Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

A-lex
Subiect Autor

Bine v-am gasit !

04 Oct 2012, 22:57

Salutare tuturor !
Urmaresc forumul de ceva timp, mai exact de 1 luna de cand mi-am cumparat un Seat Leon 1P (1.9 TDI 105 CP ) si in sfarsit mi-am facut si cont :cheers
Inca unul la colectie :)
So I heard you're a player...Nice to meet you, I'm the COACH

CIOBY R H U

Re: Bine v-am gasit !

04 Oct 2012, 23:10

felicitari:Ddar nu te credem fara poze,detalii,motor,nivel de echipare...hai nu fii zgarcit la detalii
sal drumuri bune :drive
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

MHL
Mihai

05 Oct 2012, 11:19

Bine ai venit! Prezinta-ne si masina acum... :hi
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

black leon
Claudiu

05 Oct 2012, 12:12

Bine ai venit! asteptam poze cu "jucaria" :bounce:
Drumuri bune!
Seat Leon Facelift 1.4TSi-magico black CJ 55 WRC
viewtopic.php?f=5&t=9822

A-lex
Subiect Autor

05 Oct 2012, 16:23

I-am facut cateva poze, le postez diseara :)
Masina este Seat Leon 1P Stylance 1.9 TDI 106CP gri metalizat (culoare care nu cred ca o imbraca asa cum o face galbenul sau portocaliul de ex ). A fost adusa din Germania . Arata 9/10 si merge ok(nu am condus alt Leon si nu am termen de comparatie). Cum am luat-o am mers cu ea direct la Metrotehnica (cred ca m-am cam grabit totusi dar eram entuziasmat :D ) sa ii verific kilometrii reali. Ceea ce trebuia sa fie o vizita scurta la service s-a transformat intr-o asteptare de 6 ore, timp in care baietii au schimbat asa : kit complet distributie (+fulie alternator si pompa de apa), amortizoarele spate, o bieleta antiruliu, 1 rulment, au facut schimbul de ulei si filtre. Am plecat in chiloti de acolo :). La 2 saptamani dupa ce am facut-o la Metrotehnica , am luat o groapa , de fapt un un "sant" pe pod la Baneasa de am zis ca se rupe masina. De atunci se aude un scartait pe puntea spate de fiecare data cand trec peste o denivelare. Daca e vorba de bucse, ma gandesc sa cumpar din acelea poliuretanice. Are cineva , stiti de unde as putea sa le cumpar la un pret ok ?
p.s: tot la Metrotehnica am vazut tips-uri sport f misto dar mi s-au parut cam scumpe plus ca nu aveau pe diametrul meu de toba dar au spus ca se poate face comanda. pretul era undeva la 280 ron un tips simplu
Acum sunt in febra hartiilor pt ca vreau sa ii iau numere definitive. Taxa de poluare e de 1120 euro :( Ma gandesc sa ma judec cu ei ..

A-lex
Subiect Autor

05 Oct 2012, 16:45

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

A-lex
Subiect Autor

05 Oct 2012, 16:49

Ca observatie legata de masina, suspensiile mi se par foarte dure, mai ales puntea spate, sta fenomenal in curbe dar cand merg pe liniile de tramvai de ex mai am putin si dau cu capul de plafon :) . O alta problema , si aici vreau sa va intreb pe voi, ar fi ca pleaca greu de la semafor, in treapta 1 nu are putere aproape deloc, motiv pentru care m-am gandit sa ii schimb softul si cu ocazia asta sa mai castig in jur de 25 de cai

Miky&Bogdan

05 Oct 2012, 17:12

Salut si bine ai venit in CS! :hi
Legat de lipsa de putere in treapta I si plecatul greu de pe loc, parerea mea este ca iti lasa impresia asta pentru ca treapta I este foarte scurta si trebuie sa schimbi rapid a doua (pierzi timpi).
Oricum ar fi softul merita investitia, dar se simte mai ales in treptele superioare.
Cel putin la noi cresterea puterii se vede la acceleratii brutale undeva dupa 2500 de ture in treapta a 3-a. In zona 3000-3500 rpm se simte masina cel mai bine cand merg sportiv, are un suflu bun :D. Asta am observat prin oras pentru ca nu poti merge mai tare. Afara se simte si acceleratia in treptele 4-5 foarte bine.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

A-lex
Subiect Autor

05 Oct 2012, 17:24

Am inteles ...m-ai lamurit, eu imi facusem scenarii de dat jos motor, verificat cutie etc:) Ai vreo sugestie legata de resoftare? Unde ar fi mai bine sa o fac ? M-am uitat azi la oferte, 250 de euro pt stage 1 (+25 cp si 50 N\m) mi se pare cam mult

BOGY26
Bogdan

05 Oct 2012, 17:30

Salut si bine ai venit in CS :drive

A-lex
Subiect Autor

05 Oct 2012, 17:32

Merci :cheers

Miky&Bogdan

05 Oct 2012, 17:32

Oferta este bogata : RBN, Revo, etc. :glasses
Eu am castigat la un concurs topgear resoftarea de la firma Aspad (chiptuning) cu soft de provenienta Upsolute (austrieci din ce mi-a spus domnul de la Aspad).
Nu am mers cu alte masine resoftate la tuneri cunoscuti, dar sunt foarte multumit pana acum de soft :drive .

Ziceai ca nu prea te incanta culoarea la fel ca un portocaliu sau galben. Eu zic ca e una deosebita si cu un kit cupra ar arata foarte bine (vezi masina lui TIBI sau patzaichin)
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

A-lex
Subiect Autor

05 Oct 2012, 17:49

am intrat pe site-ul celor de la Aspad si luni cred ca dau o fuga pe la ei. Legat de Kit-ul de Cupra, ma bate gandul dar mai pe la primavara. deocamdata ma refac dupa socul financiar numit Metrotehnica :) . App cam pe la ce banuti se agseste un kit de cupra ? aproximativ asa

Geo_DMG

05 Oct 2012, 22:15

in primul rand bine ai venit in club si iti doresc multi km fara probleme. legat de culoare, este una mai rara si asa cum ai zis si tu nu iese cine stie ce in evidenta, dar daca o aranjezi asa cum trebuie va arata demential. vopseste-i etrierii cu galben, punei bara de FR/Cupra pe fata, cea de pe spate nu trebuie sa o schimbi, poti doar sa o colantezi pe mijloc si se apropie destul de mult de cea de FR. Ar merge si folie pe geamuri :D Vei vedea ca va arata f bine!

iti pun si un exemplu :lol:

Imagine

legat de taxa de prima inmatriculare, si eu zic sa te judeci ca sa-ti iei banii inapoi, macar acum cat se mai poate, iar kitul de Cupra e undeva intre 1200 si 1500 euro.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

Geo_DMG

05 Oct 2012, 22:19

si inca ceva, te asteptam in fiecare vineri la ora 21 in fata Casei Poporului la intalnirea saptamana clubseat. in cazul in care e concert acolo sau ploua poti urmari threadul viewtopic.php?f=11&t=395&st=0&sk=t&sd=a&start=5910 pentru a vedea locatia. bafta!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603