Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Pura
Subiect Autor

Probleme cutia de viteze (Treapta a 5-a )

09 Oct 2012, 15:52

Salut ! Am si eu o Ibiza 6L din 2008 1.4 - 16v - 85 hp cu aproape 90.000 km si problema este cand rulez cu treapta a 5-a se aude un zgomot ,un huruit nu f tare dar deranjant ; zgomotul se aude doar cand este in sarcina daca nu accelerez se opreste zgomotul va rog ajutati-ma !!!

dany19940
Moderator

Re: Probleme cutia de viteze (Treapta a 5-a )

09 Oct 2012, 15:59

Sunt uzate pinioanele amandoua si trebuie schimbate. Si nu sunt chiar ieftine!!!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Pura
Subiect Autor

09 Oct 2012, 16:18

cineava mi-a spus ca ar fi un runment ce pret au pinioanele ai ideie ?

ciprian83
Zorro

09 Oct 2012, 16:24

Daca ai ghinionul sa fie uzate pinioanele de care zice Dany,mai bine iei alta cutie iesi mai ieftin si nu se merita munca depusa si asa ramai si cu piese de rezerva. Stima :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

Pura
Subiect Autor

09 Oct 2012, 16:31

cutia merge bine 1234 R e totul ok doar in treapta a 5 se aude un zgomot un huruit dc e nevoie sa schimb toata cutia ?

Bamse
Moderator

09 Oct 2012, 18:00

daca e vb decat de rulment....stiu ca sunt relativ ieftine....dar tot trebuie sa o desfaci.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

dany19940
Moderator

09 Oct 2012, 18:20

La Arosa am patit la fel si facuse 100000 km abia. A 5-a fluiera, in rest era ok. Pinioanele si rulmentul au ajuns in jur de 1800 ron parca, si exact rulmentul mai era bun. Daca tot il cumparasem, l-am pus si pe ala. Dantura era plecata in directia rotatiei, jocul intre pinioane era undeva 0,5 mm zic eu, poate ceva mai mare ochiometric, ca nu am mai masurat. Nu pare mult, dar cele noi nu au mai deloc, abia am bagat o lera de 0,1 mm intre dinti. Se da doar capacul din spatele cutiei jos, acolo sunt montate. Poti sa te duci la service, sa-ti dea capacul jos, vezi starea pinioanelor, apoi dai comanda de piese. Si eu am presupus ca e doar rulmentul cand am vazut doar asa uzura mica, dar n-a fost asa. Daca luam alta cutie sh, puteam pati acelasi lucru in cateva sute de km, nu? Am preferat sa dau un ban, dar sa fiu sigur de rezultat.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Pura
Subiect Autor

09 Oct 2012, 19:00

daca merg in continuare ce se poate intampla? risc sa agravez ceva?

Pura
Subiect Autor

09 Oct 2012, 19:03

uleiul in cutie nu l-am completat o fi si asta vro cauza ?

dany19940
Moderator

10 Oct 2012, 07:06

Ai cumva pierderi la cutie? Oricum, nu strica sa verifici nivelul, desi e tardiv acum. Nu se mai strica nimic, dar deja beleaua e facuta, deci nici imbunatatire nu cred ca vei avea. Pinioanele de a 5-a stau imersate in ulei, lipsa lui ducand la functionarea cam pe uscat. Am un prieten cu Polo care a schimbat pana acum 3 cutii pe acelasi principiu "decat sa dau 400 euro pe niste pinioane mai bine dau 100 pe alta cutie"...Acum se gandeste sa mai ia o cutie si sa vanda masina. Nu era mai simplu sa ia pinioanele si mergea ca noua inca cel putin atatia km? Am remarcat ca aproximativ la toate masinile care au probleme cu pinioanele de a 5-a manifestarile incep cand ajung in zona celor 90-100000 km. Se pare ca sunt probleme cu unele cutii doar, asa cum la Leon/Toledo a fost problema recunoscuta de VW cu cutiile la care au pus nituri de cupru la diferential, rezultand spargerea carcaselor cutiei cand se intampla ruperea lor. Cutiile era pentru benzinare de 1,6/16V, unul din coduri fiind ERT (cum am si eu).
Mai poti merge asa, dar zgomotul se va amplifica in timp. Ar fi bine sa nu ajungi in zona de intindere catastrofala a materialului pinioanelor, cand se pot rupe dintii si urmarile pot fi nebanuite.

Pura
Subiect Autor

10 Oct 2012, 09:18

multumesc frumos dany :) asa mi-a spus si un mecanic sa merg mai mult ca zgomotul sa se amplifice si sa fie sigur de unde este cand este zgomotul usor e mai greu de depistat . u ce imi recomanzi sa schimb pinoanele sau sa iau alta cutie ?

dany19940
Moderator

10 Oct 2012, 11:04

Daca ajungi sa strici complet cutia, poti lua un SH. Dar daca a ta e perfecta in rest, stii cum functioneaza, de ce sa iei un SH despre care nu sti nimic si care te poate lasa oricand? Si eu gasisem cutie SH, dar am preferat sa dau ceva in plus si sa am piese noi in asta despre care stiu totul. In plus, ai masina destul de noua, crezi ca gasesti un SH prin parcuri? Faci cum crezi, parerea mea e pinioane noi. :hi

Pura
Subiect Autor

10 Oct 2012, 14:44

in caz de continui sa merg asa se uzeaza pinioanele mai mult pentru ca mi-e frica sa nu stric toata cutia

seat ibiza 1.4 an 97

11 Noi 2012, 09:52

salut aceeasi problema am avuto si eu .pinioanele de la a 5 a uzate plus rulmentu spart
eu unu nu miam permis o cutie noua asa ca am luat una second dar care merge foarte bine.daca e sa iei una second cel mai bine este sa prinzi de pe o masina care merge sa o poti testa direct.eu asa am facut sau mai bine zis asa am avut norocu bafta in continuare.sa stii pinioanele respective nu sunt prea ieftine

bgd_b92
Bogdan

11 Noi 2012, 13:27

Daca diferenta nu este foarte mare, eu iti recomand sa o repari. Daca cumperi SH in primul rand nu sti ce cumperi ( cate sute de mii de km a avut masina, cum s-a mers cu acea masina, daca are vreun defect , etc ) si in al doilea rand nu sti cat te va tine. Poti sa ai ghinionu sa cumperi o cutie SH in care sa fie uzata o piesa sau un rulment si sa constati asta doar cand o pui pe masina. Apoi va trebui sa platesti iar manopera la mecanicul tau sa ti-o dea jos, sa te lipsesti de masina si sa te duci sa ti-o schimbe pe garantie ( care 100% trebuie sa te asiguri ca o ai la cumparare ), etc. In caz ca diferenta este prea mare si consideri ca nu iti permiti sau nu se merita, daca vrei cunosc pe cineva care se ocupa numai cu dezmembrari VW si poate te pot ajuta...Bafta

P.S1: Verifica uleiul la cutie cum au spus si colegii
P.S2: momentan nu te apuca de desfacut daca nu este foarte deranjant zgomotul si schimba bine