Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Essy17
Subiect Autor

Ibiza 1.2 12v

10 Oct 2012, 00:58

Salut, cam de 2 luni de zile am cumparat un Seat Ibiza, motor de 1.2, 12v, benzina, modelul de 70cp. Masina am cumparat-o la 20.000km in cap, este din 2009, dar este modelul 6L. Acum am cam 28.000km, as vrea sa modific niste chestii pe la ea, am niste idei, poate ma veti ajuta si voi cu niste idei.
Pentru inceput voi incepe cu elementele mai putin costisitoare acum m-am gandit ca as vrea sa schimb lumina bordului, as vrea sa o fac ALBA, iar acele sa fie un rosu mai aprins. Pentru asta am inteles ca ar trebuii sa schimb un bec si sa dau cu um marker rosu pe ac sa fie mai aprins. Toate bune pana aici, dar.. Ce bec? Cum ajung eu sa desfac sa ajung acolo?
As mai vrea sa ii pun niste boxe pe spate, pentru ca nu am. Ce imi recomandati ?
Masina este galbena, as vrea sa ii fac plafonul si eleronul negru.
Geamuri fumurii.
Si acum cu partea costisitoare :roll:
Imi trebuie neaparat un set de jante, dar le voi lua in primavara, deja nu mai are sens sa cumpar jante, pentru ca vine iarna. Ma gandeam la niste jante negre. Acum daca ma puteti ajuta cu linkuri, idei, etc. raman dator !!:D App, jantele pe 15:))
As mai vrea sa ii pun o navigatie, asta tot in timp.
As vrea sa ii schimb evacuarea, dar ca sa ii pun o toba frumoasa cum imi place mie, trebuie sa imi schimb si bara? Sau se poate face cumva la un atelier ceva? Dar sa iasa si bine..
As mai vrea sa o cobor cam 3cm, nu prea mult.
Si as mai vrea sa stiu care este treaba cu softurile, ce putere castig, din ce castig mai mult din chiptunning din resoftare sau cum se numeste, care e mai avantajoasa, care e diferenta, etc.
Multumesc mult si o seara placuta !

M-am gandit daca ma puteti sfatui si de faruri, as vrea sa am o lumina mai alba, daca imi iau doar bec care sa lumineze alb fara sa imi pun instalatie de xenon, se vede ok ?

Vlad.

Re: Ibiza 1.2 12v

10 Oct 2012, 15:36

Salutare si bine ai venit! :cheers

Pentru inceput o sa te rog sa pui niste poze cu masina, sa vedem si noi cu ce avem de a face. :)

Acum, sa le luam pe rand:

Lumina in bord se poate face, doar ca trebuie sa-l desfaci si sa vezi de ce becuri ai nevoie. Cu marker pe ace sa nu dai, e tiganie.
Boxe in spate se pot pune, doar sa vezi daca ai fire trase pana in stalp. Daca nu, va fi putin mai complicat. Recomand boxe OEM. Eu asta am pus, de pe un Leon 1M.
Plafon si eleron negru - nu ma pronunt, pentru ca nu am niciun fel de parere. :lol:
Geamuri fumurii, categoric DA! O schimba foarte mult in bine.
Evacuarea se poate, depinde insa si de ce doresti.
Sa o cobori nu iti recomand, nu de alta, dar traim in Romania.
Cat despre soft, nu vei castiga foarte mult doar din soft. Sunt motoare aspirate, castigul la tine va fi undeva la 7-8 cp si vreo 10nm. Ca si cost, majoritatea cer undeva la 200-250 euro, insa variaza.
Se simte, insa prea putin. Tu alegi.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

Essy17
Subiect Autor

24 Oct 2012, 22:49

Liviu_25

05 Iul 2013, 21:59

Pozele sunt sterse pe linkuri una la mana, a 2a la mana :
LUMINILE din interior din cate stiu eu inclusiv bord nu au becuri ci leduri smd si merg inlocuite cu culoarea dorita
BOXELE SPATE doar? atunci le cautzi pe cele originale si mai ramane sa tragi 2 fire din mufele din burduful stalpului.
PLAFON Si ELERON negru, vara ai sa cloceshti oua in mashina, dar estetic o sa arate mai bine + mai joasa (iluzie optica)
GEAMURI FUMURII 5% transparenta luneta+spate si 72% fatza (asa am si eu) fara probleme itp sau rar sau politie, un minus este vizibilitatea spate mai slabutza seara
JANTELE pe 15'' nu recomand, in C.I.V. sunt cu cauciucuri 195 55, dak tot ai bani de cheltuit ia-tzi pe 16" 205 45 (cum avea FR-ul la debut), pe 17'' nu cred ca ai dimensiunea asta in C.I.V. dar o potzi adauga la dealer.
NAVIGATIILE dedicate sunt slabe ca piese si se strica repede plus ca sunt si scumpe (uita-te la garantie, dak e de 6 luni, 1 an atata te si tzine)
EVACUAREA la motorizarea 1.2 o pui degeaba, TOBA sport doar pt sunet slabutz, iar difuzorul il potzi cumpara decupat de la dealer
SUSPENSIA costa bani ce-a mai ieftina si proasta e Ta-Technix undeva la 10 mil reglabila coborarea o are maxim 80mm, suspensia buna sare de 25 de mil
CHIP tuning nu se merita 200 de euro pt. 7 cai si tot atatia nm, mai degraba un antilag pt acceleratzie , o admisie cu con K&N
FARURI cu xenon fara diuze spalator faruri nu se omologheaza si nu este nici recomandat, de preferat becuri albe 6000k