Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

andrei.27kim
Subiect Autor

Zgomot in partea din spate

08 Oct 2008, 21:32

Am cordoba mea de un an si cateva luni iar de km jumatate de an a inceput sa faca un zgomot ciudat in spate. Este un sunet metalic care se aude din portbagaj de undeva. La orice denivelare mai pronuntzata imi zdrangane putin. Am fost si la service cu ea si miau spus k ii una din problemele din categoria "mai avem masini cu problema asta" :( ... de rezolvat mai nimica pt. ca nu au ce face la ea, sunetul ar proveni cica de la trenul de rulare mai exact de la prinderea telescoapelor. Mai sunt membri care se confrunta cu problema asta??? :?: Aveti cumva vreo rezolvare???
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

BALTAZAR2003
Moderator

08 Oct 2008, 22:11

Salut.
Nu exista probleme care sa nu poata fi rezolvate!, daca au afirmat asa ceva in service autorizat seat ar trebui sa trimeti o scrisoare cu o copie a constatarii la seat in spania.
Se aude si daca apesi masina ?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

andrei.27kim
Subiect Autor

09 Oct 2008, 11:43

cand apas masina nu se aude. Cei de la reprezentanta au spus k o solutie de durata nu au doar ceva improvizat sa bage niste spuna sa nu se mai auda, dar nu vreau sa o dau pe prostii de genu asta. In fine a mea nui singura la reprezentantza am mai vb cu cineva si a lui face la fel cei de acolo au trimis un email cu constatarile la importator dar pana acum nu lea raspuns nimeni ... mai astept :(

BALTAZAR2003
Moderator

09 Oct 2008, 11:56

Poate nu ar strica sa faci o programare la un alt service pentru constatare, eventual nu le spui ca ai mai fost si la celalalt service, doar sa vezi ce diagnostic pun si ei.
este greu de crezut ca la o masina care este la al 8-9-lea an de productie sa mai apara surprize... suna a incomptenta, parerea mea. Un mail catre producator, nu catre importator poti trimete si singur, doar este interesul tau sa rezolvi defectiunea.
Auzi sa bage spuma si alte prostii.... si ai platit pentru un astfel de raspuns?
Bafta.
Imagine

andrei.27kim
Subiect Autor

09 Oct 2008, 17:33

normal ca nu am platit atat mai trebuia. :evil: am sa vad cum o rezolv pt. ca zgomotul este destul de deranjant

BALTAZAR2003
Moderator

09 Oct 2008, 19:37

Bafta acolo, sper sa gasesti un service cu mecanici mai competenti.
Imagine

STORM

Re: Zgomot in partea din spate

24 Feb 2009, 12:36

am venit de la mare cu un zgomot asemanator in partea din spate ... am fost la service ( PBA ) si mi-a zis ca e un colier de la toba de mijloc... l-au schimbat si cand am iesit de acolo tot facea. M-am dus inapoi si am plecat la o plimbare cu seful de service care a dat verdictul corect la problema, RULMENTUL SPATE DREAPTA. L-au schimbat si gata problema :D

cristiL

25 Feb 2009, 15:30

stormbreaker scrie:
am venit de la mare cu un zgomot asemanator in partea din spate ... am fost la service ( PBA ) si mi-a zis ca e un colier de la toba de mijloc... l-au schimbat si cand am iesit de acolo tot facea. M-am dus inapoi si am plecat la o plimbare cu seful de service care a dat verdictul corect la problema, RULMENTUL SPATE DREAPTA. L-au schimbat si gata problema :D

Stormbraker, la cati kilometri ti-a facut masina problema asta? A mea are o mizerie de sunet de noua, mai exact ai senzatia ca "flambeaza" rotile. M-am gandit ca e un brat la directie, o atentie. Am fost la un service de mari amatori, nu spun care, persoane importante si incompetente, care m-au tratat si de sus si au dat-o-n balarii. Am tot amanat problema, dar am sa ma programez si eu la PBA2 pentru teste, am inteles ca sint meseriasi.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

