Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

A-lex
Subiect Autor

Re: Bine v-am gasit !

08 Oct 2012, 16:27

AZI am avut ocazi sa conduc un seat leon motorizare ca a mea cu soft TCM turbo stage 1 si mi-a placut mult cum se simte acceleratia (fata de cum se simte la mine).As vrea sa incerc si o masina cu soft Revo , am o promisiune dar deocamdata atat:) .
In principiu trebuie sa imi fac curaj sa vin la o intalnire Seat sa cer mai multe lamuriri
So I heard you're a player...Nice to meet you, I'm the COACH

Geo_DMG

08 Oct 2012, 22:11

nu-ti trebuie curaj pentru a ajunge la o intalnire, nu batem pe nimeni :blackeye: bine, daca esti nesuferit, iti tragem vreo 2 suturi in ... si atat :lol: eu nu am nici un an de cand sunt in club si m-am simtit ca intre prieteni chiar de la prima intalnire si ca sa-ti mai dau un argument, unii si-au gasit jumatatea pe la intalnirile noastre :yah
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

A-lex
Subiect Autor

08 Oct 2012, 22:17

:))) încurajator

A-lex
Subiect Autor

07 Noi 2012, 19:45

Recent mi s-a aprins in bord martorul pentru filtrul de particule. Am inceput sa cietesc pe net diferite metode de a scapa de problema si pare ca metoda demontarii si curatarii chimice mi se pare cea mai buna, m-am uitat si costa undeva intre 3-400 ron. S-a mai lovit cineva de problema asta ? voi cum ati procedat ? :-s

Andrei_Nick

07 Noi 2012, 21:03

Si mie mi s-a aprins dar am scapat de el....sunt mai multe motive de ce apare....
1.Mergi mult prin oras?
2.Mergi prea subturat?
3.Ce motorina folosesti si de unde?
4.Cati km ai cu masina?

Ai putea sa regenerezi filtrul....eu am facut asa: mers constant si cat de cat turat in treapta a 3-a....o sa ti se stinga martorul imediat aproape dar sa mai mergi 10-15 min...

A-lex
Subiect Autor

07 Noi 2012, 22:00

Da merg mult prin oras , da am mers subturat primii 2000 de km cu masina (eu am avut benzinar inainte si de aici obisnuinta de a schimba la turatii mai joase), motorina am pus o vreme de la OMV (super diesel parca) apoi am inceput sa pun motorina standard de la petrom (ultimele 2 luni). masina a fost luata in stare foarte buna la 90 000 de km ( revizie , ulei, filtre, bucse, distributie , etc scimbate la metrotehnica) si de cand am luat-o am facut 6000 de km cu ea

Andrei_Nick

07 Noi 2012, 22:46

Incerca sa mai scoti afara masina la un drum mai lung ca sa poata sa se regenereze si filtrul de particule,macar odata la o luna (conteaza si cat de mult mergi cu ea prin oras).
Sa nu mai mergi subturat, nu ii place motorului.Poti merge in limita de 2500-3000 turatii cand motorul este rece, dupa aceea poti merge cat vrei de turat(sa nu se inteleaga ca trebuie sa schimbi numai pe rosu sau chestii de genul asta :mrgreen: ) .
Eu sunt de parere ca trebuie sa iti inveti motorul numai cu o singura marca de motorina, de exemplu si eu bagam numai de la omv, dupa mi s-a aprins martorul de dpf, am regenerat si dupa numai de la rompetrol am bagat, in prezent nu am mai avut aceasta problema.

PS: nu spun ca motorina de la omv e proasta sau ceva de genu ( ma rog, toata motorina din Romania e cam varza), am renuntat pentru ca mi-a zis cineva sa pun de la rompetrol ca ar fi mai calitativa si vad ca nu am in prezent probleme.

A-lex
Subiect Autor

08 Noi 2012, 00:30

Am inteles , mersi mult de ajutor. Voi merge mai turat voi schimba motorina, poate am noroc si scap fara curatare chimica :)

A-lex
Subiect Autor

10 Dec 2012, 23:45

A venit Mos Nicolae cu un accident , ce-i drept usor dar accident . Ma uitam pe telefon si am reusit performanta sa lovesc masina din fata mea. In urma accidentului capota se deschide mai greu (cand trag de clapeta cineva trebuie sa traga in sus de capota altfel nu se deschide) , bara fata este f putin zgariata , problema este ca farurile, desi nu s-au spart, au sarit oarecum de pe locul lor, in sensul ca s-au rupt acele cleme de prindere si au joc. As vrea sa incep prin a cumpara alte faruri, intrebarea mea este : trebuie sa dau jos bara pentru a schimba farurile?

Andrei_Nick

11 Dec 2012, 00:56

Nasol moment...bafta cu reparatia.
Ca sa iti raspund la intrebare, bara trebuie data jos pentru a schimba farurile.

A-lex
Subiect Autor

11 Dec 2012, 00:58

oh boy :( imi poti recomanda un service pentru asta ?

Andrei_Nick

11 Dec 2012, 12:39

Eu sunt de putin timp in Bucuresti si nu prea stiu...cel mai bine astepti sa iti spuna baietii care stiu

PS: daca te intereseaza service doar pentru bara, ai putea incerca sa o dai chiar tu jos...este prinsa in cateva suruburi

john.s

12 Dec 2012, 21:29

am avut si eu un far rupt. cand l-au schimbat nu au dat jos bara. clemele alea sunt o gluma proastra,ca de altfel multe piese. se putea face dintr-un cauciuc foarte tare, sa fie putin flexibil la socuri mici, dar de ce sa nu schimbi un far sa faca si gusterii astia lovele? ....

tocmai am rupt si eu o racleta, o luasem ca era din aluminiu, numai intr-un capat avea o buza de plastic...ghici unde s-a rupt :)))
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

A-lex
Subiect Autor

14 Dec 2012, 11:24

Merg la Metrotehnica, sa-mi inlocuiesc farurile cu unele dayline (cred ca asa se numesc) vine un nene, se uita la masina(care nu are absolut nimic in afara de o zgarietura minora pe bara fata) si zice :" Domne e sifonata rau masina, nu se vede dar e sifonata". Initial am crezut ca sunt la camera ascunsa , pe urma realizez ca omul vorbeste serios. Incerc sa ii explic ce s-a intamplat, ca l-am lovit pe unu din spate asa si pe dincolo, moment in care imi zice" e stramba si ranforsarea barii fata, s-a strambat din soc" . pe urma imi zice ca farurile pot fi reparate (se pot lipi clemele) dar ca trebuie data jos bara fata, indreptata armatura si RECENTRAT CAROSERIAAAA. cred ca ma ducea undeva la 800-1000 RON (plus 270 euro farurile) asa ca m-am urcat in masina, m-am dus la un service de cartier, am inlocuit farurile si ...voila:) 100 ron

Geo_DMG

15 Dec 2012, 13:47

:)) sunt de groaza astia...nu stiu cum sa nu faca nimic si sa faca bani. auzi, trebuie recentrata caroseria :))) bine ca nu ti-a propus demontarea masinii ca sa o puna la loc cum trebuie :D
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603