Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Roger
Moderator

Re: korby's Leon FR 2001 - Pantera

26 Oct 2012, 12:14

Passat -ul e una, leon-ul e alta.

dany19940
Moderator

26 Oct 2012, 12:35

Boss, si oglinda mea de dreapta era mica. Bine, n-a fost pusa din fabrica, le-am pus ca upgrade, le-am luat din Ungaria. Dar banuiesc ca au fost puse asa pe vreun model din moment ce asa le-am luat, nu?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

TIBI

26 Oct 2012, 13:23

bertzi43 scrie:
cati din voi ati dat un search pe google sa vedeti cate masini sunt echipate cu GPL.....Cayenne,ML-uri,etc.

Iti dau eu raspunsul...multi dintre romani sunt grandomani/snobi! :glasses Cati nu au M5,x6 sau alte ''ghiulele'' pe roti fabricate recent si stau in garsoniere?! In casa nu-i vede nici dracu,pe cand in asemenea masini esti catalogat altfel.
Hai frate...e ciudat sa pui ulterior asa ceva pe asemenea masini.Cred ca alimenteaza noaptea :lol: .
Mai urmeaza sa vad un touareg V10 tdi cu gpl :lol: :tongue

Un motor aspirat mai merge,insa unul turbo...am rezervele mele
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Roger
Moderator

26 Oct 2012, 13:46

dany19940 scrie:
Boss, si oglinda mea de dreapta era mica. Bine, n-a fost pusa din fabrica, le-am pus ca upgrade, le-am luat din Ungaria. Dar banuiesc ca au fost puse asa pe vreun model din moment e asa le-am luat, nu?

si echiparile de toledo difera de leon.

CristianACS

26 Oct 2012, 13:52

Roger scrie:
CristianACS: daca oglinzile nu sunt egale atunci nu au functia de pliere electrica.

Roger scrie:

Da Roger de acord cu tine dar fac parte din acelas VAG, nu? Audi, VW, Seat, Skoda.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

bertzi43
B-82-AJS

26 Oct 2012, 14:05

chiar daca fac parte din acelasi grup nu sunt identice.eu am luat oglinzi de golf 4 si nu au aceleasi prinderi trebuind sa le bricolez
@tibi sunt tari mult mai dezvoltate unde se foloseste GPL pe majoritatea masinilor,ex:italia din cate stiu eu :tongue

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Roger
Moderator

26 Oct 2012, 16:07

CristianACS scrie:
Roger scrie:
CristianACS: daca oglinzile nu sunt egale atunci nu au functia de pliere electrica.

Roger scrie:

Da Roger de acord cu tine dar fac parte din acelas VAG, nu? Audi, VW, Seat, Skoda.

Perfect adevarat, sunt din acelasi grup, mii de piese sunt identice, dar in cazul de fata, chiar daca oglinzile de leon au aceeasui forma nu inseamna ca au si aceleasi functii. Difera foarte multe intre ani, promotii, echipari, etc.
Ca sa rezum ceea ce am vrut sa spun: pe leon 1M eu nu am vazut oglinzi asimetrice care sa fie SI rabatabile electric. Daca Nicola a vazut (si nu pe Toledo 1M) sunt curios ce echipare era, ce an...etc.
Pe alte modele altele, chiar daca sunt din acelasi grup, nu stiu si nu ma preocupa.

dany19940
Moderator

26 Oct 2012, 19:25

Roger scrie:
dany19940 scrie:
Boss, si oglinda mea de dreapta era mica. Bine, n-a fost pusa din fabrica, le-am pus ca upgrade, le-am luat din Ungaria. Dar banuiesc ca au fost puse asa pe vreun model din moment e asa le-am luat, nu?

si echiparile de toledo difera de leon.

Boss, nu stiu de pe ce masina s-au luat - Leon sau Toledo, asa ca nu pot sa zic nimic in privinta diferentelor intre echiparile lor. Stiu ca luasem una si de la Nicola, tot mica, care a avut ceva probleme si a trebuit s-o modific si am vandut-o apoi. Iarasi nu stiu de pe ce era cu precizie, dar parca Leon era.

Bertzi, intre oglinzile din epoca aia la tot clanul erau diferente doar la soclu/prindere de usa. Dovada ca poti lua partea mobila de la o oglinda echivalenta din grup si o poti monta la baza ta (daca ti-a ramas intreaga in urma evenimentului din cauza caruia ai nevoie de alta oglinda). Deci poti mixa oglinzi de Bora, Golf, Passat, Leon si probabil si altele ca n-am stat sa caut si de altele. La cele manuale poti pune partea cu motorase si le transformi in electrice fara rabatare electrica...etc. Probabil ca totul a fost gandit ca sa iasa un pret de fabricatie cat mai scazut, cu piese care merg la cat mai multe modele. De aici si varietatea de combinatii iesite.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Nicola Cristian

