
Dezavantaje: Consum marede ulei si mare de benzina daca nu cunosti bine motorul si nu ii "prinzi" elasticitatea. TFSI ofera multe variante de consum, in functie de felul in care il folosesti! Probabil in primii doi an ar trebui sa te astepti la un 17-18%, mai ales ca e prima data cand mergi pe un TFSI si daca o sa il conduci in Bucuresti.
Daca mai ai alte intrebari, anunta-ne aici. Cred ca nu am omis nimic... Bafta si inspiratie!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc