Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DanyToledo99
Subiect Autor

inlocuire radiator AC !!

25 Oct 2012, 21:28

Salut.am problema cu radiatorul de la AC,este spart si acum mi-am cumparat unul sh si pe langa radiator mi-am cumparat si alt compresor.in total 70 euro.

problema este ca as vrea sa il inlocuiesc singur,acasa in garaj.

Este greu sau mai bine merg la service ? Sunt anumiti pasi pe care trebuie sa ii urmez ?

Multumesc anticipat pt sfaturi :) :)
Toledo99 DAX viewtopic.php?f=40&t=12812&start=0&st=0&sk=t&sd=a

Seat Leon 1.9 TDI 105 cp BXE Aero-kit viewtopic.php?f=5&t=19915

pasiunea nu are limite.

nmihai67
Michel-Angelo

Re: inlocuire radiator AC !!

12 Noi 2012, 14:17

Asta este o munca pentru atelier din pacate. Prea multe trebuie sa fie demontate.
carenaj roti, bara fata, toate prinderile tragerului pe fata, demontare masca plastic radiator, scoase toate cuplele electrice, demontare si pierdere apa radiator apa, demontare radiator A/C, bineinteles furtunele si conductele A/c ar putea sa-ti faca probleme...bafta
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

12 Noi 2012, 14:24

Mihai, daca omul are "sange in instalatie" si are curajul sa se apuce de treaba asta si are si sculele necesare, de ce sa n-o faca? Pentru mine ar insemna nici macar o zi-lumina aceasta operatie. Numai cand imi aduc aminte de Arosa... :(
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ovydyu4all

12 Noi 2012, 21:29

Vara asta am schimbat si eu radiatorul de clima, a cedat in ziua in care am bagat freon..
Mihai, nu trebuie sa dai radiatorul de apa jos..ala ramane suspendat in furtune, ii pui ceva sub el sa stea sprijinit si-ti faci treaba.. la mine a durat o ora jumatate toata treaba si intr-adevar au fost multe de demontat si montat, si bineinteles ca nu a mai iesit la fel cum era(faurrile dereglate, bara putin stramba).
Iti recomand sa faci operatiunea asta cand ai posibilitatea sa vina si cineva cu o instalatie de freon pentru a putea verifica etanseitatea legaturilor dintre conducte si radiator.
Si inca ceva..nu cred ca ai facut bine ca ai luat radiator SH, nu se stie ce lovituri ascunse are..si te poti trezi ca face poc..presiunea in instalatie e de 14-16 bari.

Mult succes.

DanyToledo99
Subiect Autor

15 Noi 2012, 18:25

Timp si rabare am sa dezmembrez toata masina si sa o fac inapoi,am si ce imi trebuie dar cum a spus "ovydyu4all " nu pot verifica acasa etanseitatea legaturilor dintre conducte si restul ,nu are nici cine sa ma ajute cu o instalatie de freon si decat sa demontez si iar sa montez si sa nu fie etans totul si iar sa pierd timp mai bine astept pana la vara.Acum nu mai am nevoie de AC.

Radiatorul arata bine,o sa pun o poza cu el.Am cautat nou dar este foarte scump si multe persoane mi-au recomandat sa caut unul SH.
Am avut noroc ca am gasit unul aici.

Cel de pe masina este spart in 4-5 locuri.

Va multumesc frumos si va salut :hi
Toledo99 DAX viewtopic.php?f=40&t=12812&start=0&st=0&sk=t&sd=a

Seat Leon 1.9 TDI 105 cp BXE Aero-kit viewtopic.php?f=5&t=19915

pasiunea nu are limite.