27 Oct 2012, 09:18

Oglinda mica cu rabatare era de pe un Leon din 2001 din Spania (nu stiu ce echipare), a ajuns ulterior la Dany.
MariusR are Leon din 2001 cu oglinda dreapta mica cu pliere, poate confirma (nu stiu ce echipare) si am mai vazut si pe altele dar nu am fost neaparat interesat sa stiu anul fabricatiei.
SEAT LEON / TOLEDO 1M CONSTANTA
1,9 TDI ARL, 1,9 TDI ASV, AGR, AHF, 1,8t APP, 1,8 AGN, 1,6 16v AZD 1,6 AKL, 2,3 v5 AQN, AGZ.
nicola_marius@yahoo.com
0724635870

korby
Subiect Autor

28 Noi 2012, 21:23

Bun, trecut-a ceva vreme de când n-am mai scris aci. Seara bună.

În urma unui eveniment foarte neplăcut m-am ales cu lista de cumpărături din ataşament.

Imagine

A fost primul eveniment în mai bine de doi ani de când am permisul, până acum n-am fost oprit nici măcar pt. verificat actele, aşa că... nici nu ştiu la ce să mă aştept. Aveţi idee la ce scor se ridică aceste piese? Oare la ce bani o să fie manopera? Etc.
Nu vreau cele mai ieftine piese, prefer să caut ceva bestbuy şi bănuiesc că o mare parte le pot căuta pe la dezmembrări (în special tăblăria). Pe lângă ce e scris în listă vreau să schimb ambele discuri de frână şi etrierii.

Help, please.

CristianACS

28 Noi 2012, 22:12

Ce s-a intamplat? de ai nevoie si de cap lonjeron, instalatie el. sau nu vad eu bine?
Ar trebui sa cauti aici viewforum.php?f=159
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

korby
Subiect Autor

29 Noi 2012, 00:16

Un motociclist s-a hotărât să intre în mine. Sau eu m-am hotărât să-i sar în faţă. Depinde din ce punct de vedere e privită situaţia, fiecare îşi susţine punctul de vedere. Am văzut secţiunea forumului dedicată dezmembrărilor, deocamdată încerc să-mi fac o idee la ce bani ajunge toată treaba asta.
Posibil să scrie ceva şi de lonjeroane. Am pus direct o scanare pt. că nu-i prea înţeleg scrisul şi oricum habar n-am ce înseamnă mai bine de jumate din piesele alea. Ceva păreri? :?

Mulţămesc.

Vw_g60

29 Noi 2012, 16:11

La ce vad ca apare pe lista aia de cumparaturi imi pare rau sa te anunt dar esti cam dauna totala. Daca ai ajuns la indreptat de lonjeroane putine sanse sa mai scoti masina dreapta din ea sau in orice caz costul va fi unul premium...estimez ca distractia sa refaci masina va fi cam jumatate din cat ai dat pe ea poate chiar putin mai mult (vorbesc de refacut calumea nu spoiala de ochii soacrei cu piese de 2 lei si carpeala ).

dany19940
Moderator

29 Noi 2012, 18:18

Korby, nu dispera. La fel a fost si la Arosa mea si chiar am indreptat lonjeronul dreapta. Nu e greu de indreptat daca ai restul de piese. Un tinichigiu bun chiar face toti banii! A taiat partea superioara a lonjeronului, apoi s-a apucat de indrepata portiunea in forma de U ramasa. In acelasi timp eu am luat acea portiune taiata si am indreptat-o separat de el. La urma, am suprapus ce am facut eu peste lucrarea lui. Si s-au potrivit perfetct, culmea. Am pus tragerul si a venit perfect la gauri Restul cam sunt anexe. Asa ca, totul depinde lace pret gasesti piesele respective. Desi imi e greu sa cred ca ai discul de frana, placutele si mai ai ceva in lista avariate de la accident. Portaripa se indrepta usor daca tabla nu e rupta... Stringente sunt aripa, bara, tragerul, telescopul, intaritura barii, carenajul, suportl bateriei, carcasa filtrului de aer si proiectorul.. SI MESERIASUL!

puputavi

29 Noi 2012, 20:37

Din pacate subscriu si eu, avand in vedere ca nu esti in domeniu si nu te pricepi poate ar fi bine sa o trimiti la dezmembrari si sa cumperi alta.
Este mult de lucru sa o repari, si sa cauti piese si te va costa o avere. Pune si tu niste poze, poate se pricep baietii sa-ti estimeze epava, sa stii cat sa ceri pe ea.

Si da discul de frana stangae rupt, la fel si janta fata stanga, impactul a fost atat de violent ca s-au indoit amandoua lonjeroanele, si s-a indoit si aripa dreapta , chiar daca impactul a fost in stanga fata.

Mane cum ziceam, daca vrei musai si tii la ea, cauta una lovita in spate si poate iesi mai ieftin.