Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

korby
Subiect Autor

korby's Leon FR 2001 - Pantera

22 Oct 2012, 20:54

V-am salutat stimaţi colegi.
De câteva zile sunt (foarte) fericitul posesor al unui Seat Leon FR din 2001, motor AUQ, 180 de măgari, climatronic, scaune din piele cu reglaj electric + memorie + încălzire, magazie pt. 6 CD-uri, ABS + TCS, oglinizi electrice + pliabile, geamuri electrice, computer de bord, cotieră, ştergător lunetă, proiectoare ceaţă, instalaţie spălare faruri, jante aliaj (cam zgâriate, în anunţ arătau OK, probabil le-au belit la f'un test-drive)... etc. Şi pt. că am văzut că se poartă, din partea nevestei a primit denumirea de "Pantera". :lol:

Deocamdată ataşez nişte poze de la dealer pt. că eu încă nu am reuşit să-i fac, dar am înţeles că fostul proprietar a fost la întâlnirile Seatistice mai demult, deci presupun că maşina a fost prezentată pe forum.

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine

Printre planurile actuale se numără cauciucuri şi jante pt. iarna ce urmează, trecerea pe gaz şi, evident, înmatricularea pe numele meu. Mai apoi inteţionez să fac ceva cu volanul, probabil o îmbrăcare în piele, să găsesc altă nucă pt. schimbător şi poate un chip, dar nu pt. mai mulţi măgari, pt. că-s destui, ceva pt. consum/torque.

Da, ştiu... FR pe gaz. Am condus câteva mii de kilometri motoru' ăsta în varianta 150 CP pe un Passat din 2003 şi am fost foarte mulţumit. Şi pt. că iniţial vroiam un tractor, dar e cam greu de găsit în banii ăştia, am preferat să iau această decizie.

Deocamdată atât. Toate cele bune!
Ultima oară modificat 22 Oct 2012, 21:02 de către korby, modificat 1 dată în total.

Vw_g60

Re: korby's Leon FR 2001 - Pantera

22 Oct 2012, 20:58

AUQ + GPL = BLASFEMIE! :evil:

gamer555
ClubSEAT Admin

22 Oct 2012, 21:30

bine ai venit in ClubSeat ! masina e una potenta, un sleeper puternic in hainute de mielusel. vad ca fostul proprietar i-a schimbat jantele, nu sunt urate dar nici nu sunt preferatele mele. cu volanul trebuie sa faci ceva : recomandarea e sa-l schimbi cu totul (vezi pe aria 1M mai multi baieti care si-au cumparat altele). alte optiuni ar fi sa-l reimbraci in piele sau cea mai ieftina - sa-l vopsesti cu vopsea de piele (pierzi aderenta in schimb, dar mai dregi din lookul asta nasol).

despre trecerea pe gaz, tu stii ce si cum, dar nu am mai auzit de 1.8t pe gaz pana acum :)

* ai user la fel si pe CGforum ?

Roger
Moderator

22 Oct 2012, 21:32

Salut si bine ai venit in Club Seat :cheers
FR nu, Sport da. Denumirea de FR a aparut in Spania prin 2004 si mai tarziu in celelelte tari, bineinteles cu ceva modificari la exterior.
Al tau e stock cu ceva plasa custom la bara fata.
Jantele nu sunt cele originale, dar na, sunt ok si astea.
Daca te decizi sa schimbi bara spate cu una de CR sau FR, sa nu arunci bucatica aia de plastic, arcada de deasupra tipsurilor. Stiu eu pe cineva care si-ar dori-o :tongue
Volanul are deja piele pe el, deci nu mai pune si tu un strat.
Ia altul, eventual de pe unul fabricat tarziu.
Daca tot ti-ai luat motorul asta, de ce sa-i pui gaz?
Hai, la 1.6 16v mai merge, dar la tine :shock: :shock: :shock:

korby
Subiect Autor

22 Oct 2012, 21:36

Vw_g60 scrie:
AUQ + GPL = BLASFEMIE! :evil:

Bine.
gamer555 scrie:
bine ai venit in ClubSeat ! masina e una potenta, un sleeper puternic in hainute de mielusel. vad ca fostul proprietar i-a schimbat jantele, nu sunt urate dar nici nu sunt preferatele mele. cu volanul trebuie sa faci ceva : recomandarea e sa-l schimbi cu totul (vezi pe aria 1M mai multi baieti care si-au cumparat altele). alte optiuni ar fi sa-l reimbraci in piele sau cea mai ieftina - sa-l vopsesti cu vopsea de piele (pierzi aderenta in schimb, dar mai dregi din lookul asta nasol).

despre trecerea pe gaz, tu stii ce si cum, dar nu am mai auzit de 1.8t pe gaz pana acum :)

* ai user la fel si pe CGforum ?

Mulţumesc. Jantele sunt foarte zgâriate acum, iar ca model nu pot să zic că mă încântă. Pt. ca vine iarna nu o investesc acum pentru problema asta, însă e o posibilitate să le schimb în viitorul mai mult sau mai puţin apropiat. Cu volanul iau în considerare două opţiuni: îmbrăcarea în piele sau un alt volan, preferabil un pic mai mic. Vopsirea nu o iau în considerare pt. că chiar şi aşa am aderenţa destul de slabă. Ăsta-i motivul pt. care vreau să înlocuiesc şi nuca schimbătorului, dar şi pt. că nu mă încântă actualul.

