Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

liviu12s

Re: Seat Leon 1m 1.6

13 Apr 2009, 08:33

Eu am schimbat difuzoarele din spate , nu am avut nici o problema , doar aveam impresia ca se aude mai tare decat cele originale. :wink: Fetele de la usi se desfac usor , verificati prima data daca mai sunt bune difuzoarele!! :wink:
Leon 1M Sport FR KIT 1.6 16V Bifuel

aurelv
Subiect Autor

13 Apr 2009, 08:44

ai schimbat doar pe cele de spate sau toate 4? ce ti-ai pus?
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF

marian_iam
V.I.P.

13 Apr 2009, 09:49

de exemplu, eu pe fata am 2 M.N.C.
si pe spate 2 clarionuri!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

bertzi43
B-82-AJS

13 Apr 2009, 11:01

cred ca boxele originale sunt philips :roll:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

aurelv
Subiect Autor

13 Apr 2009, 13:10

asa am mai gasit si eu, blaupunkt pe fata si philips pe spate sau invers!

O sa vad cand reusesc sa-mi fac timp sa o pot desface :)
B - 83 - YMF

aurelv
Subiect Autor

05 Mai 2009, 08:24

s-a rezolvat cu difuzorul de pe spate, din fericire pentru mine nu avea nimic, doar am scos HU-ul din bord si am mai infipt bine mufele odata in el si si-a revenit :). probabil nu facea bine atingere ca are o gramada de fire in spate si locul este cam stramt in bord!

ON: ultima gaselnitza gasita de @corsi pe ebay: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0190559806
M-a convins si pe mine sa iau, asa ca ne-am comandat amandoi cate o rezistenta magica care o sa ne dea 20 de cai :lol: . Din pacate nu am apucat sa o pun ca am motorul plin de praf si la mine e si mai putin mai complicat si lenea e MARE.
Pe scurt, aceasta rezistenta minune se pune in capatul mufei care intra in senzorul IAT (intake air temp) si il anuleaza. Rezistenta am inteles ca trimite catre ECU informatii cum, ca temperatura aerului este mica (rece) si acesta imbogateste amestecul, dand masinii mai multa putere&cuplu. Teoretic suna bine, insa din ce deduc eu, amestec imbogatit rezulta si un consum pe masura :( .

O sa va zic impresii dupa montaj, desi eu sunt sceptic, dar pentru 35 de lei cat am dat pe ea, daca scoate macar 2 cai fara sa imi dea consum de raba tot e ceva.
Daca mai sunt doritori avem una in plus (35 de ron am dat pe buc), era promotie, daca cumperi 2 primesti una gratis. Aia scriu acolo ca e compatibila cu 99% din masini, doar sa ai senzor IAT sau senzor de temperatura lichid racire.
B - 83 - YMF

marian_iam
V.I.P.

05 Mai 2009, 08:28

daca imi iau una bucata rezistenta de 20E ... o sa aiba 40 cp?
ti-am zis ... o vreau eu ... dar sa vad de ce e in stare ... :lol: :lol: :lol:
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

aurelv
Subiect Autor

05 Mai 2009, 08:32

marian_iam scrie:
daca imi iau una bucata rezistenta de 20E ... o sa aiba 40 cp?
ti-am zis ... o vreau eu ... dar sa vad de ce e in stare ... :lol: :lol: :lol:

posibil, dar nu stiu daca vor rezista internele la asemenea putere :lol:
Sper sa o puna @corsi mai repede, la el e mai simplu, are senzorul IAT cu 2 pini. La mine senzorul IAT este integrat in MAF si are 5 pini, din care trebuiesc anulati doar 2.
cam asa arata la motorul de 1.6 :

Imagine

Imagine
B - 83 - YMF

aurelv
Subiect Autor

22 Mai 2009, 15:31

ca tot ma plictisesc la munca, am zis sa ma scriu si eu cate ceva.

O saptamana am stat fara masina, pentru ca am zgariat-o putin si a trebuit sa stea cuminte in service la reparat. Nu va mai povestesc cum am reusit :P, pentru ca a fost vina mea si m-am ales cu spoilerul spate zgariat si o mica indoitura sub farul spate pe stanga :(. Asta se intampla martia trecuta. mai toata ziua am pierdut-o la politie si apoi la casco sa deschid dosar de dauna.
Cu service-ul am avut noroc, prin niste cunostiinte am bagat-o intr-un service din voluntari si de joia trecuta pana ieri a stat in service. Ieri am fost sa o ridic, abia asteptam sa vad cum a iesit, si pot sa zic ca la prima impresia chiar arata bine, nu se vad diferente de nuanta, vopsea scursa sau alte defecte. Acum, sper sa reziste si in timp, si daca o sa arate bine si duap cateva luni, cred ca o sa o fac la ei si usile de pe dreapta ca a avut grija un "destept" sa mi le stearga fin :(.
Devizul a fost de 2800 lei, evident pe casco, ca altfel era vai de mine :). S-a vopsit tot haionul, aripa stanga spate + usa stanga spate bonus (aveam niste zgarieturi pe ea si am vb sa o bage la surplus) + inlocuit bandou spoiler si revopsit spoiler. Singura chestie care au gresit-o a fost ca mi-au pus siglele cu marca si modelul mai jos decat erau din fabrica, insa daca stiam ca le dau jos,vb cu ei sa nu le mai puna, parca arata mai bine fara ele :).

am pus cateva poze cu damage-ul facut :lol:
Imagine

Imagine

Imagine
B - 83 - YMF

bertzi43
B-82-AJS

22 Mai 2009, 16:02

nasol ce ai patit,bine ca sa rezolvat

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

aurelv
Subiect Autor

22 Mai 2009, 20:01

asta e, saptamana trecuta a fost una mai cu ghinion. Cu o zi inainte de accident mi-a sarit o babutza in fatza pe o straduta ingusta si a trebuit sa iau o bordura ca sa o feresc si am facut pana pe stanga fata.

Oricum ma bucur ca masina a iesit super bine si cred ca o sa bag la vopsit si usile de pe dreapta ca am niste zgarieturi, tot dau bani la Casco...macar sa ies in castig :D
B - 83 - YMF