Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bankarul
Subiect Autor

Fibra de sticla la bara de ibiza.

24 Oct 2012, 16:57

Salut. Am modificat o bara de ibiza dar am intampinat o problema..cel putin asa mi-a spus cineva. Am atasat poza la stadiul la care am ajuns. Urmeaza sa torn fibra peste spuma dar dupa..pentru finisaj nu stiu ce as putea face. Cineva mi-a zis ca daca dau direct cu kit de fibra o sa crape imediat. Ce sugestie imi dati voi? Multumesc anticipat, o seara buna in continuare!
PS: Am pus si o poza cum era bara cand am luat-o sa nu ma invinovatiti ca de ce m-am apucat sa o stric.
Imagine

Imagine

Imagine
SEAT IBIZA 1.4 `04 75 CP 16v
Nu apasa pe acceleratie mai mult decat ingerul tau poate sa zboare !

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Fibra de sticla la bara de ibiza.

24 Oct 2012, 18:47

Pacat de bara, o sa semene cu un logan,ori honda, dar este problema ta. :hi
Din cate m-am jucat eu cu fibra de sticla si rasina vad urmatoarea rezolvare:
Acoperi totul cu fibra, adica straturi succesive de tesatura morfolite cu rasina.
Nu stiu ce experienta ai dar va trebui sa fii extrem de atent cu cele doua componente, reactia lor in proportii gresite degaja caldura multa si poate aprinde amestecul.
De obicei se pastreaza in incaperi separate.
Faci cantitati mici, cat sa dai un strat si astepti macar o ora doua intre straturi.
Sa lucrezi cu echipement adecvat de protectie.
Sa ai la indemana diluant pentru a curata pensula si vasul in care amesteci rasina dupa ce ai terminat de intins.
Daca dai pe toata bara inclusiv pe bucatile de spuma cu fibra nu va crapa, doar ca fa fi grea bara la final.
Banuiesc ca stii cum se aplica, dai un strat de rasina, aplici tesatura, astepti, dai inca un strat, aplici tesatura si te opresti cand atingi grosimea dorita.
Poti arma si cu bucati de sarma acolo unde crezi ca ai nevoie de rezistenta sporita ori in dreptul gaurilor.
Cel mai bine ar fi sa subtiezi grosimea stratului de fibra pe masura ce te indepartezi de centrul barii.
Bara va trebui sa o cureti in totalitate de vopsea si primer, cel mai bine sa folosesti un disc de hartie abraziva cu granulatie mare, in acest fel vei practica canale in care se va prinde mai bine rasina.
Degreseaza bine cu diluant pana sa dai cu rasina toate piesele.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

bankarul
Subiect Autor

25 Oct 2012, 09:00

Dupa ce curat bara, peste fibra cu ce dau, kit? Ca nu va iesi doar din fibra exact asa cum trebuie... Si tu zici sa dau si peste toata bara cu rasina? Multumesc.

catalinutzu

25 Oct 2012, 09:06

Ce rost are sa dai cu kit?acoperi tot cu fibra,dar ai de munca la finisaje pe urma de o sa te plictisesti
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

BALTAZAR2003
Moderator

25 Oct 2012, 11:45

Eu inteleg cand spui fibra mixul de rasina epoxi armata cu tesatura din fibra de sticla, ori carbon, ce te tine buzunarul.
Dupa ce acoperi bara cu acest mix, slefuiesti bine, si pentru eventualele retusuri poti folosi fara probleme kitul cu intaritor ce are fibra de sticla in compozitie.
Am sugerat sa imbraci toata bara cu fibra pentru a avea rezistenta mecanica, rasina nu adera prea bine pe bara care este din plastic moale, in cazul in care este originala. :hi
Dupa ce slefuiesti totul bine poti sa dai un strat de kit cu pistolul, matuiesti cu hartie abraziva de apa si apoi vopsesti.
Cred ca cel mai simplu ar fi sa apelezi la serviciile cuiva care lucreaza frecvent in fibra, pare simplu dar sa stii ca necesita multa munca, atentie si indemanare.
In plus sigur vei iesi mult mai scump din cauza risipei de material ce o vei face.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

bankarul
Subiect Autor

25 Oct 2012, 13:04

catalinutzu scrie:
Ce rost are sa dai cu kit?acoperi tot cu fibra,dar ai de munca la finisaje pe urma de o sa te plictisesti

Pai ziceam sa dau cu kit pt ca numai din fibra nu imi iese drept.

catalinutzu

25 Oct 2012, 14:57

pai da dar kitul il dai la final,dupa ce termini cu fibra
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))