Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Roberto21
Subiect Autor

problema geam sofer si antena radio

25 Oct 2012, 10:02

salutare ,prima problema este cea a geamului de la sofer care scartaie ca si cum il zgarie cand il cobor si il urc ,ce as putea sa ii fac ca e deranjant?

a doua problema e ca nu am semnal bun pe radio si nu imi prinde nici-un post ,antena e bagata in casetofon ,am facut un test si am pus mana pe antena ,semnalul este foarte bun cand pun mana pe ea ,dupa ce iau mana se aude cu bazaituri ,oare ce sa fie de face asa ,pe unde vine firul de la antena de duce in plafon ?

Undertacher

Re: problema geam sofer si antena radio

25 Oct 2012, 12:23

Aceeasi problema am avut-o si eu cu semnalul radio(exact cum descrii si tu),dupa multiple demontari ale antenei am hotarat sa o inlocuiesc,cel mai probabil sau ars ceva piese electronice din amplificatorul din antena.Eu am inlocuit-o cu una ordinara dar identica de pe piata ,insa nu sunt multumit asa ca iti recomand una second sau noua dar originala.Cat despre cablu nu cred ca are ce sa pateasca pe traseu,poate doar la legatura de la antena pe plafon.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

RyanTF

25 Oct 2012, 12:59

salut aceasi problema o am si eu la geamul de pe stanga ...
am iintzeles de la cnv ca cica trebe uns cu vasilina acolo unde se plimba acel fir ca alfel in tim ajungi sa se si rupa

acm nush cat de adevarat este

e doar o parere eu o sal desfac si o smai iau un sprei cu vasilina siliconica si o sa dau sa vad daca mere daca nu o sa dau direct cu vasilina pe acolo ......

poate mai au si alti mai initiati ca mn si alte pareri si eu astept :D :hi
Seat Leon 1.4 16v (75cp)

Roberto21
Subiect Autor

25 Oct 2012, 13:44

am desfacut ieri panoul la usa ,am dat cu ulei s-a mai dus din sunet ,parca merge mai bine acum macaraua

RyanTF

25 Oct 2012, 15:18

nu cu ulei ca ala se duce gaba vaselina sa vezi ca se duce de tot ca ala curge si se duce repede :drive
Seat Leon 1.4 16v (75cp)