Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

aurelv
Subiect Autor

Re: Seat Leon 1m 1.6

23 Mar 2009, 15:36

aham, super...multumesc.

Cum naiba sa-ti ia 9, mergi la curse cu el :P. Nici daca merg mai sportiv putin nu sare de 7.5 - 8l/100, chiar si in oras de cand cu "marea criza" s-a redus de la 11.5-12% la 9.5-10%, mers normal, schimbat pe la 2300-2500 ture, frana de motor foarte rar. Astazi chiar pe traseul militari-gara-mac trafic greu-dristor si inapoi arata 9.2% si am folosit si aerul ca eram cald, asta pe la ora 11 cand nu e nici liber, dar nici mare aglomeratie.

Mda, deocamdata mi-am tras ipod :D, Alpine-ul ajunge abia maine sau poimaine, ca deh, doar suntem in Romania unde una se zice si alta se face...asa ca 2-3 zile o sa ascult doar motorul si greierasii :( (poate cu ocazia asta ii si localizez ca sa le fac zile fripte :) )
Ultima oară modificat 23 Mar 2009, 15:40 de către aurelv, modificat 1 dată în total.
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF

marian_iam
V.I.P.

23 Mar 2009, 15:37

auditie placfuta ...
greierasii sunt maiestri!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

aurelv
Subiect Autor

23 Mar 2009, 15:41

oricum la un calcul scurt cat m-a dus investitia, imi faceam si chip si ramaneau si pentru bujii si filtru de aer sport...dar deh, fiecare cu "greierasii" lui :lol:

btw: stie cineva de unde as putea face rost de capacul de la difuzor, cel din fata de usa, ca am reusit sa sparg unul pe spate si ma enerveaza ca se vede ca naiba...si fara ebay :P, ca am cautat acolo si nu am gasit :(
B - 83 - YMF

marian_iam
V.I.P.

23 Mar 2009, 15:43

investitia in audio???
pai cat te-a dus?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Opel Astra GSI

aurelv
Subiect Autor

23 Mar 2009, 15:51

pai 1300 de lei HU + 400 Ipod...fuck, pe ce am aruncat eu 1700 de lei :lol:
B - 83 - YMF

marian_iam
V.I.P.

23 Mar 2009, 15:53

sa-mi bag picioarele ... ce-ti luai de banii astia ...
Opel Astra GSI

aurelv
Subiect Autor

23 Mar 2009, 16:08

hai ca 450 de lei i-am obtinut pe HU-ul vechi, deci, total ar fi de 12.5 mil...Oricum nu-mi pare rau, sper doar Alpine-ul sa se ridice la asteptarile review-urilor de pe net (mai ales la partea de calitate a sunetului). Oricum noi sa fim sanatosi, ca bani se fac :D

Daca reusesc sa montez totul pana vineri (asta daca imi vine cel tz poimaine HU-ul), o sa ti-l arat la intalnire. Sper sa mai fiu asa de entuziasmat de le si dupa achizitie :lol:
B - 83 - YMF

marian_iam
V.I.P.

23 Mar 2009, 18:02

si eu sper acelasi lucru! :lol:

pai .. poate ne intalnim vineri ... la intalnire .... :lol:
suna a andre! :lol: :lol: :lol:
Opel Astra GSI

aurelv
Subiect Autor

23 Mar 2009, 18:14

vinerea asta 99% vin, am terminat cu implementari si plimbari de we la Pitesti, asa ca sunt liber, doar sa nu apara ceva nepravazut. Sper sa am si cu ce sa ma laud :d, in afara de greieri si jegul de pe masina :lol:

Hai ca am luat-o pe aratura :p , ma duc sa bag gaz ca s-a aprins becu' si cere de haleala leoncito :D
B - 83 - YMF

bertzi43
B-82-AJS

23 Mar 2009, 21:21

aurelv scrie:

mooama o gramada bani.......sa le stapanesti sanatos si auditie placuta :D

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

aurelv
Subiect Autor

23 Mar 2009, 22:56

bertzi43 scrie:
aurelv scrie:

mooama o gramada bani.......sa le stapanesti sanatos si auditie placuta :D

stai, no so fast....deocamdata stapanesc un Ipod :lol:, marea scula de la Alpine se lasa asteptata. Sper sa vina mai repede ca asta seara am scos 15% la o plimbarica mica, al naibi de bine se aude motorasul pe la 5 mii :o

ps: mersi :)
B - 83 - YMF

aurelv
Subiect Autor

05 Apr 2009, 20:01

De vinerea trecuta ma bucur de noul HU, este super, putin cam ciudat la functii fata de ce ma obisnuisem eu, dar deja m-am obisnuit :). La capitolul setari de sunet are cateva standard, dar odata ce-i voi adauga si procesorul de sunet o sa pot seta o gramada de chestii si am inteles ca si calitatea sunetului va fi alta (sper sa duca difuzoarele standard). Oricum urmatoarea investitie probabil va fi in schimbarea difuzoarelor, astept sa pun procesorul de sunet si sa vad cum se comparta dupa si om vedea.

Am atasat si cateva poze:
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine

Dupa cum se vede si in poze,arata ca de acolo, setat pe culoarea rosie are aceasi iluminare ca si restul bordului. Cablul de usb l-am tras prin spate destul de usor, a trebuit sa desfac fata consolei si sa scot bricheta, dar sunt doar 5 suruburi si in 30 de minute a fost tras. Deocamdata este tras unde se vede in ultima poza, insa as vrea sa ajung cu el in torpedou pentru a nu se vedea ipod-ul. problema este ca torpedoul nu are nici o gaura si cred ca o sa fie nevoie sa-l dau jos si sa-l gauresc ca sa pot trage cablul :(.

Acum cateva plusuri / dupa o saptamana de folosire:

+ design 10+ dupa parerea mea
+ foarte multe facilitati de cautare melodii, mai ales pe Ipod (inca nu le-am invatat pe toate).
+ in mod Usb vede si subdirectoarele pe un stick (vechiul Sony nu stia de asa ceva si era foarte incomod la cautat)
+ sunet excelent, si putere, dar mai ales claritate (si inca nu am umblat la setari, astept sa pun procesorul)
+ butonul central care are functie de search/select si cred ca mai are vreo 2 usor de folosit (nu e foarte sensibil si nu am probleme la volum/search cu el ca la Sony unde era destuld e usor de rotit si in mers trebuia sa am grija sa nu dau prea tare de el)
+ am gasit un soft de schimbat poza de fundal foarte usor de folosit, practic se poate pune orice poza
+ probabil ca mai sunt, dar ori nu-mi vin in minte, ori nu le-am descoperit acum.

acum si cateva minusuri:

- nu e chiar un minus, dar posturile de radio se schimba putin mai greu
- fata de Sony si de Aura am impresia ca este mai slab la prinderea posturilor radio (de ex. la Apaca emite un radio (imi scapa acum) si cand trec pe langa cu Hu-ul acesta la unele posturi pierd de tot semnalul, la Sony si la Aura se intampla doar sa bruieze si sa se auda cu purici. Cred ca trebuie sa iau un amplificator se semnal, poate se rezolva asa.
- la schimbarea melodiilor de pe ipod are un mic delay de jumatate de secunda, pe stick usb nu apare acest delay...oricum e de inteles, nu deranjeaza deloc.

Ca planuri de viitor, trebuie intai sa montez procesorul de sunt si sistemul Imprint sa vad in ce fel se schimba sunetul in masina, apoi o sa vad daca va fi nevoie de alte difuzoare de o fidelitate mai buna. Subwoofer si statie inca nu vreau sa iau, cam am nevoie de portbagaj cand plec la plimbare, o sa incerc sa ma axez pe fidelitate si claritate, nu pe putere :).
B - 83 - YMF

marian_iam
V.I.P.

06 Apr 2009, 06:33

super smecher!
Opel Astra GSI

Trainelu

06 Apr 2009, 14:46

Sa asculti cu placere!
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

badganaflee
V.I.P.