STORM

26 Feb 2009, 08:24

cred ca asta vara aveam 15.000 km ... pe nicaieri nu sunt meseriasi ;) numai carpaci ... nu schimba piesa uzata sau stricata, o carpeste si ti-o da de noua, am simtit pe pielea mea la PBA si la PBV2 ( fara suparare bamse dar stii povestea cu domnu costache )

Bamse
Moderator

26 Feb 2009, 08:48

domn costache cred ca eu sunt.
era vb de altcineva!si piesa sigur nu ti-o carpeste nimeni.bag mana in foc!cel putin la noi
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

STORM

26 Feb 2009, 09:04

nu boss, cum sa fie vb de tine ce draq... stii tu care, de carpit iti arat eu cand ne vedem, acum nu stiu sigur ca e de la PBA sau PBV2, dar una din ele e sigur, cert e ca la telefon cand am vb cu "costache" ala a zis sa ii trimit pozele prin mail si ne auzim, i le-am trimis si din ziua aia nu am mai dat de el, o sa postez poza sa vedeti despre ce e vb

andrei.27kim
Subiect Autor

26 Feb 2009, 10:54

intre timp am mai fost de 2 ori la service la seat :x ... problema ar fi de la telescoape din cauza vibratiilor cauzate de drumuri telescoapele incep sa se desprinda ff putin din suruburi. odata pe la 2000km incep iar sa se auda ... in total de 3 ori am fost pt problema asta si de fiecare data miau spus ca e o solutie de compromis ca nu au ce sai faca, ca telescoapele oricum se desprind usor usor si blablabla. Impreuna cu un mecanic dea meu am gasit o rezolvare la problema asta ... dat jos telescoape si intre piulita si partea metalica am adaugat o shaiba grover (din aia cu mici santuri) ca sa tina mereu surubul blocat ... acu nu mai aud sper sa fi rezolvat cu asta

BALTAZAR2003
Moderator

26 Feb 2009, 22:19

Eu stiu ca la suruburile supuse vibratiilor, daca nu este suficienta piulita cu autoblocare se aplica o solutie care formeaza o pelicula de cauciuc pe surub, impiedicand desfacerea imbinarii. Este cea mai sigura solutie, aplicata si la tehnica militara iar solutia se gaseste in magazinele ce comercializeaza LOCKTITE.
Imagine

luci&dana
VIP

04 Noi 2009, 19:32

acelasi zgomot il am si eu...un pacanit la puntea spate care se aude mai exact din portbagaj de undeva de sus...cum ridici portbagajul exact in stanga la oala...mie mi-au spus ca e sigur flansa de la amortizor
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

cristiL

05 Noi 2009, 10:12

eu am un zgomot din cauza banchetei spate. am rabatat-o de 2 ori, iar acum scartaie, dar doar cand sta in spate cineva pe locul spate dreapta (de director).

in schimb am un zgomot fata dreapta de cand am luat masina. o mana de meseriasi nu au fost in stare sa gaseasca ce are masina. in primul rand au avut problema cu urechea, nu prea au fost in stare sa auda pacanitul (sau nu au vrut). acum pacane si mai tare. in decembrie ii fac revizia si ma duc din nou cu aceasta problema. daca iar marii meseriasi nu sint in stare sa rezolve problema (pentru ca mai am inca un an de garantie), am sa revin pe forum cu NUMELE SERVICE-ului si cu intreaga poveste.

si bineinteles ca am sa ma duc ITP, asa cum mi-a mai spus si Baltazar, sa fac o verificare pe bune. iar daca ei descopera problema, ghici ce am sa fac? ma reintorc la service si daca nu o repara pe fac reclamatie la OPC si ii dau putin si in judecata, ca sa vada ca nu-i ca-n filmele cu ninja.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey