Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ClauSiAlin
Subiect Autor

martorul "Check engine"

16 Oct 2012, 19:42

Salut,am achizitionat un leon 2002,1.4 16v si de cand l-am luat imi sta martorul "Check engine" aprins.Am pus tester-ul si mi-au spus ca este o eroare la valva egr,iar de cateva zile am observat ca,cu 4 persoane in masina motorul nu prea mai are vlaga in el.Daca ii curat eu valva si clapeta de acceleratie cum pot sa le reechilibrez tinand cont ca nu am posibilitatea sa o fac cu vag-com.Astept raspunsuri cat mai repede...Multumesc.

ionutblv
BLV SCENTS

Re: martorul "Check engine"

16 Oct 2012, 20:17

ClauSiAlin scrie:
Salut,am achizitionat un leon 2002,1.4 16v si de cand l-am luat imi sta martorul "Check engine" aprins.Am pus tester-ul si mi-au spus ca este o eroare la valva egr,iar de cateva zile am observat ca,cu 4 persoane in masina motorul nu prea mai are vlaga in el.Daca ii curat eu valva si clapeta de acceleratie cum pot sa le reechilibrez tinand cont ca nu am posibilitatea sa o fac cu vag-com.Astept raspunsuri cat mai repede...Multumesc.

Cauze posibile:

benzina proasta, incearca sa schimbi statia.

ai sters eroarea si ti-a aparut iar?

4 oameni in masina , am acelasi motor si e normal din 75 cp pe benzina doar nu vrei cuplu de motorina :mrgreen:

foloseste SEARCH :bounce:

dany19940
Moderator

16 Oct 2012, 20:42

Daca are eroare la EGR, degeaba schimba benzina, nu ea e cauza. Mai bine postai aici eroarea aparuta, dar, orice eroare ar fi la EGR se aprinde becul de "check engine". Deci cauta sa rezolvi acea eroare si apoi vezi cum merge. Poti curata si clapeta de acceleratie, dar eu nu prea sunt de acord cu adaptarea care se face fara tester. Daca nu e cine sa-i spuna calculatorului de motor sa intre in functia "calibrare", el face mai degraba o verificare a pozitiei memorate la ultima calibrare si atat. Deci mai degraba cauta un tester sa faci operatia de curatare. Oricum trebuie sa stergi eroarea avuta. Se face si calibrarea EGR-ului tot atunci.

PS:Daca ai postat la Leon, de ce ai postat si la Cordoba?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ClauSiAlin
Subiect Autor

18 Oct 2012, 19:26

astazi le-am curatat si chiar se simte diferenta.Becul s-a stins c-am 10 minute dupa care iar s-a aprins,insa dupa ce le-am curatat egr-ul are un tacanit continuu care creste odata cu turatia motorului.Sper sa-si revina sa nu dau de alte belele.Recalibrarea am "facut-o"manual cum spuneau colegii de la Golful 4.

dany19940
Moderator

18 Oct 2012, 20:46

Se pare ca nu crezi ce spun despre calibrare si despre testere. Imi place ca metodele empirice au mare trecere, dar apoi tot la metodele reale se ajunge. De unde stii ca ai rezolvat problema cu EGR-ul? Sa tacane n-am mai auzit. El deschide si inchide dupa cum e nevoie, dar nu tot timpul, e in functie de noxe. Poate ai auzit canistra de carbon, care e langa portaripa dreapta. Cauta un tester si mai pune o data pe masina. Copie faultul aparut si posteaza-l aici. Asa putem sa te ajutam cel mai bine.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...