Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Trainelu

Re: am si eu nevoie de un ajutor

29 Iun 2009, 08:09

Daca ai varianta Referance s-ar putea sa nu ai pilot automat.
Daca ai, pe maneta din stanga (aia de semnalizare stanga - dreapta) in partea superioara a ei ai un fel de comutator on - off care trebuie pus pe on.
Dupa aceea in capul aceleiasi manete ai un buton sus-jos, daca apesi pe el jos seteaza viteza pe care vrei s-o mentii. Dupa aceea din aceste doua butoane poti sa reglezi viteza (in sus creste, in jos scade).
Cruise controlul functioneaza numai de la 30 km/h in sus (parca), butonul de pe bord s-ar putea sa nu se aprinda.
In momentul in care ai atins frana sau ambreiajul se dezactiveaza automat.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

ionix2727

29 Iun 2009, 10:46

Da am acel comutator on-cancel-off si maneta pentru stabilirea vitezei dar nu am reusit nici odata sa il fac sa mearga...
Seat Altea Referance 1.9 TDI

Cosmin
Admin

30 Iun 2009, 08:33

N-ai reusit nici dupa indicatiile lui Traian?
Uite un link cu manualul pt. Altea in engleza. http://www.scribd.com/doc/2280132/Altea-Manual-English
Am presupus ca nu ai manual de utilizare din moment ce ai intrebat cum se activeaza cruise controlul. Gasesti toate informatiile in manual, plus alte chestii interesante.
Spor la citit..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ionix2727

30 Iun 2009, 11:30

ms intelesesem am inteles cum se face ramasese sa pun doar in practica si am si manulaul de ultilizare da din pacate l-am uitat la cineva si trebuie sa ma duc sa il mersi !!

hul-hul

29 Iul 2009, 05:52

ionix2727 scrie:
Salut sunt detinatorul unui seat altea referance 2009 1.9 tdi si as avea o intrebare daca ati putea sa ma ajutati as vrea sa stiu si eu cum se foloseste pilotul automat !!!

Pe levierul din stanga volanului in lateral ai doua butoane sus+ si jos- iar deasupra levierului este un comutator cu on,off si cancel
Pune comutatorul pe on si in timpul mersului ajungi la o oarecare viteza dorita de tine;apasa tasta - si masina va rula fara sa accelerezi cu viteza din momentul apasarii tastei si in acest moment potzi sa cresti sau sa scazi viteza de rulare constanta de la tastele +,-
daca in acest timp vrei sa accelerezi apesi pedala iar dupa ce vei lua piciorul masina va revenii la viteza de croaziera
Orice apasare pe frana anuleaza tot ce ai facut pana acum la fel si miscarea comutatorului catre cancel
nu este recumandat folosirea sistemului in trafic aglomerat sau pe trasee cu curbe
sistemul nu are si functie de franare ca la alte marci,deci daca cobori o panta ex 40kmh cu treapta III daca panta este abrupta ia frana de motor nu poate sa tzina masina la 40kmh atunci va trebui sa franezi si setarile se vor anula
Cam asta am dedus din folosirea sistemului la mine
P.S. in regim de pilot automat mi-a consumat cu 1,5 l in plus la 140kmh fatza de mers normal
nu te astepta sa se aprinda vreun martor la bord ca la modelele dupa 2008 l-au eliminat din motive economice,jalnic
FREETRACK TDI 170ps AWD
CS-26-SSS

Cosmin
Admin

Re: Cod Radio CD Altea - Problema

29 Iul 2009, 08:07

Chestia cu led-ul din bord e valabila si pt. modele dinainte de 2008.
Nici la tine banuniesc ca nu se aprinde. Ai maxi dot?
Imagine

ionix2727

02 Aug 2009, 18:42

Mesii mult "hul-hul" am reusit si eu dar am fost derutat la inceput petru ca nu iti indica nici unde viteza eu banuiam ca iti va indica in bord viteza pe care o doresc eu sa o selectez. Eu prima data am crezut ca e vreo problema cu masina si nu am prea avut timp sa ma uit mai amanuntit in cartea ei pentru ca am fost destul de ocupat. In rest masina merge destul de bine isi mentine stabilitatea in curbe si toate cele, bine decoamdata e inca in proba am aproape 2000km cu ea si nu poti sa iti dai seama de acum mai alesc ca nu am prea iesit din judet cu ea si nu am apucat sa o exploatez la maxim sa vad ce poate face. Pana acum sunt multumit de ea ;)

hul-hul

03 Aug 2009, 19:56

ghita_celofan scrie:
Chestia cu led-ul din bord e valabila si pt. modele dinainte de 2008.
Nici la tine banuniesc ca nu se aprinde. Ai maxi dot?

Daca-mi spui si mie ce-i acest maxi dot?
FREETRACK TDI 170ps AWD
CS-26-SSS

hul-hul

03 Aug 2009, 19:59

ionix2727 scrie:
Mesii mult "hul-hul" am reusit si eu dar am fost derutat la inceput petru ca nu iti indica nici unde viteza eu banuiam ca iti va indica in bord viteza pe care o doresc eu sa o selectez. Eu prima data am crezut ca e vreo problema cu masina si nu am prea avut timp sa ma uit mai amanuntit in cartea ei pentru ca am fost destul de ocupat. In rest masina merge destul de bine isi mentine stabilitatea in curbe si toate cele, bine decoamdata e inca in proba am aproape 2000km cu ea si nu poti sa iti dai seama de acum mai alesc ca nu am prea iesit din judet cu ea si nu am apucat sa o exploatez la maxim sa vad ce poate face. Pana acum sunt multumit de ea ;)

Pentru putzin;si eu am fost cam retzinut in folosirea lui ca am instructiunile in limba germana si pana am dedus cu exactitate ce scrie acolo a trecut ceva timp
FREETRACK TDI 170ps AWD
CS-26-SSS

ionix2727

03 Aug 2009, 21:37

Pentru putzin;si eu am fost cam retzinut in folosirea lui ca am instructiunile in limba germana si pana am dedus cu exactitate ce scrie acolo a trecut ceva timp

Eu il am in romana dar am avut foarte multa treaba si nu am prea avut timp sa stau cu nasul in manual masina e noua da mi-a cam dat putina bataie de cap la inceput mai ales la condus pentru ca eu aveam o benzinara si aia era o rabla de mai avea putin si pica tabla de pe ea :lol: si sarind direct la asta pana m-am obisnuit cu ea.... a durat vreo 2 sapt dar in rest sunt multumit de cum ruleaza treburile pana acum sper ca pe viitor sa nu imi faca probleme....

Cosmin
Admin

04 Aug 2009, 07:59

Maxi dot-ul e display-ul ala mare, situat intre indicatoarele de benzina si temperatura lichidului de racire. Vine doar cu bluetooth, iar pe el iti apar si alte informatii si meniuri (lumini, audio, coming / leaving home etc.)
Uite si o imagine..

Imagine
Imagine