* io-s, fost korby pe CG, actualmente Adrian K.
Roger scrie:
Salut si bine ai venit in Club Seat :cheers
FR nu, Sport da. Denumirea de FR a aparut in Spania prin 2004 si mai tarziu in celelelte tari, bineinteles cu ceva modificari la exterior.
Al tau e stock cu ceva plasa custom la bara fata.
Jantele nu sunt cele originale, dar na, sunt ok si astea.
Daca te decizi sa schimbi bara spate cu una de CR sau FR, sa nu arunci bucatica aia de plastic, arcada de deasupra tipsurilor. Stiu eu pe cineva care si-ar dori-o :tongue
Volanul are deja piele pe el, deci nu mai pune si tu un strat.
Ia altul, eventual de pe unul fabricat tarziu.
Daca tot ti-ai luat motorul asta, de ce sa-i pui gaz?
Hai, la 1.6 16v mai merge, dar la tine :shock: :shock: :shock:

Mulţumesc. :yah
FR, ne-FR, nu-i important pt. mine. M-a interesat motorul şi un interior păstrat bine.
Deocamdată nu intenţionez să schimb cam nimic, poate doar să scot buza de la bara faţă. Şi-aşa se găsesc greu locuri prin Cluj, buza asta încurcă şi mai mult cu urcarea pe o eventuală bordură.
Dacă nu îmbrac volanul, atunci măcar să-i iau o învelitoare din târg. :tongue

Oricum pot să caut dezmembrări pe-aci prin judeţ, poate dau de chestii interesante.
Ultima oară modificat 22 Oct 2012, 21:44 de către korby, modificat 1 dată în total.

zeusik
Nashul

22 Oct 2012, 21:37

Binee ai venit in club. Aceeasi parere o am si eu cu privire la gaz....NU @@ :hi
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

CristianACS

22 Oct 2012, 21:41

Bun venit si din partea mea. Modificari reusite iti doresc, gaz pe "moka" si sa ai parte de cat mai multi km. Frumoasa masinuta, interior piele... la volan trebuie sa-i faci ceva si scapa de plasa de "sarma" de jos sau vopseste-o. Gusturile nu se discuta dar ..no`. Oglinda dr. a fost schimbata? Stiam ca nu s-a pus din 2001 oglinda mare, cine stie? :cheers
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

gamer555
ClubSEAT Admin

22 Oct 2012, 21:46

si fostul meu toledo din 2001 avea oglinda mare pe dreapta, deci nu cred ca e nimic in neregula acolo.

korby
Subiect Autor

22 Oct 2012, 21:47

zeusik scrie:
Binee ai venit in club. Aceeasi parere o am si eu cu privire la gaz....NU @@ :hi

Mulţumesc.
CristianACS scrie:
Bun venit si din partea mea. Modificari reusite iti doresc, gaz pe "moka" si sa ai parte de cat mai multi km. Frumoasa masinuta, interior piele... la volan trebuie sa-i faci ceva si scapa de plasa de "sarma" de jos sau vopseste-o. Gusturile nu se discuta dar ..no`. Oglinda dr. a fost schimbata? Stiam ca nu s-a pus din 2001 oglinda mare, cine stie? :cheers

Mulţumesc. De oglindă chiar nu am idee.
Zilele astea tre' să vin prin Alba Iulia să o înmatriculez, urlă dacă mă vezi. Deocamdată port CJ 83 TRO. :mrgreen:

PS: şi tre' să-i fac ceva ştergătorului din spate, cam huruie cauciucu'. Mă gândesc că-i uzat.

Roger
Moderator

22 Oct 2012, 22:12

CristianACS: daca oglinzile nu sunt egale atunci nu au functia de pliere electrica. Asa a fost la vremea aia :hi
Colegul korby le are pliabile, deci simetrice.

raulraymond

22 Oct 2012, 22:25

bun nvenit in CS :hi . Frumos exemplar, "sa aveti grija unul de celalalt" :drive
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"

bobby_iacob2005

22 Oct 2012, 22:34

asta cu gazul pe 1.8T ne gandeam si noi(eu si Hunter).practic e visul nostru:))))
Daca nu stii exact despre ce e este vorba suntem vreo 5 useri 1.4 1.6 16V pe GPL :drive .cei mai sleeperi :yh

grasuraul

22 Oct 2012, 22:37

Bun venit si din partea mea
My Toledo 1.9 TDI

andrei.toledo

23 Oct 2012, 07:11

Bun venit!
Frumoasa masina.Poti spune un pret de achizitie ?
Legat de gaz si soft pot sa iti spun ca nu prea merg impreuna.M-am interesat la diverse firme si acestea nu lucreaza la masinile ce au montat GPL-ul.Asadar alegi intre GPL si o putere mai mare la motor.Eu am ales resoftarea pe care sper sa o fac cat de curand :)
Numai bine !
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD

Dumitrescu Paul

23 Oct 2012, 07:35

Salut si bine ai venit in CS
SA o stapanesti sanatos.
Seat leon 1M 1.8 20 VT / 180 CP / 225000 km